VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: o atlantské loupeži a čínském zklamání
- Napsal Vojtěch Šmahel
Cou Š'-ming slaví olympijské zlato v PekinguPRAHA – Olympijský vítěz = úspěšný profesionální boxer? Tato rovnice sice celkem sedí, ale jak zjistíme v naší nové pravidelné letní rubrice, není tomu tak úplně vždy.
V průběhu letních deseti týdnů vás seznamujeme s olympijskými vítězi od her v Atlantě 1996 a ukazujeme vám, jak se (ne)prosadili v profesionálním boxu. Dneska je zde poslední z vah, ta nejnižší – mini muší.
PŘEDCHOZÍ DÍLY OLYMPIJSKÉHO MINI-SERIÁLU:
- VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: v amatérech byl Gamboa hurikánem, ale...
- VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: Rigondeaux řádí v profi jako v amatérech
- VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: najdou se v něm Lomačenko a Conceicao?
- VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: Jak přemožitel Konečného i Cotta tvrdě narazil
- VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: Když boxu vládnou ostří kazašští hoši
- VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: Jak přemožitel Golovkina pro miliony nezamířil
- VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: Jak mezi profíky Kraj předčil svého přemožitele
- VIDEO Olympijští vítězové v profiringu: Savón odmítl i miliony Dona Kinga za Tysona
- VIDEO Cesta olympijských vítězů profi ringem. Jak si vedli hvězdné supertíhy?
ATLANTA 1996 – DANIEL PETROV (Bulharsko, do profesionálního ringu nikdy nezamířil)
Petrov přijel na olympiádu do Atén v pozici úřadujícího světového šampiona a zlato nakonec opanoval také na druhém vrcholu. Jeho finálový souboj vešel do historie amatérského boxu a boxu obecně, když ve finále „porazil“ Filipínce Mansueta Velasca, stříbrného z Asijského šampionátu.
V jejich souboji totiž došlo k těžko pochopitelné chybě – a jedno, zda lidské, nebo technické – kdy sudí bodovali oba boxery opačně. Byť došlo k několika protestům a vše nasvědčovalo na to, že duel vyhrál krajan Mannyho Pacquiaa, na rozdělení medailí se již nikdy nic nezměnilo. Petrov ještě vybojoval o rok později bronz na ME a ukončil kariéru, zdeptaný Velasco skončil okamžitě po Atlantě a stal se z něj na Filipínách známý komediální herec.
SYDNEY 2000 – BRAHIM ASLOUM (Francie, mistr Evropy v muší váze a mistr světa v lehké muší váze)
O čtyři později se u protinožců žádná kontroverze nekonala a turnaj v Sydney oprávněně opanoval levoruký Francouz Asloum. Ten si cestou do finále poradil o kolo dříve s favorizovaným šampionem z Atlanty (ovšem v muší váze) Maikrem Romerem, aby v evropském finále s přehledem přeboxoval Španěla Rafaela Lozana, bronzové z předchozích her.
Asloum, který má marocké kořeny, se následně přesunul do profesionálního ringu, kde se mu povedlo na třetí pokus vybojoval v roce 2007 titul mistra světa v muší váze. Pás federace WBA získal výhrou nad stále aktivním Argentincem Juan Carlos Revacem. Není bez zajímavosti, v cestě za tímto pásem se o rok dříve utkal také s Lozanem, kterého knockoutoval ve čtyřech kolech.
ATÉNY 2004 – YAN BARTHELEMY (Kuba, v profesionálním ringu se výrazněji neprosadil)
Že vám jméno Barthelemy něco říká? Tak vězte, že Yan je starším to bratrem v profesionálním ringu slavnějšího Rancese, dosud v šestadvaceti letech neporaženého mistra světa v lehké váze. Levoruký Yan naopak zářil více v amatérském ringu.
V roce 2001 ovládl mistrovství světa, rok po hrách v Aténách také Světový pohár. Do Evropy pak cestoval coby úřadující Panamerický šampion a v cestě za olympijským zlatem byl naprosto suverénní. V semifinále si poradil také s mužem, o kterém budeme psát níže, Číňanem Cou Š'-mingem.
Také Yan zkusil štěstí v profesionálním ringu, když utekl společně se svými reprezentačními parťáky Yuriorkisem Gamboou a Odlanierem Solisem. Podobně jako oni ale zůstal za očekáváním, s bilancí 13-3 (4 KO) se k velké titulové šanci ani nepřiblížil.
PEKING 2008 a LONDÝN 2012 – COU Š'-MING (Čína, mistr světa WBO v muší váze)
Jak doma v Pekingu, tak o čtyři roky později ovládl nejnižší váhovou divizi trojnásobný mistr světa, dvojnásobný vítěz Asijských her a šampion z Univerziády Cou Š'-iming, který se svými medailovými úspěchy zařadil mezi nejúspěšnější amatérské boxery všech dob. Vlastně jediný cenný kov mu unikl – titul z mistrovství Asie.
Jeho přesun do profesionálního ringu byl hodně očekávaný a také pro to také pro mnohé ne úplně povedeným. Nyní šestatřicetiletá čínská sportovní legenda se sice stala loni světovým šampionem, letos v červnu ale o svůj pás přišla šokující porážkou při první obhajobě s neznámým japonským bijcem Šou Kimurou.
RIO 2016 – HASSANBOY DUSMATOV (Uzbekistán, do profesionálního ringu zatím nezamířil)
Velký boom uzbecké boxerské školy posledních let prezentoval na loňské olympiádě mj. také Hassanboy Dusmatov. Cestou ke zlatu nezaváhal ani jednou a všechny své duely vyhrál jednostranným rozhodnutím na body. Bylo jasné, že se o něj budou zajímat profesionální promotéři a byť se mluvilo o tom, že podepsal jihoamerické legendě tohoto oboru Rodneymu Bermanovi, v amatérském ringu zůstává i nadále. Na nedávném mistrovství světa pak vybojoval stříbro.