Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Olympijští vítězové v profi-ringu: Jak mezi profíky Kraj předčil svého přemožitele

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Kraj vs. Lebzjak / zdroj foto: internetKraj vs. Lebzjak / zdroj foto: internetPRAHA - Olympijský vítěz = úspěšný profesionální boxer? Tato rovnice sice celkem sedí, ale jak zjistíme v naší nové pravidelné letní rubrice, není tomu tak úplně vždy.

V průběhu následujících deseti týdnů vás seznámíme s olympijskými vítězi od olympijských her v Atlantě 1996 a ukážeme vám, jak se (ne)prosadili v profesionálním boxu.

VÍCE Z RUBRIKY:

Po těžké váze je tu polotěžká do 81 kg.

ATLANTA 1996 – VASILIJ JIROV (Kazachstán, mistr světa v křížové váze)

Olympijské hry v Atlantě ovládl Kazach Jirov, který v semifinále zastavil domácí hvězdičku a později nejen díky boxu slavného Američana Antonia Tarvera. Ve finále si pak s přehledem poradil s Jihokorejcem Leem, který o čtyři roky dříve při cestě za bronzem v Barceloně vyřadil československého bijce Michala Franeka (tehdy ve váze střední).

Také v profesionálním ringu byl Jirov celkem úspěšný, když ze 42 zápasů vyhrál 38 (32 knockoutem), jednou remizoval a třikrát prohrál. Zatímco porážka s Joem Mesim není nic, čím by se měl chlubit, další dvě přišly se známými jmény – Jamesem Toneym a Michaelem Moorerem, když Jirov nakoukl také do váhy těžké.

SYDNEY 2000 – ALEXANDER LEBZJAK (Rusko, v profi pouze jeden zápas)

Pokud má v tomto seriálu být česká stopa, pak právě nyní, kdy v Sydney v polotěžké váze získal Rudolf Krajn stříbrnou medaili. Ve finále nastačil na skvělého Rusa Alexandra Lebjzaka. Ten zkusil jeden jediný profeisonální zápas, po výhře v prvním kole, ale poněkud nečekaně skončil. Momentálně pracuje coby kouč ruské boxerské reprezentace, byť loni během her v Riu byla jeho pozice po kritice z vlastního týmu hodně nejistá.

Daleko větší úspěchy měl mezi profesionály jeho finálový protivník Rudolf „Ruda“ Kraj. Ten po bronzovém MS 2003 odstartoval svoji kariéru v roce 2005 knockoutovou výhrou nad Tomášem Mrázkem a během čtrnácti duelů si vypracoval pozici pro duel o titul mistra světa. Ten ale v říjnu roku 2008 prohrál po osmi kolech a dobodování s Italem Giaccobem Fragomenim.

ATÉNY 2004 – ANDRE WARD (USA, mistr světa super střední a polotěžké váhy)

Z her v Aténách zamířilo mezi profesionály hodně bijců. Největší „díru do světa“ udělal bez všech pochybností Američan přezdívaný „Syn Boží“. Andre Ward, který se nejvíce zapotil v semifinále proti Uzbekovi Utkirbeku Hajdarovovi, zamířil do profi-ringu ještě v roce 2004.

Po úvodních uťukávacích letech vyčistil v mezi roky 2009-2011 super střední váhu a následně se přesunul do polotěžké, kterou si podmanil dvěma výhrami nad Rusem Sergejem Kovalevem. Kam dál budou směřovat kroky jednoho z nejlepších bojovníků dnešní doby je otázka. V poslední době se nejvíce zmiňuje souboj s Tony Bellewem nejspíše v křížové váze.

PEKING 2008 – ČANG SIAO-PCHING (Čína, nikdy do profesionální ringu nezamířil)

Olympiáda v Pekingu přinesla hodně změn v boxu obecně. Asi za tu největší se dá považovat úspěch domácích boxerů Siaa-Pchinga a daleko slavnějšího Cou Š‘-minga, kteří vybojovali historicky první zlaté medaile pro nejlidnatější zemi světa.

Zatímco Š'-ming platí za globální (nejen) sportovní hvězdu, jeho parťák od her na domácí půdě do ringu již na velké mezinárodní scéně nevstoupil. Byť se spekulovalo o tom, že by si to měl mezi profesionály rozdat s Irem Kennethem Eganem, svým finálovým soupeřem. Na jejich odvetu ale už nedošlo.

LONDÝN 2012 – JEGOR MECHONCEV (Rusko, neporažená polotěžká váha)

Až na pomocné body slavil zlato v Londýna Rus Jegor Mechoncev (nebyla to jediná finálová kontroverze na hrách v britské metropoli), předchozím průběhem turnaje ale prošel dnes dvaatřicetiletý Rus bez větších problémů.

Muž, který se následně přestěhoval do kalifornského Los Angeles vstoupil mezi profíky až v prosinci 2013. Muž, který je také mistrem světa a dvojnásobným evropským šampionem, ale zůstává zatím lehce za očekáváním, byť dosud neprohrál. Mimo jiné také vinou různých menších či větších zranění. Na jednu stranu se dá zatím zařadit mezi ty šampiony, kteří v profi zklamali, na druhou – prosadit se v polotěžké váze je momentálně extrémně náročné.

RIO DE JANEIRO 2016 – JULIO CESAR LA CRUZ (Kuba, zatím do profesionálního ringu nezamířil)

Olympijský šampion z Ria, trojnásobný mistr světa (2011 až 2015), dvojnásobný šampion Panamerických her. Amatérský ring v poslední pětiletce nemá většího suveréna než je sedmadvacetiletý Kubánec la Cruz. Který drží nad svou vahou tak trochu „monopol“.

Na rozdíl od jiných naprosto bez debat a pochybností ovládl také olympijské hry v Riu. Následně se sice začalo spekulovat o jeho odchodu do profesionálního ringu, ty ale pro Kubánce zrovna snadné nejsou a to ani po smrti Fidela Castra. La Cruz tak zůstává i nadále v amatérském ringu a je jasné, kdo bude favoritem blížícího se světového šampionátu v německém Hamburku pro tuto váhu.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze