Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Šokují obrat. Amatérský box je bez šéfa, dr. Wu byl kvůli podvodům suspendován

  • Napsal Antonín Vavrda

Zleva: Franco Falcinelli a dr. Wu Ching-KuoZleva: Franco Falcinelli a dr. Wu Ching-KuoLAUSANNE – Je to něco přes týden, co se radoval šéf Mezinárodní boxerské asociace (AIBA) Dr. Wu Ching-Kuo z Tchaj-wanu z toho, že uhájil svoji pozici proti „povstalcům“ z tzv. „Prozatímní vlády“ (IMC), a chystal se dál vykonávat svoji funkci. Jenže nyní je všechno jinak. Disciplinární komise AIBA jej totiž kvůli několika proviněním suspendovala.

Už od července to v AIBA vře. Někteří členové Výkonného výboru AIBA se postavili proti svému šéfovi, dokonce na čtyři dny uzavřeli kanceláře v sídle organizace v Lausanne.

AKTUÁLNĚ K DĚNÍ V AMATÉRSKÉM RINGU:

Prezident federace, který je zároveň členem Výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru (AIBA), vše poslal ke švýcarskému soudu, který mu dal na konci září za pravdu.

„Chci zdůraznit, jak je tato situace politováníhodná jak pro AIBA, tak pro všech 202 našich členských národních federací, které se dostaly do politické víru snah IMC. Považuji za nemyslitelné, aby členové Výkonného výboru AIBA využili mistrovství světa (konané na konci srpna) a celé asociace jako pěšáky ve své hře o moc. Velkou pochvalu si zaslouží všichni naši zaměstnanci, kteří zajistili, že šampionát byl nakonec úspěšný,“ řekl v rozhovoru pro AIBA.

„Stejně tak jsem rád, že soud potvrdil, na čí straně je pravda. Je neskutečné, že IMC mluvila o finančních problémech AIBA a přitom její zástupci spolupracovali s bývalými řediteli Ho Kimem a Karimem Bouzidimem, kteří nesou přímou zodpovědnost za finanční nestabilitu. Jen to dokazuje, že jim šlo v první řadě o moc a zdiskreditování současného vedení. Přitom my pro průhlednost financí v AIBA děláme maximum,“ dodal poté ještě.

V úterý ale přišel nečekaný zvrat. I když pro lidi uvnitř organizace možná až ne tak moc. Disciplinární komise AIBA totiž svého předsedu suspendovala. Jako důvody uvedla následující čtyři pochybení:

1. Pokus zbavit se svých oponentů ve Výkonném výboru (lidově řečeno pomstít ze za pokus o převrat).
2. Za rozhodování o obchodních záležitostech bez schvalovacího procesu, díky čemuž se měla AIBA dostat na pokraj bankrotu s dluhy ve výši 11,6 milionů liber (zhruba 330 milionů korun).
3. Dr. Wu měl také manipulovat s médii a národními federacemi, které měl o výše zmíněné finanční situaci úmyslně mylně informovat.
4. Posledním bodem pak je fakt, že se snažil zabránit pokusu o uspořádání hlasování o nedůvěře jeho osoby na listopadovém mimořádném kongresu AIBA v Dubaji.

Disciplinární komise přitom jednala na popud 11 (!) členů Výkonného výboru z jednadvaceti.

Poslední z bodů pak potvrzuje také mail, který v uplynulých dnech přistál ve schránce prezidenta ČBA Svatopluka Žáčka. Dr. Wu si chtěl dotazníkem vymoct důvěru a zabránit tak zmíněnému hlasování o vyjádření nedůvěry, byť k tomu musí dle stanov dojít ve chvíli, kdy k tomu dá podnět nadpoloviční většina z 202 členských zemí federace.

Dočasným šéfem AIBA bude dle všeho jmenován Ital Franco Falcinelli, který je viceprezidentem federace a dle zákulisních informací stál v čele „povstalců“ z IMC. V prohlášení AIBA se pak píše, že sedmdesátiletý Dr. Wu, který v roce 2013 neúspěšně kandidoval na post šéfa MOV, bude mít uzavřenou kancelář v sídle společnosti v Lausanne a zákaz vstupu do ní.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze