Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Když se padlý šampion těžké váhy vracel? Joshua má inspirace dost!

  • Napsal Antonín Vavrda

Ali vs. Frazier 2Ali vs. Frazier 2PRAHA – Teprve, až v sobotu vstoupí oba do ringu, tak se ukáže, kde je pravda. Zda šlo 1. června o kouzlo okamžiku, o podcenění ze strany Brita Anthonyho Joshuy (22-1, 21 KO), nebo zda je Andy Ruiz Jr. (33-1, 22 KO) skutečně tak dobrý, jak v legendární Madison Square Garden vypadal.

Historie těžké váhy několik podobných odvet již zažila. Pojďme po jejich stopách.

VÍCE K ZÁPASU RUIZ VS. JOSHUA 2:

Joe Louis vs. Max Schmeling

Psal se 19. červen 1936, když Němec Max Schmeling nastoupil v Bronxu proti neporaženému a vysoce favorizovanému Joemu Louisovi. Výsledek? Ve druhém kole vítězí Evropan, nacisté slaví další sladký triumf, byť Schmeling vytrvale odmítal být součástí jejich propagandy.

Proto také přistoupil na odvetu, znovu v zámoří. A téměř přesně o dva roky později, 22. června 1938 prohrává už po 124 vteřinách. Z rivalů se později stali přátelé, byla to německá legenda, která se postarala o výlohy spojené s pohřbem postupně zapomenutého Louise.

Floyd Patterson vs. Sonny Liston

Liston byl zvíře, ranař, který se naučil boxovat ve vězení, Patterson uhlazený elegán, uznávaná hvězda. V září 1962 jej ale Liston uspal už ve 126. vteřině a radoval se při premiéře v takto velkém zápasu z titulu mistra světa.

O osm měsíců později přišla na řadu pro oba okamžitá odveta. Radost Listona propukla tentokrát o čtyři vteřiny později.

Muhammad Ali vs. Joe Frazier

Poprvé v historii si to rozdali o titul mistra světa neporažení boxeři, olympijští vítězové. Pro Aliho to byl první velký duel poté, co mu byla vrácena licence. O tu přišel kvůli tomu, že odmítl narukovat do armády a bojovat ve Vietnamu.

K licenci mu pomohl mimo jiné i Frazier, jenže Ali svým následných chováním přátelství zpřetrhal. „Smokin Joe“ měl 8. března 1971 v Madison Square Garden životní formu, kterou přetavil ve slavný triumf.

Následné dva jejich střety už ale opanoval Ali. A to včetně brutální, čtrnáctikolové řežby v Manille.

„The Greatest“ ostatně odvety uměl na výbornou. Ovládl všechny, které v kariéře absolvoval, s Listonem, Pattersonem, Joem Bugnerem, Henrym Cooperem, Jerrym Quarrym, Frazierem, Kenem Nortonem i Leonem Spinksem. Posledně tři jmenovaní jej v prvním měření sil porazili.

Lennox Lewis vs. Oliver McCall

Pouze dva muži zdolali „Lva“ z Londýna. Američané Hasim Rahman a Oliver McCall (ten jako první). Oběma porážku v následné odvetě dokázal vrátit.

„Atomový býk“ McCall, oblíbený sparringpartner Mika Tysona, knockoutoval Lewise v roce 1994 ve druhém kole.

O tři roky později ale v pátém kole rozhodčí duel ukončil. McCall, který se potýkal s vnitřními démony (mimo jiné byl v rohu soupeře jeho bývalý trenér Emanuel Steward), odmítal od úvodu čtvrtého kola boxovat. Přestože jen chodil po ringu a téměř se nebránil, Lewis jej knockoutovat nedokázal.

Dokáže se Joshua legendami inspirovat? Nebo se bude opakovat výsledek prvního duelu? Už v sobotu po 22. hodině budeme znát odpověď.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze