Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Joshua je spasitelem boxu. A Kličko? Nejlepší zápas kariéry, tvrdí Vitalij

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. KličkoJoshua vs. KličkoPRAHA – Od zápasu těžkých vah Anthony Joshua (19-0, 19 KO) a Vladimira Klička (64-5, 54 KO) sice již uplynulo pět dní, přesto je stále o čem mluvit, přesto stále budí emoce. A také přináší hodně ohlasů z celého světa.

Důkaz o tom, že v sobotu v noci se v londýnském Wembley boxoval před 90 tisíci fanoušky jeden z nejlepších duelů těžké váhy poslední dekády? Třeba slova jistého Dana Whita, prezidenta UFC, nejslavnější ligy MMA, který byl často k „boxerskému rivalovi“ kritický.

DALŠÍ ČLÁNKY TÉMATU:

„Box umíral při čekání na velkolepého šampiona těžké váhy. Nyní má Anthonyho Joshuu a já jim gratuluji. Je to jejich zachránce. Gratuluji Anthony,“ napsal na sociální sítě White. „Byl to nejlepší zápas mého bratra v jeho kariéře,“ přidal se Vitalij Kličko, starší to bratr poraženého z epické bitvy.

„Jsem na Vladimira velmi hrdý. Výsledek zápasu bohužel neukazuje na to, jak byl skvělý. On neboxoval jako jednačtyřicetiletý muž. Byl na svých nohou velmi rychlý, byl skvělý. Dokonce měl lepší pohyb než jeho soupeř, který je o čtrnáct let mladší. Je jedno, jak se Vladimir rozhodne ohledně své budoucnosti. Pokud bude chtít i nadále boxovat, má moji maximální podporu,“ dodal.

Jaká to změna oproti listopadu 2015, kdy po porážce od jiného Brita Tysona Furyho svého mladšího sourozence ostře zkritizoval už na pozápasové tiskové konferenci. Jeho slova o výborném výkonu dokládají ostatně i zápasové statistiky.

Joshua sice trefil nakonec více zásahů – 107 proti 94. Jenže většinu z nich – 37 – v pátém (kdy poslal Klička k zemi) a finálním jedenáctém kole, kdy se mimochodem Ukrajinec netrefil ani jednou. Poměr přesných zásahů bez těchto dvoj dějství? 78 ku 70 pro bývalého krále těžké váhy.

Statistiky zápasuStatistiky zápasu

„Tvrdil jsem, že tento duel bude určující pro moji další kariéru. Vstupoval jsem do něj se 44 odboxovanými koly v profesionální kariéře. Nyní se cítím, jako bych jich měl na kontě 144. Získal jsem obrovské zkušenosti, myslím, že pokud na ně dokážu navázat, zlepšovat se, tak mohu vládnout klidně deset let jako Vladimir,“ usmíval se i přes monokly britský národní hrdina.

Mimochodem, statisticky má aktuálně na kontě odboxovaných kol 55, Kličko 369. A mnohé zajímá, zda přidá také další. „Myslím, že Vladimir bude chtít odvetu, protože je to bojovník. Ale řekl bych, že jeho tým a snoubenka budou proti. A měl by si nechat od nich poradit. Ale pokud přece jen využije klauzule ve smlouvě a bude odveta, budu připravený. Má můj obrovský respekt a myslím, že druhý náš duel může lákat stejně jako ten první,“ řekl k tomuto tématu Joshua.

Ten má pochopitelně i řadu dalších možností. Jednou z nich je již zmíněný krajan Fury. „Náš duel je ten jediný, který chce celý svět vidět. A já jsem připravený. Jsem absolutní šampion, stále jsem světová jednička a každý to ví. Nepotřebuji přípravný zápas na setkání s ním. Neboxoval jsem sice tak dlouho jako Kličko, ale mě je 28 ne 41,“ řekl manchesterský obr, který už opět trénuje a chystá se na plánovaný comeback plánovaný na 8. července.

Jenže zatím stále nemá boxerskou licenci, tu bude muset vybojovat u zeleného stolu před britskou antidopingovou komisí (UKAD) kvůli svým loňským a předloňským prohřeškům proti pravidlům ohledně užívání zakázaných látek. „Nemám nic proti jejich duelu, ale Fury nebude dalším Anthonyho soupeřem. Ale příští rok v dubnu, nebo v létě? Proč ne,“ naznačil Joshuův promotér Eddie Hearn.

Daleko reálnější mohou být námluvy Brita, vedle federace IBF také nového šampiona WBA, s mistrem světa WBC Deontayem Wilderem (38-0, 37 KO). „Všechno jde podle plánu. Viděli jsme, že Joshua je zranitelný. Jdu si pro tebe!“ vzkázal svému rivalovi americký knockoutér. Ten si vzal do hlavy, že by se k Britovi dostal přes duel s jeho kamarádem a šampionem WBC v křížové váze Tonym Bellewem.

Ostatně pokud na souboj „AJ“ vs. „Bronzový Bombarďák“ skutečně dojde, pak stejně ne dříve než na konci letošního roku. Wilder se může povinné obhajobě proti krajanovi Bermanu Stivernemu vyhnout právě případným duelem s Bellewem, Joshua se bude muset chtě nechtě postavit svému vyzývateli, kterým je Bulhar Kubrat Pulev (25-1, 13 KO).

„Kubrat Pulev je povinným vyzývatelem Anthonyho Joshuy. Oba obešleme do konce týdne s dopisy, ve kterých je budeme informovat, jak chceme, aby s touto situací naložili,“ řekl Boxingscene.com prezident federace Lindsey Tucker.

Joshua a KličkoJoshua a Kličko

A že to Tucker se svými požadavky myslí vážně, ukázal už právě po duelu Fury vs. Kličko, kdy prvně jmenovaného zbavil téměř okamžitě pásu, jelikož ten nechtěl pár dní po slavném triumfu začít domlouvat souboj s tehdejší jedničkou federace – Ukrajincem Vjačeslavem Glazkovem.

Na Joshuu si dělá zálusk také další muž, který na to má právo. Nejvýše postavený bijec ratingu federace WBA – Kubánec Luis Ortiz (27-0, 23 KO).

„Jsem přesvědčen, že jsem schopen Joshuu zničit v osmi kolech. Ale mám pocit, že po sobotě udělá Eddie Hearn všechno pro to, abychom se v jednom ringu nikdy nepotkali. Pokud jde o mě, Kličko jej nechal dostat se z problémů, já bych to nedovolil. Ale Hearn si bude chránit svoji dojnou krávu jak to půjde. Slyšeli jste sami, moje jméno nezaznělo ani jednou po tomto zápase, přestože jsem jeho povinný vyzývatel. Raději mluví o tom šaškovi Furym,“ pronesl urostlý Kubánec.

„Ten zápas ukázal, že je Anthony zranitelný. Ale není to špatně, pokud se z problémů dostanete tak, jak se to povedlo Joshuovi. Navíc proti tak skvělému soupeři. Naopak, vyhrát proti Kličkovi z počítání, to je myslím lahůdka,“ souhlasil s „King Kongem“ nepřímo Carl Froch, nyní expert stanice Sky Sport.

Ohledně budoucnosti Joshuy ale bude dle všeho rozhodující slovo Eddie Hearn. A ten stejně jako jeho klenot nechce v tuto chvíli příliš zabíhat do detailů. Spíše si chce vychutnávat – celkem pochopitelně – kouzlo sobotní noci.

„Bylo zřejmé, že Anthony není na takový duel připravený. Viděli jste to sami. Pořád jsem si říkal, že je to moc brzo. V sedmém kole jsem byl neskutečně nervózní, protože ještě nikdy neboxoval s tak chytrým soupeřem jako je Kličko. A nikdy před takovým davem. Ale podívejte se, jak se s tím popasoval a kolik získal zkušeností. Zkušeností, které se nedají koupit. Tohle je daleko více než deset zápasů s kluky, které by knockoutoval ve třech kolech,“ řekl Hearn.

Poté přidal: „V pátém kole byl trochu roztržitý, skoro se rozplakal, protože myslel, že je po všem. Museli jsme ho všichni uklidňovat. Ale Vladimir je člověk, který nejnebezpečnější, když je zahnaný do rohu, což potvrdil. Přitom, když přišel do svého rohu, říkal jsem si, wow, ten je rozbitý. Jenže v šestém kole ukázal, jak velkým bojovníkem je, dokázal Anthony zaskočit skvělou kombinací. Nevím, kolik škody ten úder nadělal, ale myslel jsem, že je po všem, že se nezvedne. A zvedl se.“

A s ním i celá boxerská těžká váha. Fanoušci se mají nyní nač těšit, ať se uberou Joshuovy kroky jakýmkoliv směrem. „Wildere, Fury, Parkere. Jeden po druhém, jsem připravený na vás všechny, nebojte,“ zaznělo ostatně i z úst nového krále nejsledovanější váhové divize...

VIDEO CELÉHO ZÁPASU ANTHONY JOSHUA VS. VLADIMIR KLIČKO

Д}|{0шy@-К/|и4k0 (vpиHrе_k0м) от Lalangamena на Rutube.

 

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze