Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: najdou se v něm Lomačenko a Conceicao?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Vasil Lomačenko v Londýně 2012Vasil Lomačenko v Londýně 2012PRAHA – Olympijský vítěz = úspěšný profesionální boxer? Tato rovnice sice celkem sedí, ale jak zjistíme v naší nové pravidelné letní rubrice, není tomu tak úplně vždy.

V průběhu letních deseti týdnů vás seznamujeme s olympijskými vítězi od her v Atlantě 1996 a ukazujeme vám, jak se (ne)prosadili v profesionálním boxu. Nyní je řada na lehké váze.

PŘEDCHOZÍ DÍLY OLYMPIJSKÉHO MAGAZÍNU:

ATLANTA 1996 – HOCINE SOLTANI (Alžírsko, boxoval v profesionálním ringu)

V Barceloně to ještě na zlato v pérové váze nevyšlo, bronzový z předchozího MS 1991 vybojoval stejný kov také pod pěti olympijskými kruhy. O čtyři roky později už ale v Atlantě tehdy čtyřiadvacetiletý Soltani slavil tento levoruký bijec zlato, jediné pro tuto zemi v boxerském olympijském ringu.

O dva roky později zamířil do profesionální, kde stihl odboxovat čtyři zápasy. Následně ale ukončil kariéru a začal pracovat jako prodejce automobilů na trase Francie-Alžírsko. 1. března roku 2002 odešel na pracovní schůzku, ze které se již nevrátil. Jeho tělo bylo nalezeno o dva roky později.

SYDNEY 2000 A ATÉNY 2004 – MARIO KINDELÁN (Kuba, nikdy do profesionálního ringu nezamířil)

Další přízrak z Kuby, který vládl amatérskému ringu, do toho profesionálního ale nikdy nevstoupil. Mario César Kindelán Mesa odboxoval celkem 380 zápasů, z toho 358 vyhrál. Mezi lety 1999 a 2004, kdy ukončil kariéru, pak ovládl všechny své duely. A to včetně těch na dvou olympijských hrách, třech světových šampionátech a dvou Panamerických hrách.

U protinožců porazil levoruký šikula ve finále pozdějšího mistra světa mezi profesionály Andreje Kotelnika, o čtyři roky později jistého britského mladíka s pákistánskými kořeny jménem Amir Khan. Kindelán, který na velké mezinárodní akci nikdy neprohrál, zdolal mimo jiné také Miguela Cotta, Felixe Diaze či Felixe Trinidada.

PEKING 2008 – ALEXEJ TIŠČENKO (Rusko, nikdy do profesionálního ringu nezamířil)

Také Tiščenko má na svém kontě dvě olympijská zlata, ovšem podobně jako šampion z Londýna v lehké divizi, nejprve triumfoval ve váze pérové, takže Tiščenko nebude chybět i v našem příštím mini-seriálu.

Ruský bijec kromě dvou olympijských triumfů ovládl také mistrovství světa, Evropy a Světový pohár. Za zlatem v Pekingu dokráčel ruský fenomén naprosto suverénně, nejtěsnějším rozdílem vyhrál až ve finále nad Daouem Sowem z Francie.

Byť mu mnozí připomínali, že v Číně chyběl mistr světa a jeho přemožitel Frankie Gavin, Tiščenko následně ukončil kariéru coby jeden z nejlepších amatérských boxerů historie. Stále teprve třiatřicetiletý rodák z Omsku se nyní angažuje v politice, účastní se různých charitativních akcí.

LONDÝN 2012 – VASIL LOMAČENKO (Ukrajina, světový šampion dvou váhových divizí)

Po stopách ruské hvězdy se vydala také ta ukrajinská. Lomačenko ovládl na olympiádě v Pekingu váhu pérovou, aby o čtyři roky později kraloval v lehké. Devětadvacetiletý bijec je již nyní považován za jednoho z nejlepších bojovníků, kteří kdy žili. Jeho box je jedinečný, dokonalý.

V prosinci ho čeká už v profesionálním ringu souboj s nejtěžším možným protivníkem a to Kubáncem Guillermem Rigondeauxem, dalším to amatérským velikánem. Z pohledu souboje dvou dvojnásobných olympijských vítězů a profesionálních mistrů světa v profiringu se bude jednat souboj století.

RIO DE JANEIRO 2016 – ROBSON CONCEICAO (Brazílie, loni vstoupil do profesionálního ringu)

Chtěl olympijský vavřín na domácí půdě a také se ho dočkal. Conceicao prošel lehkou vahou v Riu jako nůž máslem, všechny duely vyhrál 3-0 (nebo před limitem), ve finále pak zdolal i velký francouzský talent jménem Sofiane Oumiha.

Muž, který dokázal sporně porazit i Lomačenka, o výhru ale přišel u zeleného stolu, už před olympiádou avizoval, že chce do profesionálního ringu, a už 5. listopadu v něm pod ochrannou stáje Top Rank debutoval. Dosud stihl čtyři duely, všechny vyhrál, třikrát před limitem. Dojde v dalších letech na jeho odvetu s Ukrajincem?

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze