Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Nejúspěšnější český sudí Gašpar: Věřím, že se podívám na MS a za tři roky také na OH

  • Napsal Antonín Vavrda

Antonín Gašpar v akciAntonín Gašpar v akciTŘINEC/PRAHA – Česká republika sice na amatérské mezinárodní scéně v tomto roce strádá a nebude mít svého boxera na blížícím se mistrovství světa. Na vrchol sezony se ale možná česká vlajka přece jen objeví. Velkou šanci podívat se do Hamburku má špičkový český rozhodčí Antonín Gašpar.

Dlouhodobě platí za elitu mezi českými boxerskými sudími. Měl blízko k tomu, aby rozhodoval na olympijských hrách v Londýně a věří, že sen si nakonec splní za tři roky v Tokiu. Kdo ale je Antonín Gašpar, který sám v juniorských letech boxoval na republikové úrovni? Čím se živí, jak se k rozhodování dostal a spoustu dalších zajímavostí si můžete přečíst v našem rozhovoru.

VÍCE NOVINEK Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Naposledy jste byl v červenci na Asijském juniorské šampionátu. Jak jste si turnaj užil?

Ano na přelomu června a července jsem byl pozván ASBC na mistrovství Asie juniorů v thajském Bangkoku, jako neutrální rozhodčí z Evropy. Velice dobrá zkušenost, hlavně ve srovnání práce rozhodčích z jiného kontinentu. Co se organizace týká vše naprosto precizní, péče o všechny účastníky byla nadstandardní.

Jak se poštěstí, že český rozhodčí jede na takový prestižní turnaj, a ještě skládá za kolegy slib před jeho startem?

Jsem stabilně jako rozhodčí v databázi AIBA (Mezinárodní boxerská federace) již dlouho a asi na mě padla řada pro tento šampionát což mne velice potěšilo, čtení slibu jsem se dozvěděl po příjezdu na halu první den. Před zahájením za mnou přišel šéf organizačního výboru, že já, jako neutrál budu číst slib za rozhodčí a dal mi text na papíře. No, a tak jsem si to párkrát přečetl a šel na to. Byla to pro mě velká čest.

Kromě Asijského šampionátu jste zároveň už rozhodoval i WSB. Kde jste s touto soutěží už všude byl? A jakou má dle vás kvalitu?

Po úspěšném složení zkoušek letos v lednu v Italské Assisi na WSB (poloprofesionální soutěž pod hlavičkou AIBA) a APB (profesionální soutěž pod hlavičkou AIBA) jsem se dočkal v dubnu své premiéry jako rozhodčí WSB v duelu Itálie proti Francii. Letěl jsem rozhodovat do Říma. Je to taková Champions League v boxu, pro mne neskutečný zážitek a čest, že jako první rozhodčí z ČR jsem se tam dostal.

Víte už, zda bude rozhodovat také zápasy na blížícím se mistrovství světa v Hamburku?

Do Hamburku nominuje rozhodčí AIBA a já tajně doufám a čekám na pozvání.

Dlouhodobě platíte za nejrespektovanějšího českého rozhodčího. Jak se ale k této činnosti Antonín Gašpar dostal? A proč soudcování?

K rozhodování jsem se dostal jednoduše, po ukončení aktivní boxerské činnosti, která mně v té době neuživila, jsem šel dělat práci, která mne živí dodnes a tou je kuchařina. Ovšem bez boxu jsem si život nedovedl představit, a tak jsem zavítal i se svým bývalým kamarádem Radkem Štajerem na školení pro rozhodčí III. třídy, které tenkrát v Ostravě pořádal další výborný mezinárodní rozhodčí pan Jiří Želazko. A tam vše začalo (cesta Antonína Gašpara: 2001 – rozhodčí III. třídy, 2002 – rozhodčí II. třídy, 2003 – rozhodčí I. třídy, 2007 – 1 hvězda, 2010 – 2 hvězdy, 2013 – 3 hvězdy, 2017 – 3 hvězdy + WSB, APB.)

CELÝ ROZHOVOR S ANTONÍNEM GAŠPAREM SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze