Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Tlustá průšvihářka. Přítelkyně Adamsové psala tříminutovkami historii

  • Napsal Antonín Vavrda

Esparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden BoyEsparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden BoyPRAHA – Nešlo o hlavní zápas galavečer Canelo Alvarez vs. Julio Cesar Chavez Jr. Dokonce se neobjevil ani na hlavní televizní fightcard pro diváky, kteří si museli za přenos zaplatit. Možná je to ale dobře. Historický duel Američanek Marlen Esparzové (2-0) a Samanthy Salarazové (2-4-1) tak totiž mohl sledovat celý svět.

Proč historický duel, když šlo o souboj profesionálními duely nepříliš otřískaných bojovnic? Navíc pouze na čtyři kola? Protože obě dámy boxovaly stejně jako muži tato kola na plných 180 vteřin. Nikoliv 120, jak je u žen a dívek v profesionálním ringu dlouhodobě zvykem.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

A jak bylo do loňského podzimu zvykem také v amatérech, kde ale došlo v seniorské kategorii ke změně a také zde se boxují tříminutová kola. Ovšem pouze tři.

„Vím, že už se to stalo (v Las Vegas se jeden duel žen na 4x3 minuty odboxoval v roce 2007), ale přesto to bylo hodně zvláštní a emotivní. Mám v plánu i nadále boxovat tříminutová kola, nikoliv dvouminutová. Takže vím, že budeme muset daleko více přemýšlet pro další duely nad strategií,“ pronesla po duelu domluveném na meziváhu do 111 liber (50,3 kg) vítězná Esparzová.

Že vám to jméno něco říká? Ano, je to ta samá Esparzová, která vybojovala při ženské boxerské premiéře pod pěti olympijskými kruhy bronz ve váze do 51 kg. Na nejvyšším stupínku tehdy stála – stejně jako o čtyři roky později v brazilském Riu – Britka Nicola Adamsová.

Ta Adamsová, se kterou už zhruba rok tvoří sedmadvacetiletá Esparzová pár a se kterou v zámoří trénuje. Právě o sedm let starší Adamsová je společně s další výraznou postavou ženského boxu – Irkou Katie Taylorovou – nejhlasitější propagátorkou toho, aby i ženy a dívky boxovaly tříminutová kola stejně jako muži.

Esparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden BoyEsparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden Boy

Ostatně svoje přesvědčení potvrdí již tuto sobotu, kdy na galavečeru v Leedsu nastoupí pro osmnáctileté Mexičance Maryan Salazarové. Obě si to taktéž rozdají ve čtyřech kolech po třech minutách. Zdá se, že životní i tréninkové partnerky drží v tomto průkopnictví „basu“.

„Ve dvouminutových kolech nemám dostatek času najít správnou vzdálenost, načasování. Při debutu jsem vždy potřebovala ještě pár vteřin navíc, abych byla schopná soupeřku zatlačit a případně ukončit. Prostě v té minutě navíc můžete prodat všechno, co jste natrénovaly,“ pronesl v tomto týdnu Adamsová.

A její přítelkyně mluvila v podobném duchu. „Tu minutu navíc jsem si zamilovala. Když jsem boxovala jen dvouminutová kola, cítila jsem, že moje údery jsou spíše slabé, neúčinné než aktivní. Ten čas navíc mi dal možnost více přemýšlet o úderech, kombinacích. Bylo to jako desková hra, kde jsem byla schopná plánovat a být o čtyři kroky napřed,“ řekla Esparzová, která Salazarovou porazila hladce 3-0 na body (3x 40-36).

Do výraznějších problémů ale o čtyři roky starší soupeřku nedostala. „Chci také v dalším duelu boxovat tříminutová kola. Ovšem už na šest kol, u toho chvíli zůstat a poté jít po titulových zápasech,“ nastínila své ambice dívka, která se přistěhovala s rodiči a třemi sourozenci do Spojených států z Mexika v době, kdy byla teenager.

Esparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden BoyEsparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden Boy

V rozhovoru pro jeden mexický deník přiznala, že to pak neměla ve škole moc snadné. „Špatně jsem se učila, měl jsem problémy s nadváhou, a proto jsem se dostávala do rvaček především s jinými dívkami,“ zaznělo z jejích úst ještě před olympijskými hrami v Londýně jen 160 centimetrů vysoká bojovnice, která začala s boxem v jedenácti letech.

Do tělocvičny ji přivedl otec. Původně proto, aby hlídala mladšího bratra. Jenže Esparzové role chůvy nestačila. V noci na neděli pak tato v dospívání oplácaná a problémová dívka vstoupila do historie boxu. A nechce zůstat jen u jednoho duelu.

Což ostatně nebude vůbec snadné, byť pravidla tříminutová kola u žen v profesionálním ringu nezakazují, obecně se pracuje s tím, že se boxují dvouminutová, navíc pravidla titulových zápasů u žen jsou u velkých federací nastavená právě na kola trvací 120 vteřin.

Zdá se ale, že pár Adamsová – Esparzová nemůže nic zastavit. Tedy jen to, kdyby je chtěli promotéři postavit do ringu v ostrém zápase proti sobě. Tuto variantu totiž obě již nedávno odmítly a pronesly, že na jejich vzájemný střet nikdy nedojde...

VIDEO ZÁPASU MARLEN ESPARZOVÁ VS. SAMANTHA SALAZAROVÁ (jejich duel začíná v čase 33:00 minuty)

Esparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden BoyEsparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden Boy

Esparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden BoyEsparzová vs. Salazarová / zdroj foto: Golden Boy

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze