Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Bundesliga začala: BigBoard vzdoroval srdnatě, ale s mistrem Německa padl

  • Napsal Antonín Vavrda

Michal Zátorský slaví / zdroj foto: Filip ŠkeříkMichal Zátorský slaví / zdroj foto: Filip ŠkeříkPRAHA – Hala bouřila, na šest stovek hlasivek právě vytvářelo v sokolovně TJ Spoje parádní atmosféru, kterou tu nejspíše dlouho nezažili. Aby ne, když tu právě zkřížili pěsti boxeři BC BigBoard Praha a úřadujícího německého šampiona Nordhäuser SV v historicky prvním vystoupení českého celku v nejvyšší soutěži u našich západních sousedů.

„Fanoušci byli fantastičtí,“ rozplýval se s hodně chraplavým hlasem Ladislav Kutil, šéf pražského celku. „ Atmosféra mě uchvátila. Naši i Němci, kteří byli féroví, uměli ohodnotit i výkon soupeře. A příště my vezmeme Matúše Juráčka s bubny k nim a to teprve zažijí hukot. Dneska tady byl bez nich a to není ono,“ dodal usměvavý šéftrenér BC BigBoard Praha Míťa Soukup.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Z očí obou se dala vyčíst nefalšovaná radost, opravdové nadšení. Co na tom, že domácí nakonec po velké bitvě, kterou rozhodl až těsný duel supertíh mezi domácím Danielem Táborským a Vladimírem Ivanovem, celé klání prohráli. Neměli se zač stydět.

David Hošek a jeho KO úderDavid Hošek a jeho KO úderUž dva předzápasy ukázaly, že na šest stovek fanoušků boxu včetně stříbrného z olympiády v Sydney Rudolfa Kraje, české jedničky ve střední váze Tolji Hunanyana, polotěžké Tomáše Mrázka, elitního bojovníka K-1 Ondřeje „Spejbla“ Hutníka či moravských bijců Vítka Krále, Hama Aperjana a Vladimíra Lengála se bude mít nač dívat.

Tomáš Špičák sice s Richardem Meineckem ve váze do 64 kg na body padl, těžká váha David Hošek pak nabídl jediné KO večera, když pět vteřin před koncem prvního dějství poslal k zemi hostujícího mladíka Steva Wasielewského. A jako kdyby tím nastartoval i své parťáky.

Erik Hulijev ve váze do 57 kg (v bundeslize se boxuje s limitem o 1 kg vyšším než je zvykem, pozn. redakce) po vyrovnaném prvním kole rozjel svoje kombinace, udivoval postřehem a zastavit ho nemohl ani zbytečně stržený bod za sklánění hlavy v dějství posledním. Pravdou je, že ve druhém pokračování takto soupeři roztrhl obočí. Dlužno dodat, že neúmyslně.

„Myslím, že je obrovská škoda, že tady nikdo nepomůže Eriku Hulijevovi, aby získal české občanství. Protože to je v současnosti jediný náš boxer, který může reprezentovat Česko ve své váze na nejvyšší úrovni, včetně olympiády,“ řekl k bijci s arménskými kořeny Soukup.

Zleva: Ondřej Hutník a Rudolf KrajZleva: Ondřej Hutník a Rudolf KrajHulijeva následně napodobila v 61 slovenská posila Michal Zátorský. Desetinásobný mistr své země a medailista z juniorského ME byl ve všech třech kolech tvrdším a přesnější než jeho soupeř Tobias Tatai, který neuspěl ani boxem na distanc, ani pokusem o tlak ve druhém kole.

Ve váze do 65 kg nestačil Štěpán Pitra na Kastriota Sopu, bronzového medailistu z lehkého velteru z prvních Evropských her v Baku. V souboji ukázal, proč v ázerbájdžánské metropoli dokázal dojít až do semifinále. „Právě o podobných zápasech to je, podobné soupeře tady kluci nepotkají. V Německu mají kam sáhnout, mají na to peníze, tohle je jejich nejlepší tým, přesto byly zápasy vyrovnané, pro naše boxery je tohle obrovská škola,“ neměl z porážek těžké srdce Kutil.

„Jsem rád, že se všechno dotáhlo a dneska jsem se tady mohli sejít. Byl jsem nervózní, kluci zabojovali, všechny výhry či porážky byly zasloužené, neviděl jsem ani jeden otočený zápas, což se mi líbilo. Doufám, že stejné to bude také v Německu. Jsem spokojený, i když vítězství by bylo lepší, kluky musím pochválit,“ dodal.

Ještě větší zkušenosti než Pitra pak sbíral jeho devatenáctiletý parťák Jakub Korbel. Ten nastoupil proti Maďarovi Balászi Bacskaiovi, který má na kontě už přes 350 zápasů, z toho 320 vyhraných. Domácí talent se ale mistra Evropy z roku 2010 a svěřence bývalého světového šampiona z profesionálního ringu Zoltána Erdeie nezalekl.

BC BigBoard PrahaBC BigBoard PrahaV prvním kole dokázal ještě favoritovi vzdorovat, ve druhém už ale ten získal pevnou půdu pod nohama, aby v tom posledním jasně dominoval. Korbel ale zápas nezabalil a za to vysloužil obdiv nejen domácího, ale i německého publika.

„ Nestudovali jsme je, ladil jsem kluky jen v hlavě. Naší skupině, kterou trénuji, jsem zaplatil mentálního kouče Ondru Petra, kterému bych rád tímto poděkoval. U každého z kluků našel nějakou Pandořinu skřínku, nasměroval je, a na mě už bylo, abych je nastartoval, nejen fyzicky, ale i kondičně. Určitě v tom budeme pokračovat, myslím, že český národ celkově potřebuje získat sebevědomí. Nejen sportovci,“ poodhalil něco ze své kuchyně Soukup.

Právě pevnou mysl pak potřeboval Patrik Kliment ve váze do 76 kg, který nastoupil proti hodně netradičně boxujícímu Ibrahimu Diallovi. Devatenáctiletý Němec s africkými kořeny, který už tři roky na bundesligové scéně neprohrál, tentokrát narazil. Kliment soustavným tlakem, šikovností a tvrdostí nakonec svého protivníka udolal a získal cenné body i sebevědomí.

„Je to o zkušenostech, ale vidí, že to jde, tohle klukům může hrozně pomoct jít nahoru, když porazí takové soupeře, tak poté přijedou na mezinárodní turnaj a ví, že se mohou pasovat s kýmkoliv. Takové zkušenosti tady nezískají, boxují hlavně mezi sebou. Bundesliga je ale takové malé profi, jednou za měsíc, tři kola po třech minutách, dát do toho všechno, připravit se na jeden zápas,“ povzbudil své svěřence Soukup.

Patrik Kliment vs. Ibrahima DialloPatrik Kliment vs. Ibrahima DialloKlimentovy body ale nakonec na senzaci nestačily. Překvapivé jméno ve váze do 82 kg – vracející se Karel Nečesánek – totiž nestačil na třiadvacetiletého německého šampiona Leona Bunnu. Domácí bijec se sice tlačil, bojoval na šikovnějšího a dynamičtějšího protivníka z Frankfurtu ale neměl.

Vše tak musela rozhodnout supertíha, kde se představil medailista z juniorského ruského šampionátu a mistr severoruské oblasti Vladimir Ivanov proti domácí jedničce Danielu Táborskému. A vytáhlý hostujícího soupeř pražskému pořízkovi jednoduše nesedl.

Pohyblivý a šikovný Ivanov dokázal držet dvaadvacetiletou „Mašinu“ na uzdě a v závěru prvního dějství přidal i něco navíc směrem dopředu. Ve druhém a třetím kole se situace opakovala jen s tím rozdílem, že si Táborský nenechal nic líbit, a tak často akce jednoho, či druhého končily klinči a různými menšími či většími fauly. Přetahovanou ale pro sebe nakonec ukořistil Ivanov a tím i první letošní vítězství pro obhájce titulu.

„Kdybychom vyhráli, tak budu ještě šťastnější, asi bych tady skákal do půli těla, ale i takto jsem nadšený, kluci nechali v ringu všechno, nikdo z nich nic nevypustil. Myslím, že jsme konečně dokázali, že máme na celou Evropu. Jsem na kluky hrdý,“ pochválil ještě jednou boxery pražského celku domácí kouč.

Ten se společně se svými svěřenci postaví stejnému soupeři v odvetě hned v příštím kole, které se boxuje v Nordhäuseru za měsíc 21. listopadu. „Všichni se tam těšíme, určitě sestavu protočíme. Chci dát šanci dalším klukům v 81 a tak trochu přitlačit i na některé další, kteří by mohli třeba pár kilo shodit, aby byli v nové váze silnější,“ dodal Soukup.

Daniel Táborský vs. Vladimir IvanovDaniel Táborský vs. Vladimir IvanovVe druhém sobotním souboji čtyrčlenné soutěž porazil SV Motor Babelsberg bez dnes čerstvého ženáče Zdeňka Chládka další německý celek BSK Seelze 12-9.

BC BigBoard Praha vs. Nordhäuser SV 10-11 (první je vždy uvedený vítěz):

Předzápasy:

Váha do 64 kg: Richard Meinecke vs. Tomáš Špičák – WP
Váha do 91 kg: David Hošek vs. Steve Wasielewski – KO 1. kolo

Bundesligové duely:

Váha do 57 kg: Erik Hulijev vs. Erik Sokolov – WP
Váha do 61 kg: Michal Zátorský vs. Tobias Tatai – WP
Váha do 65 kg: Kastriot Sopa vs. Štěpán Pitra – WP
Váha do 70 kg: Balázs Bacskai vs. Jakub Korbel – WP
Váha do 75 kg: Patrik Kliment vs. Ibrahima Diallo – WP
Váha do 82 kg: Leon Bunn vs. Karel Nečesánek – WP
Váha nad 92 kg: Vladimir Ivanov vs. Daniel Táborský - WP

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze