NÁZOR Conlan to s vulgaritou přehnal. Slovy mířenými do vedení AIBA už ale ne
- Napsal Antonín Vavrda
Michael ConlanPRAHA – Už dvanáct dnů se v olympijském Riu bojuje v boxerském ringu. Za tu dobu se uskutečnilo na 250 soubojů, většina z nich měla špičkovou kvalitu i velký náboj. Bohužel, všechny skvělé výkony bojovníků zakrývají kontroverze týkající se rozhodčích na bodech. A divoké představení Ira Michaela Conlana po vyřazení od Rusa Vladimira Nikitina.
To, co předvedl čtyřiadvacetiletý Ir, olympijský ring dlouho nezažil a nejspíše ani dlouho nezažije. A to se v něm rozhodně odehrály větší krádeže, než jakou zažil. Pokud vůbec o krádež šlo – Roy Jones by mohl vyprávět, stejně jako jeho krajan Floyd Mayweather, který vystoupení Conlana sledoval „naživo“. Souboj s Nikitinem byl totiž po celá tři kola extrémně vyrovnaný a výsledek mohl padnout na obě strany. Sudí si nakonec vybrali tu ruskou a chybu dle mého neudělali.
DALŠÍ NOVINKY Z OLYMPIJSKÉ RINGU:
- VIDEO+FOTO Conlan ukazoval po 'krádeži' zdvižený prostředníček AIBA a Putinovi
- VIDEO+FOTO Už není neporazitelná, irská královna Taylorová padla! Kvůli otci?
- VIDEO+FOTO Krádež před zraky Floyda? Nistor: Yoka se mě zbavil bez boje! Bál se
- Jsou olympijští vítězové v boxu známi předem? AIBA čelí obvinění z korupce
- VIDEO+FOTO Russo se cítí být okradený a chce Wildera. Jeho kouč hodlá končit
Svlečení trikotu, zdvižené prostředníčky a následné nadávání rozhodčím, to bylo prostě hodně přes čáru. Kdo ví, možná tím chtěl jen upozornit na svá slova, která pronesl posléze do mikrofonů novinářů.
A především ti irští se posléze předháněli v uražených titulcích. Až to někdy přehnali. Tak jako na Irish-boxing.com, kde přišli s titulkem, jak celý svět zuří nad touto nespravedlností. Jejich pojem „celý svět“ ale obsahoval jednoho Argentince, Američana, kteří doplnili britské, potažmo irské – současné i bývalé – boxery.
Stejně tak si naběhl i Conlan. Ten totiž kromě jiného pronesl, že se o den dříve díval na finále mezi Jevgenijem Tiščenkem a Vasilijem Levinem, které kontroverzně (tentokrát ano, kontroverzně) ovládl prvně jmenovaný. „Říkal jsem si, že se mi něco podobného nestane. A ono ano,“ nadiktoval zástupcům sedmé velmoci.
Ok, dejme tomu, kazašského rváče skutečně bodoví okradli o zlato způsobem, který doslova mlátil do očí snad ještě více, než on sám zbil ruského obra. Jenže při svém „spravedlivém“ hněvu a vztekání se nad zkorumpovanou AIBA (Mezinárodní boxerská federace) Conlan zapomněl na jednu zajímavou maličkost. Jedním z bodových, kteří dali zápas vyhrát Tiščenkovi, byl i jeho krajan – Micky Gallagher.
Navíc, pokud chtěl Conlan upoutat pozornost na svá slova, příliš se mu to nepovedlo. Všichni totiž spíše řešili jeho vulgarity, než to, co pronesl.
A dlužno dodat, že minimálně slova o manipulacích se zápasy zas tak nepřestřelil. Že je něco shnilého ve státě dánském, to se tak nějak šušká už nějakou dobu.
Není to tak dávno, co jeden nezávislý britský deník přišel se zprávou, že AIBA tak úplně neřeší mimo-soutěžní dopingové testy elitních boxerů (VÍCE ZDE!). To pro Profiboxing.cz potvrdil i Rumun Mihai Nistor. Ten Mihai Nistor, který cítil křivdu po svém prohnaném osmifinálovém souboji s Jordáncem Husejnem Iašajšem (dle autora tohoto článku oprávněně).
Britský The Guardian chvíli před hrami přišel se skvělou reportáží, která poukázala na to, jak snadno se dá zmanipulovat bodování zápasů, přestože je k duelům nominováno 5 rozhodčích a los poté vybírá trojici, která o osudu souboje rozhoduje, těsně před začátkem (a ti to samozřejmě neví) – VÍCE ZDE!
To, že se tak děje, potvrdili i čeští a slovenští trenéři a rozhodčí.
Dr. Wu Ching-Kuo vládne AIBA (je i vice-prezidentem MOV) pevnou rukou peněz a všichni ti, kteří se jí nechtějí podvolit, musí z kola ven. Je otázkou, zda jeho pozici nepodkope nepovedený experiment s účastí profesionálních boxerů pod pěti olympijskými kruhy. To se ukáže až po hrách.
Pozornému oku ale nemohly uniknout hodně vlažné vztahy mezi ním šéfem MOV (Mezinárodní olympijský výbor) Thomasem Bachem, když oba bok po boku zavítali o víkendové finálové boje a Bach hodně nevěřícně sledoval již zmíněný souboj Tiščenko vs. Levit.
Jak už bylo napsáno, jaké následky bude mít toto všechno na pozici Dr. Wua a tím i amatérského boxu ve světě olympijských sportů, ukáží až příští týdny, nebo spíše měsíce.
V souvislosti s olympijskými hrami v Riu se totiž mnohem více píše o dopingu Michaela O'Reillyho (mimochodem krajan Conlana), znásilnění dvou uklízeček, které má mít na svědomí další boxer Hasan Sáda, kontroverzních rozhodnutí bodových rozhodčích a nyní i „šíleném“ výstupu Conlana.
Nebo si snad někdo ze čtenářů vzpomene vedle několikrát zmíněného Tiščenka alespoň na jednoho z dalších tří dosavadních olympijských šampionů, nebo alespoň z jaké je některý z nich země?
Mimochodem, zmíněný irský sudí Gallagher už na hrách dále rozhodovat nebude. Dle všeho patří na seznam deseti sudí, kterých se dotkla středečním „čistka“ AIBA. A jejich seznam tak nějak ukazuje, že kontroverzní bodové verdikty v něm roli zase tak úplně nehrají.
Ale kdo ví, třeba všechna tato negativní reklama nastartuje osvětu fanoušků a diváků, jak vlastně bodoví sudí rozhodují. Tak, jak už nastínil americký činovník Tom Virgets.
Protože čím vzdělanější fanoušek, tím větší tlak na to, aby rozhodčí posuzovali souboje spravedlivě. V opačném případě se od tohoto sportu lidé odvrátí. A ač je to v současném světě často zpochybňováno, diváci mají stále obrovskou moc. Divácký zájem = peníze.
V současnosti se totiž může AIBA hájit tradičním, že „fanoušci“ podléhají emocím a uměleckému dojmu dění v ringu. A bohužel mají mnohdy i pravdu.
Přinesou brazilské kontroverze tolik potřebnou změnu v amatérském boxu (a sloučení s profi-boxem to rozhodně není), nebo se na ně bude jen vzpomínat jako na něco, co k tomuto sportu patří, a na Conlana na blázna, který se pokusil zabalit svoje vyřazení a frustraci do silné proti-ruské vlny v Riu. Ostatně, v tuto chvíli je slavnější než čtyřlístek olympijských šampionů Tiščenko, Jelusinov, Conceicao a Gusmatov.