Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Amatérský box se vydal dobrou cestou, říká MOV. Transparentnost ale pokulhává

  • Napsal Antonín Vavrda

Tokio a boxTokio a box
TOKIO – Na startu odložených olympijských her v Tokiu došlo na přetřes také téma amatérského (olympijského) boxu, který si v poslední pětiletce prošel pořádnou očistou a ta ještě stále není dokončená. Dle předsedy pětičlenné pracovní komise pro box (BTF) při Mezinárodním olympijském výboru (MOV) Morinariho Watanabeho se ale rohovnický sport vydal správným směrem.

„Za budoucnost boxu řeknu tolik – pokud se nedopustí dalších chyb, je hotovo. Pokud se budou chovat správně, čeká je světlá budoucnost,“ řekl směrem k jednomu z globálně nejrozšířenějších sportů planety na úvod tiskové konference.

„Podívejte se, po dlouhé, dlouhé době jsme se dostali až sem,“ ukázal kolem sebe muž, který je zároveň prezidentem Mezinárodní gymnastické federace a členem MOV. „Naše pracovní skupina udělala pro box maximum možného, maximum pro to, aby ochránila integritu tohoto sportu a zajistila sportovcům spravedlivé podmínky,“ pokračoval.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Je třeba dodat, že ne vše se v tomto ohledu povedlo. Největší pachuť zůstává z loni v polovině března rozjeté evropské kvalifikace, která startovala už v době koronavirové a všem zainteresovaným muselo být jasné, že se nedočká konce. To se také stalo, některé výpravy – včetně té slovenské – se z Londýna vrátily s boxery pozitivními na covid-19 (nebo trenéry), jenže MOV nečekaně rozhodla, že se letos na jaře bude pokračovat tam, kde se před dvanácti měsíci skončilo.

Pro řadu boxerů, včetně Čechů v čele s Milošem Bartlem, to znamenal konec olympijského snu.

Podobné je to také s rozhodčímí. Watanabe i Mezinárodní boxerská asociace AIBA se zastřešují slovíčky „transparentnost“, přesto nikde nedohledáte seznam nominovaných rozhodčích či delegátů do Tokia. Tedy pokud nezavítáte na oficiální olympijské stránky a neotevřete si po jednom uskutečněné zápasy.

Přitom právě korupce směrem k rozhodčím i bývalému vedení stály za tím, že AIBA se dostala do pozice vyloučení z olympijské rodiny a na hranu vyhlášení bankrotu. Problémy přitom eskalovaly na posledních hrách v Riu 2016, kdy více než 40 lidí z řad rozhodčích a funkcionářů bylo vyloučeno z možnosti ukázat se v oficiálních rolích také v Tokiu. Výjimkou byl americký supervizor Angel Villarreal.

Dle BTF ale Villarreal prošel důkladnou prohlídkou osobních dat a nebylo shledáno nic, co by jej spojovalo s problémy posledních her. Proč právě on, a ne někdo další, už ale Watanabe nezmínil. Naopak mluvil o novém bodování.

„V minulosti se vyhlašoval výsledek až na konci zápasu, nyní je to po kolech. Oficiálně a transparentně. Rozhodčí vybíral externí panel, který nebyl spojen s AIBA. Proto věříme, že se všech 289 boxerů z 80 zemí světa může cítit chráněno a že se bude soutěžit dle fair-play. Věříme, že díky tomu si všichni odnesou domů jedinečný zážitek,“ dodal Watanabe.

Je třeba také zmínit, že na zlepšení vlastního kreditu pracuje i AIBA, nezávisle na BTF. Nový prezident Umar Kremlev je daleko aktivnější v komunikaci směrem k boxerům i organizacím, daleko více než jeho předchůdci navštěvuje různé akce, nebo dokonce soustředění. Zároveň zadal proslulému kanadskému právníkovi Richardu McLarenovi podnět k vnitřnímu auditu celé organizace.

„Tohle je ale otázka pro AIBA. Nepleťme to nyní do dění tady v Tokiu, prosím. Teď se soustřeďme na boxování, na zápasy, poté bude dost času řešit další věci. Chceme se zabývat boxem – a nejen boxem – až po skončení her. Je to všechno dlouhodobější proces,“ zaznělo od Kita McDonnella, který je sportovním ředitelem MOV.

Ten zároveň dodal, že se mu líbí, jak se povedlo přiblížit ženský box k mužskému. V zákulisí pracuje 14 žen z celkového počtu 58 technických činovníků, byly rozšířeny ženské váhy na úkor mužských, a tak z 289 sportovců je hned 102 boxerek (v Riu jich bylo 36).

„Je to skvělý krok. Jsem tu já, jsou tu i další ženy. Jsem nadšená, jak to všechno dopadlo, jaký kus práce tato komise udělala. Patří jí za to velké díky,“ dodala mistryně světa z roku 2018 ve váze do 60 kilogramů, Kellie Harringtonová. Irská nástupkyně legendární Katie Taylorové se pak na Tokio skvěle naladila v květnové kvalifikace, kde ve finále porazila Britku Caroline Duboisovou, devatenáctiletou sestru Daniela Duboise.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze