Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Totální výsměch? Šéf AIBA Dr. Wu dostal cenu za zásluhy o olympijské hnutí

  • Napsal Antonín Vavrda

Dr. Wu přebírá cenu za olympijské zásluhyDr. Wu přebírá cenu za olympijské zásluhyATÉNY – Prezident AIBA (Mezinárodní boxerské federace) Dr. Wu Ching-Kuo dostal v úterý cenu Olympie za jeho služby pro olympijské hnutí. To vše dva týdny poté, co právě na jeho popud AIBA kontroverzně změnila svá pravidla a pustila na hry do Ria profesionální boxery bez omezení.

AIBA čelí v posledních dnech, týdnech a měsících stále větší kritice. A to nejen za své kroky směrem ke zmíněné úpravě pravidel tak, aby se olympijských her mohli zúčastnit profesionální boxeři bez jakéhokoliv zápasového omezení (ačkoliv se mluvilo i o několika českých jménech, zatím se žádný tuzemský boxer do světové kvalifikace naplánované na začátek července do Venezuely nepřihlásil).

Mnohých federacím vadí protěžování silných zemí, nevoli vzbudilo i umístění závěrečné amatérské světové kvalifikace do ázerbájdžánského Baku (Zdeněk Chládek zde hned na úvod prohrál a jeho naděje na účast v Riu tím definitivně zhasla).

Navíc privátní deník EYE přišel na konci dubna s informací, že AIBA přehlíží dopingová pravidla, netestuje své hvězdy a WADA může stejně jako v případě ruských atletů navrhnout MOV (Mezinárodní olympijský výbor) vyloučení z jeho řad. Součástí článku byla i informace o tom, že AIBA zpronevěřila několik milionů dolarů.

K tomu sice nedošlo, přesto předání zmíněné ceny do rukou letos sedmdesátiletého funkcionáře působí hodně podivným dojmem. Zvláště, když jeho nápad s účastí profesionálních boxerů na olympijských hrách nesouhlasí drtivá většina bojovníků z obou ringů. Proti jsou velmi silně navíc i profesionální federace a promotéři, se kterými tento krok nikdo z vedení AIBA nekonzultoval.

„Před více jak třiceti lety jsem se podílel na začlenění Tchaj-wanu do MOV, což mě inspirovalo, abych v této práci pokračoval, aby se olympijská myšlenka stala mým celoživotním posláním, které jsem mohl začít naplňovat od roku 1988, kdy jsem byl přijat do MOV,“ řekl v Aténách Dr. Wu na 56. kongresu pro mladé účastníky tzv. Mezinárodní olympijské akademie.

Právě v tomto projektu se Dr. Wu nejvíce angažuje, během posledních šesti letech otevřel celkem čtyři olympijská muzea po celém světě. Je ale otázkou, nakolik tato činnost byla hnána ctnostnou myšlenkou na rozvoj olympismu a nakolik touhou stát se šéfem MOV. Většina z nich totiž byla postavena do roku 2013, kdy bývalý basketbalista kandidoval na nového předsedu, ve volbách, které ovládl Němec Thomas Bach, ale skončil ze šesti kandidátů poslední.

Bach svého rivala, který je členem Výkonného výboru AIBA, letos v dubnu jmenoval předsedou komise kultury a olympijského dědictví MOV. Nyní dostal zmíněnou cenu. Co bude následovat zatímco se proti posledním krokům Dr. Wua bouří hodně mnozí z jeho vlastního sportu?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze