Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Dr. Wu první povstání přežil. Amatérský box se ale zmítá před MS ve velkých potížích

  • Napsal Antonín Vavrda

Dr. Wu Ching-KuoDr. Wu Ching-KuoPRAHA – Jak jsme informovali na konci července, Mezinárodní boxerská asociace AIBA zažila ve svém sídle v Lausanne pořádné zemětřesení. Téměř vojenský pokus o převrat a svržení předsedy asociace Dr. Wu Ching-Kua nakonec ale nevyšel. A to ani následně na druhý – už daleko oficiálnější a důstojnější – pokus.

Zavřené a zapečetěné kanceláře a na nich psaní o tom, že je AIBA v potížích a že dosavadní řízení přebírá speciální kontrolní komise. Tak začal na konci července pokus o svržení tchajwanského funkcionáře z jeho pozice.

Nevyšel. Dočasný řídící výbor AIBA (IMC) se tak obrátil na švýcarský soud, aby uvalil na AIBA naléhavé prozatímní opatření. Ten se ale na začátku tohoto týdne postavil na stranu Dr. Wua.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

„Další slyšení je naplánováno na čtvrtek 17. srpna, na kterém dostanou obě strany šanci předložit své materiály a budou vyslechnuty. Soud následně vynese případné rozhodnutí o předběžném opatření. Toto rozhodnutí udržuje status qua a AIBA tak bude nadále fungovat v plném souladu se svými stanovami,“ zní v prohlášení soudu.

Podle mluvčí AIBA – Liliane Beuggertové – se nejspíše ani 17. srpna nic převratného nestane, jelikož soud bude respektovat probíhající přípravy na světový šampionát v Hamburku, který se v severoněmeckém přístavním městě koná od 25. srpna do 2. září (bohužel bez účasti českých boxerů).

Opozice současnému prezidentu AIBA, který je také místopředsedou MOV (Mezinárodní olympijský výbor), vyčítá, že zákulisními intrikami a korupčním jednáním dohnal amatérský box na pokraj bankrotu. AIBA má údajně dluhy ve výši 13,1 milionů eur.

Dr. Wu Ching-Kuo naopak tvrdí, že stejná částka je na kontě federace ve švýcarských bankách a svoji pozici chce hájit na podzimní (říjen, nebo listopad) mimořádné valné hromadě AIBA, kde se bude hlasovat o důvěře současnému vedení federace.

Jeho nejvýraznějšími odpůrci jsou Kanaďan Pat Fiacco, Brit Terry Smith a Ital Franco Falcinelli, který je zároveň prezidentem Evropské boxerské federace (EUBC). Z této trojice má největší ambice na post předsedy AIBA prvně zmíněný Fiacco.

Dočká se on i další, kterým vadí situace kolem amatérského boxu, změn, nebo kontroverzní prezident, který je v čele AIBA od roku 2006, svoji pozici opět zvládne ustát?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze