Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

AIBA v problémech. Její sídlo v Lausanne zažilo vzpouru, zaměstnanci dostali volno

  • Napsal Antonín Vavrda

Dr. Wu Ching-KuoDr. Wu Ching-KuoPRAHA – Do velkých problémů se dle všeho dostal prezident Mezinárodní boxerské federace (AIBA) Dr. Wu Ching-Kuo. Ve středu se dle zpráv místních deníků měli v sídle federace v Lausanne pokusit o vzpouru jeho odpůrci. Ta vyvrcholila uzavřením kanceláří. Další kroky budou známy po víkendu.

Jednasedmdesátiletý rodák z Tchaj-wanu je v čele AIBA už od roku 2006, v posledních letech ale čelí ostré kritice. Důvodem jsou finanční transakce, které vedly dle jeho odpůrců k tomu, že je světová amatérská boxerská federace na pokraji bankrotu.

DALŠÍ INFORMACE K AIBA:

Už loni po olympijských hrách v Riu zmrazil Mezinárodní olympijský výbor (MOV), jehož místopředsedou Dr. Wu je, AIBA vyplacení peněz, které federaci náleží do chvíle, než vyřeší své závazky. Tak se mělo údajně dle slibu prezidenta boxerského svazu stát.

Jenže všechno nasvědčuje tomu, že šlo jen o planá slova, přestože Dr. Wu v květnu dokázal podepsat smlouvu se sportovní divizí čínského obchodního giganta Alibaba – Alisport. Tím měl údajně splatit své závazky vůči First Commitment International Trade Company a Benkons MMC, kterým dohromady AIBA 25 milionů eur.

Současná situace je jen pokračování dění z posledního sjezdu AIBA v Moskvě, kde se odpůrci Dr. Wu donutit kontroverzního prezidenta k rezignaci. Ten tak neučinil, ale slíbil do tří měsíců svolat mimořádnou valnou hromadu, na níž by se mělo hlasovat o jeho důvěře.

Jeho oponenti se ale tímto neuspokojili a rozhodli se vzít vše do vlastních rukou, ve středu vyhlásit „dočasný řídící výbor (IMC)“ a s tímto sdělením uzavřít sídlo AIBA v Lausanne. V oznámení tohoto výboru se píše, že „bude fungovat do doby, než se uskuteční mimořádný kongres AIBA, a v té době bude celou federaci řídit“.

Všichni zaměstnanci pak dostali do konce týdne prázdniny. Zároveň se k tomuto kroku odmítli více vyjadřovat, dle zpráv některých zdrojů by měli být do středeční vzpoury zataženi vysoce postavení úředníci Terry Smith, Pat Fiacco a Franco Falcinelli.

„AIBA toto chování ostře odsuzuje. Jde o nezákonnou snahu převzít kontrolu nad ústředím organizace v Lausanne. Jejich chování nejenže ohrozilo fungování AIBA a práci zaměstnanců, ale také ohrozilo nadcházejí světový šampionát v Hamburku. Zástupci tohoto výboru jsou nyní vyslýcháni švýcarskou policií, do konce týdne ale musí být sídlo naší organizace uzavřeno,“ řekl pro insidethegames.biz výkonný ředitel AIBA William Louis-Marie.

Co se bude dít v Lausanne po víkendu?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze