Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Rachimov odstoupil z funkce prezidenta AIBA. Tu dočasně povede Moustahsane

  • Napsal Antonín Vavrda

Muhammad Moustahsane / zdroj foto: AIBAMuhammad Moustahsane / zdroj foto: AIBALAUSANNE – Kontroverzní uzbecký podnikatel Gafur Rachimov už není prezidentem Mezinárodní boxerské asociace AIBA. Místo něj by měl převzít funkci prozatímního prezidenta Maročan Muhammad Moustahsane.

Hodně divoký víkend mají za sebou špičky světového amatérského boxu.

DALŠÍ NOVINKY K AIBA:

„Informoval jsem Výkonný výbor AIBA o svém úmyslu rezignovat na pozici prezidenta. Obvinění proti mně jsou vymyšlená a založená na politicky motivovaných lžích. Věřím, že se pravda nakonec ukáže. Vždy jsem nicméně tvrdil, že nebudu stavět sebe nad box. A coby prezident mám povinnost dělat vše, co je v mé moci, abych sloužil našemu sportu a sportovcům,“ zní v prohlášení Rachimova.

Ten naráží na skutečnost, že je vyšetřován americkými federálními úřady, stejně tak byl za své aktivity ve vlasti v hledáčku Interpolu. A právě tyto skutečnosti vadí Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV), který opakovaně AIBA varoval, že pokud bude Rachimov v čele federace, nemusí organizovat boxerský turnaj na olympijských hrách v Tokiu 2020.

I přesto byl Rachimov, o jehož kriminálních aktivitách se mluví přes dvě desetiletí (nikdy mu ale nebylo nic dokázáno), loni na podzim do funkce zvolen coby nástupce neméně kontroverzní Tchajwance Dr. Wu Čching-Kua, jemuž dělal několik let vice-prezidenta.

Gafur Rachimov / zdroj foto: AIBAGafur Rachimov / zdroj foto: AIBA

Podle stanov AIBA musel vzejít dočasný prezident z pětice současných vice-prezidentů. Během sobotní telekonference byl jako první navrhnut šéf evropského boxu Franco Falcinelli. Ten ale funkci opětovně odmítl (prozatímním šéfem AIBA už byl v roce 2018, role se ale dobrovolně vzdal a na plnohodnotnou pozici nekandidoval).

Následně byl navrhnut vládce afrického boxu Muhammad Moustahsane z Maroka, který nabídku přijal. A byť ještě není ve funkci oficiálně, je ze sobotního dění jasné, že se v ní objeví.

A že bude zastupovat box od úterý do čtvrtka na Výkonném výboru MOV v Lausanne, kde se bude mimo jiné projednávat budoucnost boxu na olympijských hrách a kde bude předložena průběžná zpráva vyšetřovací komise MOV. Do jejího rozhodnutí nesmí AIBA pořádat kvalifikační turnaje k Tokiu 2020.

Moustahsane byl členem Prozatímního řídícího orgánu AIBA, který vedl revoltu proti Dr. Wu Čching-Kuovi. Zároveň si pozici prozatímního prezidenta vyzkoušel už v rámci africké federace, když ji zastával za dalšího hříšníka – Kelaniho Bayora.

Zda bude kandidovat v řádných volbách, které se musí uskutečnit do 365 dní, ještě jasno není. Stejně jako skutečnost, zda se za rok nebude o znovuzvolení ucházet Rachimov.

A předně, zda tato změna bude stačit MOV k tomu, aby vzala federaci na milost. Dle pátečního prohlášení totiž není vyšetřování jeho kontrolní komise zaměřeno jen na uzbeckého ex-prezidenta...

Muhammad Moustahsane (vpravo) / zdroj foto: AIBAMuhammad Moustahsane (vpravo) / zdroj foto: AIBA

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze