Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

AIBA přiznala 'neprofesionální vztahy' v zákulisí, pochybení na OH odmítla

  • Napsal Antonín Vavrda

Rozhodčí v RiuRozhodčí v RiuLAUSANNE – V pátečním prohlášení Mezinárodní boxerské federace AIBA stojí, že „neprofesionální vztahy“ v rámci asociace vytvořily atmosféru pro tajné dohody mezi vrcholovým vedením a rozhodčími. Žádný přímý důkaz ale vyšetřovací komise federace k dispozici nemá.

AIBA se dostala pod palbu kritiky během loňských olympijských her v Riu, po kterém bylo suspendováno všech 36 rozhodčích, kteří se turnaje zúčastnilo.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Čtyřměsíční pátrání vyšetřovací komise AIBA žádné přímé důkazy o zákulisních dohodách či předem domluvených výsledcích nepřineslo, přesto vládne ve federaci znepokojení.

„Došlo na nežádoucí vliv na rozhodování sudí od nejvyššího managementu federace, k výraznému provázání funkcionářů a rozhodčích. A to je nepřípustné. I přesto, že neexistuje žádný přímý důkaz ovlivnění některého ze zápasů v Riu,“ řekl v prohlášení prezident AIBA Dr. Wu Ching-Kuo.

Vyšetřovací komise řešila celý případ více jak čtvrt roku, během této doby vyslechla zhruba padesátku lidí včetně všech suspendovaných rozhodčích. Ti se nyní mohou vrátit „do práce“. Změny se mohou čekat v čelních funkcích AIBA tak, aby k podobnému pochybení v budoucnosti nedocházelo.

Nově navíc bude pětici rozhodčích na jednotlivé zápasy na mezinárodní scéně vybírat specializovaný program, který bude zcela bez vlivu lidského faktoru. Navíc dle změny pravidel budou nyní rozhodovat o výsledku každého zápasu všichni bodoví, nikoliv jen trojice z těchto pěti.

„Neexistuje žádný důkaz k tomu, abychom přerozdělili olympijské medaile, určitě je ale na místě, abychom se pustili do osvěty pravidel mezi boxery, trenéry, funkcionáři i fanoušky, tak aby je lépe pochopili a respektovali se navzájem,“ stojí dále v prohlášení.

„Subjektivita bodování je součástí tohoto sportu, dělá ho tím jedinečný. Zároveň by ale silné rozdílné názory týmů a fanoušků neměly mít negativní dopad na integritu rozhodčích a úředníků,“ dodal Dr. Wu.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze