Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Na OH v Tokiu bude 186 mužů a dokonce 100 žen! AIBA je na pokraji bankrotu

  • Napsal Antonín Vavrda

Výkonná rada MOV / zdroj foto: MOVVýkonná rada MOV / zdroj foto: MOVLAUSANNE – Dva dny před startem Evropských her v Minsku, kde se představí také početná česká boxerská enkláva, rozhodla Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru o přípravách na turnaj tohoto sportu pod pěti kruhy příští rok v japonském Tokiu.

Nejzásadnější informací budiž skutečnost, že při zachování 286 boxerů (v Riu bylo 250 mužů a 36 žen) se v Tokiu představí 186 mužů „jen“ v osmi kategoriích a 100 žen v pěti vahách (proti třem na posledních hrách). MOV chce pokračovat v trendu rovnoprávnosti ve všech sportech.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

AIBA, která před měsícem definitivně ztratila dohled nad olympijským turnajem, přitom plánovala původně navýšit počet žen na 80.

VÁHOVÉ KATEGORIE PRO TOKIO 2020
MUŽI:

Muší (48-52 kg)
Pérová (52-57 kg)
Lehká (57-63 kg)
Velterová (63-69 kg)
Střední (69-75 kg)
Polotěžká (75-81 kg)
Těžká (81-91 kg)
Super těžká (+91 kg)

ŽENY:

Muší (48-51 kg)
Pérová (54-57 kg)
Lehká (67-60 kg)
Velterová (64-69 kg)
Střední (69-75 kg)

O doporučení Výkonné rady MOV se bude hlasovat za týden, ale čeká se, že její návrh projde. Organizaci turnaje padla na bedra japonského člena Morinariho Watanabeho, který je prezidentem Mezinárodní gymnastické federace.

MOV zveřejnila také způsob kvalifikace na hry. Z jednotlivých kontinentů se část boxerů a boxerek kvalifikuje na základě výsledků na posledních dvou olympiádách a také mistrovství světa. Dále se uskuteční od ledna do května 2020 kontinentální kvalifikace a také jedna celosvětová.

Finální klíč zatím ještě oznámen nebyl, stejně jako data a místa konání těchto akcí.

„Cílem těchto doporučení je chránit zkušenosti a právo soutěžit pro všechny sportovce pod olympijskou hlavičkou. Rovněž plně respektují mimo jiné rovnováhu mezi pohlavími,“ řekl za své kolegy Watanabe.

Na jednání Výkonné rady reagovala také suspendovaná AIBA a to ústy jejího výkonného ředitele Toma Virgetse. „AIBA má už jen tři zaměstnance, ostatní jsme museli propustit, jsme na pokraji bankrotu. A to především kvůli krokům MOV, které jsou cílené. Chtějí náš kolaps a konec,“ nebral si sám bývalý amatérský boxer servítky.

Dle něj má AIBA na účtu pouze 400 tisíc dolarů, takže nemůže ani svolat mimořádný sjezd a zvolit nové vedení, stejně tak se nemůže odvolat u Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v Lausanne. „A může za to MOV, které nám postupně utahovalo opasky, od Ria nám neposlaly žádné peníze, které posílají všem organizacím v olympijském hnutí,“ dodal Virgets.

Je otázkou, co bude s AIBA nadále a také s amatérským boxem ve chvíli, kdy by tato padla. Kontinentální šampionáty a turnaje si řeší příslušné federace, jak to ale bude například v případě světového šampionátu?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze