Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Mezinárodní olympijský výbor chce po AIBA určitá vysvětlení. Ta mění pravidla

  • Napsal Antonín Vavrda

Dr. Wu mezi "svými"Dr. Wu mezi "svými"PRAHA – Nová sezona v amatérském boxu se ponese ve znamení změn, které naváží na otevření účasti profesionálních boxerů bez jakéhokoliv omezení na olympijských hrách v Riu. Mezinárodní boxerskou federaci (AIBA) ale rozhodně nečekají snadné týdny, jelikož sama čelí i „sledování“ ze strany Mezinárodní olympijského výboru (MOV).

Pojďme si nejdříve poslední zprávy týkající se amatérského boxu sesumírovat:

1. AIBA zahájila vyšetřování rozhodčích, které poslala z her v Riu domů.
2. Mluví se o změnách počtu kol – zvýšení ze tří na pět –, definitivní sundání nátělníků pro muže (seniory). Už nyní je jasné, že i nadále se bude pokračovat ve změně ochrany rukou – z bandáží se definitivně přechází na tejpy.
3. MOV chce udělat kompletní audit hospodaření a fungování AIBA, která na poslední olympijský cyklus dostala 11 milionů dolarů a na ten nový by měla získat milionů 16 až 18.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Jak už jsme vás informovali před třemi týdny, AIBA poslala domů z her v Riu několik rozhodčích, kterých bylo na turnaj nominováno 36. Dle našeho počítání a projíždění statistik závěrečných kol, se odstavení nakonec týkalo osmi jmen Číňana Wang Menga, Kazacha Rachymžana Rysbajev, Mongola Khas-Erdeneho Khishgeeho, Brita Mika Basiho, Poláka Mariusze Gornyho, Ira Mickyho Gallaghera, Rusa Vladislava Malyševa a Alžířanky Kheiry Sidi-Yakoubové – VÍCE ZDE!

Původně na tomto seznamu figuroval i další Rus Sergej Morozov, ten se ale nakonec v posledních třech dnech jednou mezi sudími rozhodujícími závěrečné duely turnaje objevil. Vedení AIBA nyní ze své centrály v Lausanne pro AP potvrdilo, že vyřazené rozhodčí čeká disciplinární řízení.

„Jednotlivci a přidružené národní svazy byly předány k posouzení Disciplinární komisi AIBA, aby se všechno řádně došetřilo a následně se určily tresty a sankce. Chceme, aby naši sudí rozhodovali v souladu s našimi hodnotami – respekt, poctivost, integrita a transparentnost,“ zní v prohlášení federace.

Zazněla v ní tak podobná slova, jaká ve velkém rozhovoru předsedy AIBA a místopředsedy MOV Dr. Wu Čching-Khua pro stejnou agenturu (CELÝ ROZHOVOR ZDE!)

Co se týče změn pravidel, zatím je potvrzená jediná. S ohledem na výše popsané povolení startu profesionálních boxerů pod hlavičkou AIBA, budou se nyní ruce boxerů tejpovat, nikoliv bandážovat, jak bylo zvykem dosud. Tato změna se ale týká pouze mužské seniorské kategorie. Stejně jako ta o povolení profesionálů v amatérském ringu. Žen se tyto novinky zatím nedotkly.

Všech kategorií by se ale měla naopak dotknout další novinka, kterou je fakt, že bodových bude i nadále pět, rozhodovat ale budou všichni! Dosud byl systém nastavený tak, že z pětice sudí vybral počítač před zápasem trio, které bodovali, zbylí dva pak zapisovalo své výsledky „naslepo“.

Toto a zbylé změny – změna počtu kol (o tomto jsme vás již informovali v průběhu jara) či sundání nátělníků – jsou ale zatím jen předmětem diskuzí.

A vedení AIBA má ještě jedno téma k diskuzi a řešení. MOV chce kompletní audit příjmů a výdajů federace, která od výboru dostala na poslední olympijský cyklus 11 milionů dolarů. Stane se tak poprvé v historii, kdy bude chtít MOV při revizi také finanční audit AIBA. Dle vyjádření federace je to kvůli znepokojivým zprávám kolem federace z posledních měsíců.

Kromě jiné jde o kontroverze při bodování během olympiády v Riu, kterých byl očitým svědkem i prezident MOV Thomas Bach (seděl v hledišti například při bloku zápasů, který vyvrcholil soubojem Jevgenij Tiščenko vs. Vasilij Levit).

„Chceme dosáhnout toho, abychom věděli, že peníze, které od nás federace dostane, míří do tohoto sportu, že je s nimi kvalitně nakládáno,“ pronesl už loni právě Bach, jehož slova nyní jen zdůraznil tiskový mluvčí organizace pro Fightnews.com.

AIBA má totiž ve skříni několik kostlivců – stále ještě nesplatila půjčku 10 milionů dolarů ázerbájdžánské společnosti Benkons MMC, která jim pomohla financovat WSB (poloprofesionální soutěž). Druhým věřitelem AIBA je pak společnost FCIT se sídlem v Hongkongu, která pro změnu investovala 39 milionů dolarů do APB (profesionální soutěž).

Problémem v tomto případě ale je fakt, že od začátku roku 2016 se uskutečnilo pod hlavičkou APB pouze 14 zápasů a že vedení soutěže s boxery, trenéry i funkcionáři absolutně nekomunikuje. „Snažil jsem se kontaktovat pana Mirka Wolfa (generální ředitel APB), ale nereaguje na telefony ani maily. Musím vědět, co se mnou bude, chci bojovat, protože smlouva v APB mi neumožňuje odejít do profi. Rád bych znal svoji budoucnost,“ řekl Fightnews.com nejmenovaný boxerů patřící do Top 3 své váhy.

APB přitom momentálně uvádí, že má pod sebou 127 aktivních boxerů. Mnozí z nich ale dosud neměli v APB ani jeden zápas (a to dokonce i ti, kteří se skrze žebříček APB kvalifikovali přímo do Ria!), oficiální stránka soutěže pak byla naposledy aktualizovaná na začátku července.

„Je to nová soutěž, která je tu od roku 2014. Za dva roky jsme zorganizovali deset titulových duelů v deseti vahách. Tato soutěž poskytuje, boxuje jasný a transparentní profesní dráhu, bez jakýchkoliv kliček. Je ale jasné, že mnozí dali nyní přednost návratu do olympijského boxu, aby si zvykli na tříkolové duely. Od září bude APB opět pokračovat ve svém rozvoji,“ nedělá si přesto s výše napsaného těžkou hlavu Dr. Wu.

A to přesto, že problémů má opravdu více než dost. MOV a WADA (Mezinárodní anti-dopingová organizace) totiž vadí i mizerná antidopingová politika AIBA. Ta navíc nevyšla vůbec dobře z loňského auditu WSB, kterou provedla uznávaná společnost PricewaterhouseCoopers. Boxerská federace si přitom tuto společnost sama vybrala a zaplatila!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze