Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Kučerová: Jsem trhač, kruťas, i uplakánek. Pro finále ale nechám v ringu všechno

  • Napsal Antonín Vavrda

Vendula Kučerová nastupuje do čtvrtfinále MEVendula Kučerová nastupuje do čtvrtfinále MEPRAHA/MADRID – Čtyři české boxerky zasáhly do letošního mistrovství Evropy ve Španělsku. Semifinále turnaje si zaboxuje jako jediná Vendula Kučerová (24), kterou dnes ve váze nad 81 kg čeká tvrdá a zkušená Ukrajinka Taťána Ševčenková. „Vím, že menší a rychlejší, ale já chci finále,“ říká v rozhovoru pro Profiboxing.cz česká ranařka, která ještě před rokem a půl netušila, že by se někdy mohla dočkat podobného úspěchu.

Dominika Čiklová (váha do 60 kg), Vendula Sedláčková (do 64 kg), Martina Schmoranzová (do 69 kg) a Vendula Kučerová (nad 81 kg) vyrazily minulý týden do Španělska na mistrovství Evropy. Zatímco kapitánka výpravy Schmoranzová už podobných akcí zažila nespočet, zbylá trojice je na velké mezinárodní akci poprvé.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Všechny tři debutantky si vedly skvěle, ostudu neudělaly. Vedle Schmoranzové pak první duel dokázala vyhrát nakonec jen Kučerová. A protože ji tato výhra nasměřovala už do semifinále (ve váze bylo sedm boxerek), dnes ji čeká bitva s Ukrajinkou Ševčenková. Mimo jiné pro to, že její parťačce ve čtvrtfinále dle dostupných záznamů nepřáli v souboji s Italkou Angelou Cariniovou bodoví rozhodčí.

Jak jste vy holky v hledišti viděly středeční čtvrtfinále Martiny? Z televize to vypadalo, že páni rozhodčí koukali na trochu jiný duel, ale na místě to může být zase jinak. Byť teda verdikt 30-26 od irského rozhodčího je úlet i kdyby koukal z Marsu...

Martinka pro nás jednoznačně vyhrála první a třetí kolo. Byl to jeden z jejích nejlepších zápasu za poslední dobu, a tak to cítí i Marťa sama. Ač umí perfektně pracovat z ústupu, nebála se zabalit do dvojáku a soupeřku tlačit. Já její pohyb a „oko“ opravdu obdivuju. Bohužel ale rozhodčí nejsem. Z mého pohledu výhra, ale zápas vypadá trochu jinak, když sedíš v hledišti, než když sedíš pod ringem. Každopádně občas se tu nad výsledky podivujeme, není nám úplně jasné, co a jak bodují.

Takže na zápasy koukáte, studujete potenciální soupeřky?

Mou zítřejší soupeřku už trenéři Míťa Soukup a Radek Seman pečlivě nastudovali a shodli se na taktice, kterou se mi snažili během těch pár dnů vštípit do hlavy. A jinak na zápasy koukáme a často nemáme slov, moc nás to motivuje se zlepšovat.

A co děláte ve volnu? Držíte spolu?

Naše výprava je výborná. Možná i nejhlučnější. Rády si vyprávíme historky ze života a moc rády se smějeme. Denně se procházíme, nakupujeme, „blbneme“, povídáme si. Jinak dnes (rozhovor vznikal ve čtvrtek navečer) je volný den a náš tým jel ráno na výlet do centra a teď jsou holky na venkovním koupališti. Já měla dopoledne klid, zašla jsem si na kávičku a teď jsem měla trénink. (docela holkám závidím, je tu nádherné počasí)

A co trenéři, drží s vámi basu ve volnu, nebo máte vlastní programy? A je i večerka?

Máme velké štěstí na reprezentační trenéry, kteří mají rádi, když je tým pohromadě, protože „v jednotě je síla“. Míťa s Radkem se o nás obecně starají výborně. Snaží se nejen, abychom na tom byli dobře fyzicky, ale hlavně psychicky. Drží nás, povídají si s námi a hodně nás motivují. Jinak večerka není zrovna u nás ani potřeba. Myslím, že obvykle tak do půlnoci všechny úspěšné spinkáme.

Pojďme přímo k tobě. Jak si svoji první účast na velké mezinárodní akci užíváš?

Mám tady takové chvíle, kdy sama sebe musím přesvědčovat, že jsem opravdu na mistrovství Evropy jako reprezentantka ČR, protože tomu nemůžu uvěřit. Jsem nadšená.

Pomohlo ti pro sebevědomí, jistý klid, že jsi byla loni na kempu v Německu se skvělými soupeřkami, nebo se to nedá srovnávat?

Tenhle kemp mi pomohl hodně a jsem moc ráda, že jsem se s holkami z německé reprezentace spřátelila a podporujeme se. Ale před zápasem s Maďarkou bohužel nic nepomáhalo. Byť mám často pocit, že po úderech od Danielle Perkinsové (jedna z nejlepších boxerek této váhy na světě) už musím přežít všechno, před zápasem se v mých očích mění všechny soupeřky na Vasila Lomačenka, a já se topím ve stresu.

Takže si byla před čtvrtfinále hodně nervózní?

Já jsem velký stresař a dost lidí, MOŽNÁ i (no dobře asi všichni) boxerští trenéři by mohli říct, že jsem kromě trhače, kruťase a přemotivovanýho Wendynátora taky pořádnej Uplakánek. Všechno ze mě spadlo až ve chvíli, když se odhrnul závěs a my šli k ringu. Nervózní určitě budu i v semifinále, ale teď nejsem. Jsem připravená v ringu nechat všechno a jít do finále. Vím, že je lehčí a rychlejší, podle toho jsme nastavili taktiku, věřím ve vítězství.

Radí ti na dálku tví boxerští koučové Daniel Táborský, Filip Miňovský a Martin Podlucký?

Ano, radí. S mým hlavním trenérem Danem Táborským jsme řešili taktiku, Filip Miňovský zase nějakým způsobem (a to teda nechápu) umí zázračně pracovat i s Uplakánkem a Martin Podlucký jde na mě zase jinou psychologií, jestli nedovezu zlatou, donutí mě tu bronzovou či stříbrnou sníst. A to nechceš. Z toho mám upřímně větší strach než ze soupeřky. (smích)

Kučerová s Danem Táborským (vlevo) a Martinem PodluckýmKučerová s Danem Táborským (vlevo) a Martinem Podluckým

Mimochodem, pamatuji si to dobře, že loni jsi absolvovala svůj první letní kemp Realu (nebo už to bylo předloni?), že ses tam na mne zlobila za ten spodeček na sparingu a teď jsi na ME a se mnou by sis už řádně vytřela zadek? Chci tím říct, jestli ti dochází, kam až ses za ten rok posunula, jak velký kus práce máš už za sebou?

(směje se) Bylo to loni. Vytočil jsi mě tím spodkem do běla! Až ti někdy natluču, můžeme pak zajít na kávu a já ti budu vyprávět o mojí (neexistující) sportovní historii, aby ses mohl nevěřícně zasmát se mnou. Zrovna včera jsem se s maminkou divila a smála tomu, že JÁ jsem na mistrovství Evropy. Já. Wendy „jánebuducvičitdejmijídlo“ Kučerová. Ale stojím si za tím, že mi sport zachránil život. I když to bolí; nechce se mi; nenávidím to; nenávidím trenéry; zase úraz; zase únava; nemám peníze... Zkrátka, strašně moc to miluju a budu dál dřít a ještě víc. Já se na olympiádu dostanu.

Vendula Kučerová na ME 2019Vendula Kučerová na ME 2019

Vendula Kučerová na ME 2019Vendula Kučerová na ME 2019

Vendula Kučerová na ME 2019Vendula Kučerová na ME 2019

Vendula Kučerová slaví postup do semifinále MEVendula Kučerová slaví postup do semifinále ME

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze