Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

ANKETA Vyberte bojovníka UFC roku 2019: Adesanya, Cejudo, nebo 'BMF' Masvidal?

  • Napsal Martin Kopunec

Masvidal právě uspal AskrenaMasvidal právě uspal AskrenaPRAHA – Kde jinde byste hledali nejlepší MMA bojovníky než ve slavné UFC. Rok 2019 byl pro tuto organizaci jedním z nejúspěšnějších, a to i přes absenci největší mainstreamové hvězdy Conora McGregora.

Kdo dle vás letos vládl oktagonu v UFC? Hlasovat můžete do čtvrtka 23. ledna do 24:00 hodin.

DALŠÍ ANKETY NAŠEHO WEBU:

ISRAEL ADESANYA (18-0)

Před dvěma lety ještě ani nebyl v UFC. Když v únoru 2018 vstoupil nigerijský rodák žijící na Novém Zélandu do nejvyšší ligy tohoto sportu a tvrdil že chce být aktivní, předpokládali se velké věci, ale jeho výkony předčily všechna očekávání.

V únoru nejprve poměřil spíše než síly technickou stránku boje se svým velkým vzorem Andersonem Silvou, kterého porazil bez větších problémů na body. Adesanya poprvé proti soupeři předvedl velmi vyspělý výkon a z každého jeho pohybu bylo zřejmé, jak moc respektuje umění svého protivníka. Vítězstvím na Brazilcem se posunul pod samý vrchol střední divize, a to i přesto, že legendární Silva už dávno není tím bojovníkem, kterým byl, když jí sám vládl.

O dva měsíce později se v kleci potkal s tehdejší jedničkou střední váhy, nebezpečným Kelvinem Gastelumem o prozatímní titul. Gastelum, v té době netrpělivě čekající na šampiona Roberta Whittakera, který se zotavoval z operace slepého střeva, zápas s Adesanyou bez problémů přijal, a zcela nad očekávání předvedl úžasný výkon. Talentovaného Adesanyu ale ukončil nedokázal a v nádherné bitvě podlehl po pěti kolech na body.

„The Last Stylebender“ se titulového souboje dočkal v říjnu, kdy on sám vyzval šampiona Whittakera. Kdo do té doby pochyboval o jeho schopnostech, ten musel smeknout klobouk. Nigerijec si se soupeřem poradil až příliš snadno a na začátku druhého kola jej ukončil tvrdým knockoutem. Zrodil se další fenomén a pokud měl opravdu někdo úspěšný rok, byl to zcela jistě on.

HENRY CEJUDO (15-2)

Triple C, král všech králů napříč vahami a pohlavími. Henry Cejudo se v roce 2019 docela zbláznil a nazýval se všelijak. Díky svým videím a různým prohlášení sice ztratil hodně fanoušků, ale paradoxně získal ještě více pozornosti. Stejně tak jako třeba Colby Covington si zavčasu uvědomil, že pro UFC nestačí být jen skvělým bojovníkem, ale musíte umět zaujmout.

Pozornost si olympijský vítěz z Pekingu 2008 ale vysloužil hlavně výkony v oktagonu. V lednu se o titul v bantamové váze utkal s TJ Dillashawem, kterého vyřídil za pouhých 32 vteřin a stal se tak teprve čtvrtým bojovníkem UFC, který držel dva tituly šampiona ve stejný okamžik. Pro Cejuda to byla velká chvíle, protože se konečně mohl sám prohlásit za nejlepšího bojovníka historie.

V červnu si pak střihl první obhajobu v nové váze proti extrémně nebezpečnému Brazilci Marlonu Moraesovi. Po pomalejším prvním kole se Američan ale dostal do tempa s k velkému překvapení všech dokonce dokázal soupeře ukončit ve třetím kole technickým knockoutem.

JORGE MASVIDAL (35-13)

Když v roce 2017 prohrál dvakrát v řadě, zdálo se, že to na nějaký výraznější úspěch v UFC už nevypadá. Těsná prohra s Demianem Maiou a poté i Stephenem Thompsonem jej poslala na míle daleko od titulové šance, na kterou rodák z Miami stejně nikdy nevypadal.

Celý rok 2018 si dal pauzu a vrátil se až v březnu 2019 v zápase proti Darrenovi Tillovi.

Masvidal měl Brita vrátit zpět na špici po nedávné titulové prohře s Tyronem Woodleym. Sen o opětovný pokus urvat slávu pro sebe se ale změnil v noční můru. „Gamebred“ doslova umlčel celý Londýn a šokoval svět, když vysoce favorizovaného protivníka ukončil tvrdým knockoutem ve druhém kole.

Nenadálý zájem o jeho osobu jej dostal až k červencovému souboji s do té doby neporaženým Benem Askrenem. Velkohubý americký wrestler se netajil tím, že by rád Masvidala ukončil a řekl si tak o možný titulový boj ve velterové divize.

Chyba lávky. To, co Askrenovi vycházelo celou kariéru, se mu stalo tentokrát osudným. Od první vteřiny se pokusil rozběhnutého Masvidala chytit za nohu. Nepovedlo se. Tvrdé koleno, pět vteřin a spánek. Masvidal se postaral o nejrychlejší ukončení v historii UFC a jeho letící koleno obletělo celý svět.

A ještě nekončíme. Pětatřicetiletý bijec přijal výzvu Nateho Diaze na souboj o titul „Největšího zkurvysyna světa“ a na začátku listopadu nastoupil do jednoho z nejvíce sledovaných bojů loňského roku.

Hned v prvním kole dokázal slavného přemožitele Conora McGregora téměř ukončit před limitem. Nepovedlo se mu to, ale od první minuty bylo zřejmé, že bude mít v souboji navrch. Zápas nakonec rozhodl doktor, který přes velký cut nad okem nedovolil Diazovi pokračovat a nepustil ho do čtvrtého dějství. Jorge Masvidal připisuje třetí vítězství roku 2019 a slaví nejúspěšnější rok kariéry.

Co rváče z ulice čeká v letošním roce? Kamaru Usman, Colby Covington, odveta s Natem Diazem nebo dokonce Conor McGregor? Nebo snad titul zápasník roku Profiboxing.cz?

 

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze