Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Výročí: Mayweather slavil 40. narozeniny. Čím nejvíce pobuřuje davy?

  • Napsal Martin Kopunec

Floyd Mayweather miluje penízeFloyd Mayweather miluje penízePRAHA – Je tu pondělí a k němu patří náš pravidelný týdenní video-speciál, ve kterém si můžete opět zavzpomínat na ty nejzajímavější zápasy, které se v tomto týdnu v historii boxu uskutečnily. A stejně jako už tradičně v tomto kalendářním roce, bude následující povídání věnováno jednomu oslavenci, konkrétně muži, kterému bylo 24. února 40 let. Ano, plánovanému hostu BOX LIVE PRAHA (11. března - LÍSTKY ZDE!) – Američanu Floydu Mayweatherovi.

Před více než dvaceti lety se začala psát historie statisticky nejúspěšnějšího boxera všech dob. Od vůbec prvního souboje až po ten poslední, ušel Floyd Mayweather Jr. dlouho cestu plnou slávy, peněz ale i kritiky. V dnešním video-článku si tuto americkou superstar připomeneme z trochu odlišné strany.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Tak jako každá velká hvězda sportu, a především boxu, je i Floyd Mayweather mnohými lidmi nenáviděn. Vyčítá se mu téměř jakákoliv věc, kterou kdy udělal a proč je udělal.

Jaké?

1. Vůbec největším trnem v oku kritiků bronzového medailisty z Atlanty je jeho výstřední chování. Ve světě sportu snad neexistuje člověk, který by věřil sám sobě víc než právě on. Sebevědomí mu doopravdy nechybí. Nejprve si začal přezdívat „Pretty Boy“ neboli „Krasavec“.

Po letech vítězství a čím dál větším odměnám za zápasy mu to však přišlo málo. „Co na světě, mě vystihuje nejlépe?“ přemýšlel zcela jistě syn slavného otce Floyda Mayweathera staršího. Odpověď byla všude kolem něj – PENÍZE. Od té chvíle jej svět zná pod pseudonymem „Money“.

V tomto aspektu mu však nemůžeme nic vyčítat. V top 10 žebříčku nejvíce výdělečných boxerských utkáních se Mayweather usadil na prvních třech místech za souboje z Pacquiaem, Alvarezem a de La Hoyou. Patří mu také osmé místo za duel s veteránem Shanem Mosleyem. Stejný počet míst v této statistice má jen Mike Tyson.

Floyd MayweatherFloyd Mayweather

Rozdíl mezi těmito legendami profesionálního boxu je však obrovský. Zatímco za Tysona utráceli diváci obrovské peníze díky jeho efektivnímu stylu boje a skandálům, které jej po celý život provázeli, Floyd vydělával na něčem úplně jiném. Neplatilo se za pohled, jak tento bůh taktiky a strategie rozebírá ve dvanácti kolech svého soka jako stavebnici lego, ale za naději, že padne. Lidé milují šampióny ale po jisté době, je nadvláda jednoho boxera přestane bavit a doufají v jeho prohru.

„Pretty Boy“, tedy pardon „Money“ však tuto radost nikomu nedopřál. Zvítězil nad každým, kdo se mu postavil.

Po vítězství nad Pacquiaem v roce 2015 a pohodlném posledním souboji kariéry s André Bertem se začal stavit do pozice „TBE“ (The Best Ever), či-li „Ten nejlepší všech dob“. Vyrovnal slavnou bilanci Rockyho Marciana 49-0 a těšil se zaslouženého úspěchu.

V televizních pořadech vysvětloval, proč je právě on ten nejlepším boxerem všech dob a k jeho slovům nebylo co dodat. „Víte, Muhammad Ali dal světu obrovský odkaz, ale statisticky nejlepším boxerem jsem já, ” začal v jednom z mnoha rozhovorů pro ESPN Mayweather.

Floyd Mayweather a jeho 40. narozeninyFloyd Mayweather a jeho 40. narozeniny

„Porazil jsem více světových šampionů než kdokoliv jiný, vyděl sem na PPV více, něž kdokoliv jiný, mám nejvíce procent v úspěšnosti zásahů soupeře a nejméně ze všech jsem se nechal udeřit. Dlouhých devatenáct let mě nikdo neporazil, sedmnáct let jsem světovým šampionem a ovládl jsem pět váhových kategorií,“ dodal na vysvětlenou.

Slova, na které nelze nic namítnout. Ostatně i neoficiální bible boxu web BoxRec.com přehodnotil své historické tabulky a namísto Archieho Moora dosadil na první místo právě Floyda Mayweather Jr.

2. Floyd není boxer, Floyd je běžec. Tato věta zazněla snad tisíckrát a anti-fanoušci si prostě nemůžou pomoct, styl dělá boxera. Pokud chcete vidět velké přestřelky a drtivé knockouty, jistě si nevybírejte souboj, kde bude Mayweather. Něco na těchto slovech bude.

Statisticky má několikanásobný nejbohatší sportovec světa 49 vítězství, přičemž dokázal soupeře ukončit před limitem ve 26 případech, což dává solidní 53procentní úspěšnost. Zajímavosti ale budiž, že hned devatenáct z nich zapsal v první polovině (25) svých zápasů. V té druhé pak už jen sedm.

Floyd Mayweather v souboji s Mannym PacquiaemFloyd Mayweather v souboji s Mannym Pacquiaem

Co z toho plyne? Jednoduché: Mayweather si za roky v ringu zvykl na svoji neporazitelnost a uzpůsobil tomu i svůj styl boje. Díky své skvělé strategii, rychlosti a reflexům se stal neporazitelným bojovníkem. Ukázal také, jak moc silným psychickým jedincem je a jak moc věří sám sobě. I přes tlak, který na svoji hlavu vyvinul sám díky statusu neporazitelného, neselhal a dokázal úspěšně ukončit kariéru.

To například Vladimír Kličko, který bojoval v posledních letech podobným způsobem nedokázal. Přes obrovský tlak a strach, že by jej mohl Tyson Fury porazit, a to dokonce před limitem, se nepokusil v souboji s ním o žádnou akci a kolo od kola byl tak divák svědkem, jak Klička poráží nejen Fury ale i jeho vlastní hlava.

Ať už se díváte na Floyda Mayweather Jr. jakkoliv, jeho úspěchy mu nikdo nemůže vzít. Dokázal to, co před ním nikdo a dost možná ani dlouho po něm. Jeho cesta však nebyla vždy procházkou růžovým sadem, a proto jsme si do dnešního článku připravili jeho bodově nejtěsnější vítězství kariéry.

Je opravdu tím neporaženým bijcem přezdívaným „The Best Ever“?

20. DUBNA 2002 – FLOYD MAYWEATHER JR. (27-0, 20 KO) vs. JOSE LUIS CASTILLO (45-4-1, 41 KO) – VÝHRA 3-0 NA BODY (116-111 a 2x 115-111)

5. KVĚTEN 2007 - FLOYD MAYWEATHER JR. (37-0, 24 KO) vs. OSCAR DE LA HOYA (38-4, 30 KO) – VÝHRA 2-1 NA BODY (116-112, 115-113, 113-115)

14. ZÁŘÍ 2013 - FLOYD MAYWEATHER JR. (45-0, 26 KO) vs. SAUL ALVAREZ (42-0-1, 30 KO) – VÝHRA NA BODY 2-0 (116-112, 114-114, 117-111)

3. KVĚTEN 2014 - FLOYD MAYWEATHER JR. (44-0, 26 KO) vs. MARCOS RENE MAIDANA (35-3, 31 KO) - VÝHR NA BODY 2-0 (116-112, 117-111, 114-114)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze