Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Karma pro Francii, Clarke reakce nechápe. A Ir, který se zranil při oslavách

  • Napsal Antonín Vavrda

Protesty AlievaProtesty AlievaPRAHA – Byl to hodně zajímavý den v olympijském ringu v Tokiu. A nejen v něm. Francouz Mourad Aliev hodinu protestoval proti diskvalifikaci ve čtvrtfinále supertíhy proti favorizovanému Britu Frazeru Clarkovi, Ir Aidan Walsh vlastní hloupostí usnadnil cestu do finále dalšímu ostrovnímu bijci – Patu McCormackovi.

Pamatujete?

Je to pět let, kdy Ir Michael Conlan způsobil na olympijských hrách pořádné haló, když po těsné prohře s Rusem Vladimirem Nikitinem odmítl opustit ring, pourážel všechny, které mohl, a poté zamířil do profesionálního ringu, kde svému rivalovi prohru v prosinci roku 2019 oplatil. Byť byl jejich případ složitější a ani Irové nebyli na hrách v Riu bez viny za dění v zákulisí, které skončilo ostudou pro amatérský box.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

A vyvrcholilo změnami v AIBA (Mezinárodní boxerská asociace) a také tím, že turnaj na odložených hrách v Tokiu si řídí MOV (Mezinárodní olympijský výbor) sám. Úplně bez problémů to ale není. I když čtvrtfinále mezi Frazerem Clarkem a Mouradem Alievem je první případ kontroverze kvůli rozhodčím.

V závěru druhého kola čtvrtfinále rozhodčí šestadvacetiletého Francouze narozeného v Moskvě diskvalifikoval za opakované hlavičky, které roztrhly obě obočí o tři roky staršího Brita. Rozzuřený Aliev vyplivnul chránič zubů, opakovaně do něj kopl, když zasáhl i kameramana, následně si vyměnil pár slov uprostřed ringu s Clarkem, aby po vyhlášení sedl na schody k ringu a odmítl je opustit.

„Byl to můj způsob, jak ukázat, že rozhodnutí nebylo fér. Chtěl jsem bojovat proti nespravedlnosti. Celý život jsem na tuto příležitost trénoval, dostal se sem a kvůli jednomu rozhodnutí sudího jsem prohrál,“ sypal ze sebe poté, co asi po půl hodině a povídání jak s francouzskými funkcionáři, tak některými boxery „své místo“ opustil a postavil se před novináře.

FRAZER CLARKE NA TWITTERU

„Nemohu uvěřit, že musím napsat tento tweet... to, jak zápas skončil, se vymklo mým rukám... byl to pro mě duel, který se po jednom kole dostal až ke konci... Ale nebudu nikoho nazývat podvodníkem, nebo něco podobného. Byl jsem prostě tam a dělal jen svoji práci.“

Následně se ale k ringu vrátil. Až po další čtvrthodince definitivně zamířil do útrob Kokugikan Arena. „Vyhrál bych, místo toho tam je napsaná moje prohra diskvalifikace, těžko se mi může někdo divit, že jsem naštvaný,“ pokračoval ve vysvětlování svého protestu Aliev, který první kolo souboje u bodových vyhrál. Měl na své emoce čas, jejich zápas byl posledním v dopoledním bloku, ten odpolední odstartoval za další tři a půl hodiny.

„Cítil jsem, že tam bylo pár hlaviček, jestli to bylo úmyslné, či nikoliv, to nedovedu posoudit. V ringu jsem mu řekl, aby se uklidnil, že nepřemýšlí hlavou, ale srdcem. Vím, že je to pro něj těžké, chápu to, ale tohle k ničemu nebylo,“ okomentoval dění v ringu vítěz, kterého v semifinále čeká favorizovaný a obávaný Uzbek Bachodir Jalolov.

Že ale i nebezpečný ranaři mohou prohrát, ukázal právě před jeho čtvrtfinále Clarkům krajan Benjamin Whittaker, který v semifinále polotěžké váhy vytančil s Rusem Imamem Chatajevem. Ten v předchozích třech zápasech vyhrál dvakrát před limitem, ve čtvrtfinále pak tvrdě sestřelil naturalizovaného Španěla Gazimagomeda Jalidova.

Clarke vs. AlievClarke vs. Aliev

Clarke vs. AlievClarke vs. Aliev

„Jsem olympijský medailista. Jsou to jen malé šrámy. Je to moje práce a to dělám. Jsem tvrdý a jsem hrdý muž. Bude potřeba více než jen malé šrámy, abych se na své cestě zastavil,“ vrátil se ke zraněním nad oběma očima sám nástupce slavných krajanů a sparingpartnerů Anthonyho Joshuy a Joa Joyceho. „V jakémkoliv profesionálním duelu by pro něj tato zranění znamenaly konec. Lékaři týmu mají co dělat,“ nesouhlasil úplně s Clarkem boxerský expert BBC Steve Bunce.

Na to, aby alespoň trochu zraněná obočí kapitána britské boxerské výpravy zatáhli, mají zdravotníci čas do středy 4. srpna, kdy se uskuteční semifinále nejtěžší váhové kategorie.

Mimochodem – Clarke už nyní zajistil britskému boxu třetí medaili v supertíze v řadě, právě po Joshuovi (zlato z Londýna 2012) a Joycemu (stříbro z Ria 2016), a také se tak trochu za druhého jmenovaného pomstil. Ten v Brazílii kontroverzně prohrál 1-2 na body s jiným Francouzem Tonym Yokou. Ten byl přitom ve všech statistikách duelu horší.

A druhá „perlička“ dne? Trochu úsměvná, trochu smutná, záleží na tom, z jakého konce to člověk vezme. Ir Aidan Walsh nemohl nastoupit do semifinále s hvězdným Britem Patem McCormackem, jelikož si poranil kotník. Dle zákulisních zpráv se tak ale nestalo ve čtvrtfinálovém duelu, ale až později, v šatně při oslavách postupu, který mu zajistil bronzovou olympijskou medaili...

Clarke vs. AlievClarke vs. Aliev

Clarke vs. AlievClarke vs. Aliev

Clarke vs. AlievClarke vs. Aliev

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze