Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Jako Tyson či Ali. Maročan Baalla kousl na OH soupeře, ten ho poté bránil

  • Napsal Antonín Vavrda

Baalla kouše svého soupeřeBaalla kouše svého soupeřePRAHA – V plném proudu je už od soboty olympijský boxerský turnaj v japonském Tokiu. V těžké váze do 91 kilogramů ale zažil první nepříjemný incident. Ten se tentokrát netýkal rozhodčích, nebo zákulisí, ale samotných boxerů. Maročan Junis Baalla byl po zápase s Novozélanďanem Davidem Nyikem diskvalifikován za pokus kousnout jej do ucha.

Mike Tyson a Kash Ali. To jsou dva nejznámější „kousači“ v boxerské historii. Prvně jmenovaný dokonce ukousl kus ušního boltce svému soupeři Evanderu Holyfieldovi, díky čemuž se jejich odveta v červnu 1997 – dva dny před Tysonovými 31. narozeninami – proměnila v jednu z největších ostud v historii tohoto sportu.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Nejvýrazněji jej připomněl 30. března 2019 tehdy ještě neporažený Kash Ali, který opakovaně pokousal ve svém do té doby největším duelu Davida Price na galavečeru Matchroom Boxing v Liverpoolu.

Oba byli pochopitelně diskvalifikováni. Totéž se nyní stalo i dvaadvacetiletému Maročanovi Junisi Baallovi. Ten na konci třetího kola souboje s o tři roky starším favorizovaným Nyikou zjevně kousl soupeře do ucha. Ringová si toho nevšimla, napomínala Afričana jen za držení.

Po duelu, který Novozélanďan vyhrál hladce na body a může se těšit na páteční čtvrtfinále proti Bělorusovi Uladzislavu Smiahlikauovi, ale přišla dodatečná diskvalifikace. A také obří nenávistné reakce na sociálních sítích.

„Všem lidem z Nového Zélandu... se vší úctou k této zemi, ke které ji ale vy sami neprojevujete. Nebudu odpovídat na žádné nenávistné soukromé zprávy, nebo komentáře od vás. Omlouvám se, ale čekají mě velké věci,“ uvedl vítěz africké části olympijské kvalifikace a účastník juniorského MS 2016.

Reagoval i muž, který by rád byl nástupcem slavných to jmen své země Davida Tuy, Kevina Barryho či Josepha Parkera. „Nemohl úplně otevřít pusu, naštěstí měl chránič zubů a já byl už trochu zpocený, ale no tak, chlape, tohle je olympiáda, dej se do kupy,“ řekl nejdříve domácím novinářům. „Nebylo to poprvé, už se mi to stalo na Hrách Commonwealthu,“ pokračoval rodák z Hamiltonu, který tato klání dvakrát celé vyhrál, jednou v polotěžké, podruhé v těžká váze.

Poté ale přidal i reakci na sociálních sítích směrem k chování svých krajanů. „V žáru bitvy z lidí vychází to nejlepší i nejhorší. Je to součást sportu. Svého soupeře si vážím a chápu jeho frustraci. Prosím, nepište mu, pokud mu nemáte co říct pozitivního,“ přidal pětadvacetiletý talent, který v amatérském ringu odboxoval na stovku duelů, třikrát (vítězně) se představil také ve WSB a letos v únoru absolvoval i vítěznou premiéru mezi profesionály.

Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020

Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020

Nezbývá než věřit, že se o boxu pod pěti kruhy bude po tomto incidentu psát opět hlavně pozitivně. Je totiž co sledovat (třeba skrze Eurosport Player, nebo sedm programů v nabídce O2 TV Sport).

Mezi ženami například skončila už v 1. kole Mandy Bujoldová, která si účast coby maminka vyhádala u Mezinárodní sportovní arbitráže, v její váze nadále pokračuje legendární Indka Mary Komová. Šestinásobné mistryni světa olympijské zlato stále ve sbírce chybí. V hodně pikantním souboji porazila zkušená amatérka Mira Potkonenová neméně zkušenou profesionálku Maivu Hamadoucheovou a zatím stoprocentní bilanci mají britské ženy, které obsadily čtyři z pěti vah.

Mezi muži se o víkendu už v osmifinále váhy do 60 kilogramů dočkáme pikantní bitvy spolufavoritů Sofiane Oumihy a Keyshawna Davise, ve váze střední zítra uvidíme v akci Slováka Andreje Csemeze a ve zmíněné těžké jistého Julia Cesara la Cruze. Jedna z největších legend tohoto sportu, které ale příliš nevyšly roky 2018 a 2019, se po bronzu z MS 2019 rozhodla v jednatřiceti letech rozhodla přejít do váhy těžké.

Zítra uvidíme v akci poprvé také největší favority váhy supertěžké – Frazera Clarka, a především Bachodira Jalolova.

Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020

Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020

Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020Nyika vs. Baalla v Tokiu 2020

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze