Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Pokrytecký boj WBC. Proti zákazu boxovat na OH Hrgovič nebo Persoonová

  • Napsal Antonín Vavrda

Mauricio SulejmanMauricio SulejmanPRAHA – Že do téže řeky nevstoupíš? S tím nechoďte za Mauriciem Sulejmanem, prezidentem profesionální federace WBC, jedné ze čtyř nejsilnějších. Možná i té nejsilnější. A Sulejman si je této skutečnosti moc dobře vědom. A svoji moc opět po čtyřech letech ukazuje směrem k boxerům a také Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV).

DALŠÍ KOMENTÁŘE NA NAŠEM WEBU:

„Bohužel pravidla stanovená AIBA (Mezinárodní boxerská asociace) zůstala také pro Tokio. A WBC proti pravidlu, že mohou profesionálové soutěžit na olympijských hrách, bojuje už od roku 2013. AIBA tak učinila krok, který přitom odmítá většina boxerského světa,“ poznamenal Sulejman ve středu ve svém prohlášení.

„Box není hra. Je to kontaktní sport. Každý profesionální boxer má svobodnou volbu, zda se zúčastní olympiády. To ale zároveň odporuje základním bezpečnostním zásadám našeho sportu. Pozice naší organizace je od Her v Riu 2016 jasná. Žádný šampion WBC ani boxer zařazený v našem žebříčku nesmí soutěžit na amatérské scéně,“ přidal.

Je mi jasné, že Sulejmana moje slova výrazně nedojmou, protože se k němu ani nedostanou, přesto...

...Je to lhář, který schovává za velká slova o bezpečí boxerů touhu po moci a financích. A muž, který by si měl zamést před vlastním prahem.

Za 1. většině profesionálních boxerů je možnost startovat v amatérském ringu volná. Rozhodně nikterak výrazně nevystupují proti. Pokud už se někdy dokázali profi-boxeři spojit, tak ve chvíli, kdy hrozila vyřazení boxu z programu olympijských her.

Za 2. svým nařízením a hrozbami onu svobodnou volbu boxerů omezuje. Formulka o zdraví je v tomto případě ubohá. Co WBC dělá pro zdraví boxerů? Ano, jako jediní zavedli kontrolní vážení před titulovými bitvami. Na druhou stranu, fotky a vyplněný formulář posílají boxeři (či jejich manažeři) do centrály sami. Žádný komisař WBC u nich tak, jako třeba při dopingové kontrole, nestojí.

Jediní, kdo reálně momentálně něco dělají pro zdraví profesionálních boxerů, jsou IBF – která dělá alespoň u titulových bitev kontrolní vážení v den zápasu – a Kalifornská sportovní komise, která má pro bojové sporty jasné směrnice: přibereš do zápasu více než 15 procent váhového limitu? Duel je zrušen.

To jsou kroky, které mohou pomoct k ochraně boxerů. Nejen plané kecy a inkoust na papíře.

Zároveň ona křišťálově čistá federace dlouhodobě jede svoji vlastní vizi všeho, zatímco prezidenti zbylé „Velké čtyřky“ – WBA, IBF a WBO – dokáží najít společnou řeč, WBC nikoliv. Mimo jiné třeba v tom, že její licencovaní rozhodčí nesmí (s výjimkami) rozhodovat titulové duely jiných federací.

A to nemluvě o tom, že z touhy po moci a podlézání silným promotérům vymyslela WBC loni pás „WBC Franchise“, což je ekvivalent WBC Super champ. Mimochodem status, který v minulosti Sulejman kritizoval. Proč nemít místo čtyř šampionů čtyř federací pro jistotu šest šampionů oněch federací, že?

Před Riem se Sulejmanovi postavili Hassan N'Dam N'Jikam, Amnat Ruenroeng a Carmine Tommasone. Jejich kariéry to nijak nepoznamenalo. Prvně jmenovaný paradoxně až po neúspěšné účasti pod pěti olympijskými kruhy (druhé v kariéře) zapsal největší profi úspěch, když porazil Japonce Rjotu Muratu.

Troufám si říct, že kdyby tehdy AIBA zlákala do Ria Mannyho Pacquiaa či Amira Khana, Sulejman by jim žádný „ban“ nedal a vymyslel si nějaký důvod pro výjimku.

A jsem hodně zvědav, co bude po Tokiu.

Reálně o druhé účasti na OH uvažuje bronzový medailista z Ria Filip Hrgovič, v současnosti Mezinárodní šampion WBC v těžké váze a číslo 10 na žebříčku této federace.

Na 99 procent totiž zkusí olympijské štěstí Belgičanka Delfine Persoonová, dlouholetá šampionka WBC v lehké váze, která loni zle potrápila Irku Katie Taylorovou. A která přitom klidně mohla uvažovat o odvetě. A kdo ví, třeba se jí dočká. Po Tokiu. A třeba s olympijským zlatem na krku.

Opravdu půjde Sulejman proti fanouškům a těm, kterým kvůli jejím penězům podlézá – promotérům (v tomto případě Eddiemu Hearnovi) –, a neposvětí případně tento duel?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze