Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Jak dostal legendární Mayweather do nosu. 'Byl od krve a opuchlý,' tvrdí Reid

  • Napsal Antonín Vavrda

Spadafora bije MayweatheraSpadafora bije MayweatheraPRAHA – Britský deník Daily Star v minulém týdnu připomněl boxerský trénink, ke kterému došlo před téměř dvaceti lety. Dle všeho v návaznosti na koketování Floyda Mayweathera (50-0, 27 KO) s nápadem přejít do klece pro zápas s Irem Conorem McGregorem.

Není to tak dávno, co krátké video minulý týden čerstvě jednačtyřicetileté boxerské legendy obletělo celý svět. Vyzývá v něm na souboj v kleci Conora McGregora, svého posledního rivala mezi šestnácti provazy.

VÍCE ČLÁNKŮ K FLOYDU MAYWEATHEROVI:

Většina médií se toho chytila, zvláště, když irský bouřlivák následně oznámil, že se třemi potencionálními protivníky řeší svůj návrat na sportovní scénu. Jenže Daily Star jako kdyby chtělo připomenout, že fakt, že Mayweather tvrdí, jak trénuje, tak to nemusí být úplně pravda.

Jestli je nějaký boxer mistrem kamufláže právě co se přípravy a sparingů týče, pak právě bijec přezdívaný „The Money“. Nebo si snad vybavíte nesestříhanou akci z jeho tréninku, či nácviků jako občas u někoho jiného? Nebo to, jak někdo vynese video z jeho kempu.

„Tohle je důvod, proč se nikdy neutkali. A také důvod, proč neumožňuje nikomu točit své sparingy, proč si tak hlídá své kempy a ty, které si pustí k tělu,“ řekl loni v létě ve velkém rozhovoru pro Fightland.vice.com Jesse Reid.

Muž, který se narodil před více jak čtyřiasedmdesáti lety a vychoval třiadvacet světových šampionů, byl u toho, kdy teprve dvaadvacetiletý Floyd Mayweather dostal během šesti kol sparingu s jeho svěřencem Paulem Spadaforou (49-1-1, 19 KO) pořádný výprask.

Psal se prosinec roku 1999, když se rodák z Pittsburghu chystal na svoji první obhajobu titulu šampiona IBF v lehké váze.

„Rozhodli jsme se pozvat do kempu na poslední sparingy Floyda s jeho otcem. Trochu jsem váhal, nechtěl jsem, aby z nás udělali blbce, už tehdy neměli nejlepší pověst, ale chtěli jsme oběma zavřít ty jejich nevymáchané huby,“ prozradil Reid, jehož svěřenci se mohli pyšnit skvělou technikou a boxerskou inteligencí.

Spadafora mezi tyto bijce patřil. V době těchto sparingů měl ve čtyřiadvaceti letech bilanci 27-0, 13 KO. O dva roky mladší Mayweather tři měsíce před tím obhájil pás šampiona WBC v super pérové váze a pyšnil se rekordem 22-0, 17 KO. A už tehdy nebyl mezi svými protivníky příliš oblíbený. Právě tehdy budoval svůj kult „jedinečného“ po všech stránkách.

„Hrozně nás tím štvali, to je „TBE“ a podobně už v té době,“ přiznali Reid i Spadafora. Před čtvrtým kolem se Mayweather svého rivala ptal, zda už nemohou skončit. „Řekl jsem mu, že dneska se z toho ringu nedostane, že dneska dostane nakopáno, za všechno to, co jsi kdy pronesl ty i tvůj otec,“ zavzpomínal bijec přezdívaný „The Pittsburgh Kid“.

Oba tak absolvovali všech šest domluvených kol, po kterých vyčerpaný Mayweather padl na podlahu ringu. „Zbil ho hrozně, krvácel mu nos, jeho oko začalo pořádně natékat, měl toho plné zuby. Tohle byl důvod, proč se pak vyhýbal otočeným gardům včetně Paula,“ řekl Reid a i po letech z něj byla cítit velká hrdost na to, co to odpoledne spolu se svým svěřencem předvedli.

Je zároveň třeba doplnit, že zatímco Spadafora byl v závěru svého kempu na souboj s Renatem Cornettem, kterého knockoutoval v jedenáctém kole, Mayweather se teprve do tvrdšího tréninku vracel. Svůj titul obhajoval až o tři měsíce později proti Gregoriovi Vargasovi.

„Je fakt, že dostal velké bití, ale zaslouží si respekt, že z ringu nakonec neutekl, že tohle školení absolvoval až do konce. Zjistil, že má ještě na čem pracovat. A zjistil, že je lepší nechávat při sparinzích kamery vypnuté,“ dodal už trochu smířlivěji Reid, kterého pojí nyní již s rodinou jednoho z nejlepších boxerů historie přátelství.

Že na něj obě strany částečně zadělaly toho prosincového odpoledne roku 1999, není třeba dodávat. „Chtěli jsme je přejet, na druhou stranu, jednání s nimi bylo před i po sparinzích naprosto korektní a profesionální, poznali jsme se i jinak než z oficiálních akcí,“ potvrdil Reid, který se i krátce před 75. narozeninami stále věnuje trénování boxu.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze