Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: Rigondeaux řádí v profi jako v amatérech

  • Napsal Antonín Vavrda

Rigondeuax s olympijským zlatemRigondeuax s olympijským zlatemPRAHA – Olympijský vítěz = úspěšný profesionální boxer? Tato rovnice sice celkem sedí, ale jak zjistíme v naší nové pravidelné letní rubrice, není tomu tak úplně vždy.

V průběhu letních deseti týdnů vás seznamujeme s olympijskými vítězi od her v Atlantě 1996 a ukazujeme vám, jak se (ne)prosadili v profesionálním boxu. Dnes se zaměříme na váhu bantamovou.

DALŠÍ DÍLY MINI-SERIÁLU:

ATLANTA 1996 – IŠTVÁN KOVÁCS (Maďarsko, mistr Evropy a světa v pérové váze)

Jedna z největších maďarských boxerských legend. Kovács vybojoval už v Barceloně bronz, tehdy ještě v muší váze, aby se o čtyři roky později probil v bantamové divizi až na samotný vrchol, když si ve finále s přehledem poradil i s Kubáncem Arnaldem Mesou.

Kovács patří mezi několik boxerů historie, kteří se stali mistry světa i Evropy ve dvou vahách, navrch přidal i dvě olympijské medaile ve dvou různých váhových divizích, celkem vyhrál v amatérech 282 duelů, jen 14krát prohrál. Bijci přezdívanému „Kobra“ se povedla i profesionální kariéry, během které se stal evropským i světovým šampionem. Následně úspěšně přešel do funkcionářské role, nyní je supervizorem federace WBO a jejím evropským vice-prezidentem.

SYDNEY 2000 a ATÉNY 2004 – GUILLERMO RIGONDEAUX (Kuba, mistr světa WBA v super bantamové váze)

Rigondeaux je jeden z nejlepších amatérských boxerů vůbec, když mj. ovládl dvě olympiády a dvě mistrovství světa. Celkem v amatérském ringu odboxoval 487 zápasů, vyhrál 475. Že neměl pod pěti olympijskými kruhy při svých vítězných cestách žádné problémy, není třeba dodávat.

Do profesionálního ringu sice zavítal těsně před třicítkou, nicméně i v něm pokračoval tak, jak v amatérech skončil – naprosto suverénně. V prosinci by se měl střetnout s další to legendou Vasilem Lomačenkem. Předběžně je vše domluveno, podepsáno ale zatím bohužel ještě ne.

PEKING 2008 – ENCHBATIN BADAR-UUGAN (Mongolsko, do profesionálního ringu nikdy neodešel)

Veleúspěšné olympijské hry zažili Mongolové v Pekingu, kde se dočkali svých prvních zlatých medailí pod pěti kruhy. A o obě se postaraly zástupci úpolových sportů. Vedle juda i boxer Badar-Uugan, který se o rok dříve stal vicemistrem světa v americkém Chicagu. V Pekingu už došel až na absolutní vrchol, když si ve finále poradil s Kubáncem Yankielem Leónem. Byť mu je stále jen 32 let, do profesionálního ringu amatérský boxer roku 2008 nikdy nezamířil.

LONDÝN 2012 – LUKE CAMPBELL (Velká Británie, vyzývatel o titul mistra světa)

Evropská olympiáda patřila evropských bijcům. Stejně jako Anthony Joshua v supertíze, také bantamovou váhu ovládl domácí boxer a také zde byl prostor pro pochybnosti. Vicemistr světa z rok 2011 rozhodně nebyl suverénní, těsnou výhru si připsal už v prvním duelu turnaje, následovala další ve čtvrtfinále. Ve finále pak dokázal zdolat Ira Johna Joa Nevina, který v semifinále vyřadil největšího favorita – Kubánce Lázara Álvareze.

Campbell stejně jako další britské talenty následně zamířil do profesionálního ringu, jeho rozlet ale v roce 2015 notně zbrzdila těsná, leč zasloužená prohra s Francouzem Yvanem Mendym. Nicméně poté, co 29. dubna ovládl eliminační duel nad Kolumbijcem Darleysem Perezem, zaboxuje si už 23. září s Venezuelanem Jorgem Linaresem o titul mistra světa WBA a časopisu The Ring v lehké váze. Tento duel by měl být vyrovnaný a velmi otevřený. Připíši si Campbell skalp světové jedničky?

RIO 2016 – ROBEISY RAMIREZ (Kuba, do profesionálního ringu zatím nezamířil)

Další z takřka nekonečné zásobárny kubánských supertalentů, to je nyní třiadvacetiletý Robeisy Ramirez. Při svém tažení loňský rok dokázal ve finále zdolat sebevědomého a opěvovaného amerického mladíka Shakura Stevensona, který zamířil do profiringu a je mnohými zmiňovaný jako největší hvězda budoucnosti světového boxu.

Také s ohledem na tento fakt je třeba ocenit schopnosti Ramireze, který se stal olympijským šampionem už v roce 2012, v Londýně tehdy coby devatenáctiletý mladík vybojoval zlato v muší váze. Do profesionální se zatím příliš nehrne a i když nyní chybí na světovém šampionátu v Hamburku, touží za tři roky v Tokiu po třetím olympijském zlatu.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze