Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Politika šla stranou? Beterbijev dostane peníze navíc, slavil i Kadyrov

  • Napsal Antonín Vavrda

Beterbijev vs. Gvozdyk / zdroj foto: Boxingscene.comBeterbijev vs. Gvozdyk / zdroj foto: Boxingscene.comPHILADELPHIA – Ruský knockoutér Artur Beterbijev (15-0, 15 KO) v noci na sobotu zdemoloval v deseti kolech Ukrajince Alexandra Gvozdyka (17-1, 14 KO) v deseti kolech a ke svému pásu světového šampiona federace IBF přidal i titul poraženého soka – WBC. Duel ale v sobě skrýval více než jen zápolení v ringu, byť oba boxeři pojali zápas čistě sportovně.

Rusko vs. Ukrajina. Vždy vyhecovaný souboj, od chvíle, kdy se vedou spory o Krym, ještě více než dříve.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Od chvíle, kdy propukla na Ukrajině krize, která vyvrcholila převratem v Kyjevě, uskutečnily se na boxerské scéně dva velké duely.

V říjnu 2013 (začátky této krize) si dojel do Moskvy pro skalp tehdy neporaženého Alexandra Povětkina jistý Vladimir Kličko, jehož starší bratr Vitalij je nyní starostou hlavního města Ukrajiny.

Loni v červenci pak opět v ruské metropoli zdolal Ukrajinec Alexander Usyk opět v té době neporaženého domácího chasníka (dokonce měl stejnou bilanci 26-0 jako Povětkin) Murata Gassijeva.

Proevropská a „utlačovaná“ Ukrajina tak dvakrát dobyla Rusko. Na boxerském poli vedla 2-0 a politické špičky si to také náležitě užívali. Až natolik, že je museli sami boxeři krotit. Respektive dostávali z nejvyšších státních míst vyčiněno za příliš vstřícné vzájemné vztahy.

Nyní zde byla třetí bitva mezi těmito zeměmi. Třetí bitva, která se poprvé uskutečnila na neutrální, zámořské půdě. A kterou poprvé výsledkově opanoval Rus. Čtyřiatřicetiletý Artur Beterbijev sice poněkud překvapivě prohrával u rozhodčích na body, přesto v desátém kole unaveného – o dva roky mladšího – Gvozdyka donutil třikrát pokleknout a nechat se odpočítat.

„Je mi jedno s kým budu bojovat příště. Chci sjednotit pásy, chci všechny čtyři. Nic jiného mne nezajímá, dostal jsem novou chuť, novou motivaci,“ usmíval se se svými pásy Beterbijev. Snad poprvé za celý zápasový týden.

Ani slovo o politice. Na toto téma promluvil jen jednou, před duelem. „Každá válka je pro lid špatná. Ale já o tom nechci mluvit, jsem daleko od vlasti, žiji v Montrealu,“ zaznělo od muže, který v amatérech dosáhl na titul mistra Evropy (2x) i světa. „Jsem sportovec, tohle nechci řešit. Já žiju v Kalifornii, Artur v Montrealu. Tohle neřeším,“ přidal se Gvozdyk, bronzový z olympiády v Londýně, který po duelu skončil v nemocnici.

Preventivně. „Všechno je v pořádku, nebylo tam žádné krvácení, žádné další problémy. Naštěstí. Ale bylo tam hodně nefér úderů, lokty, rány do zátylku, nechtěli jsme riskovat,“ vysvětlil důvod převozu Gvozdyka a jeho přenocování v nemocnici kouč Teddy Atlas.

Ano, duel nebyl – především ze strany Beterbijeva – úplně nejčistější. Ale nějakou hlubší nenávist v tom lze hledat jen stěží. Navíc vítězný bijec, který je teprve pátým ruským multišampionem v profesionálním ringu (Kostya Tszyu, Sergej Kovaljov, Denis Lebeděv, Murat Gassijev), přišel po duelu sám do rohu soupeře, aby mu poděkoval a objal.

Ovšem, v jeho vlasti vše přece jen vnímali trochu jinak. „Artur je boxerský génius, má dva tituly, využil své síly a zkušeností k tomu, aby svého soupeře zlomil. Upřímně blahopřeji svému bratru a přeji mu mnoho dalších podobných vítězství,“ zaznělo od čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Právě v této zemi, která se nejvíce snaží o autonomii na Rusku se Beterbijev před 34 lety narodil.

„Sice jsem měl pocit, že Gvozdyk vedl na body, ale Beterbijev ukázal, že je v současnosti lepším boxerem. A tím, že sjednotil titulu, to jen dokázal. Zařadil se mezi nejlepší boxery současnosti. Před dalším duelem už nebude tak podceňován, jako byl tentokrát,“ přidal se Nikolaj Valujev, bývalý šampion WBA v těžké váze a nyní poslanec Státní dumy.

Umar Kremlev, generální tajemník ruského boxu, pak pronesl, že Beterbijev dostane za toto vítězství zvláštní ocenění. Jakého rázu, to neprozradil. Že se tak stane kvůli výhře nad ukrajinským soupeřem, není třeba dodávat.

„Artura odměníme za jeho vítězství nad soupeřem, který se připravoval na technickou a taneční bitvu, ale Artur si s ním poradil. Je to velký člověk, skvělý boxer, který zapsal parádní a sebevědomé vítězství,“ zaznělo od muže, který se před pár měsíci nabízel coby spasitel AIBA (světová amatérská federace), když slíbil, že smaže její téměř půlmiliardový dluh (v korunách).

„Vítězství nad Gvozdykem je jedním z největších dnu mého života, jsem šťastný, že to takto dopadlo. Pracovali jsme velmi tvrdě na tom, abychom vyhráli. Děkuji všem fanouškům. Ruským, ukrajinským, protože na národnosti nezáleží. Gvozdyk dneska prohrál, příště určitě vyhraje, je to skvělý bojovník. A tohle je box, někdo musí vyhrát. Dnes jsem to byl já,“ nenechal se ani tak vykolejit nepolitický Beterbijev.

Naopak, po duelu se nechal slyšet, že se ani přes úspěch v ringu nevzdává svého snu stát se jednou kosmonautem, a poděkoval také svému kamarádovi, legendě UFC Georgesi St-Pierremu, který stále koketuje s comebackem. „Myslím, že se vrátí, pořád to v sobě má. Trénuje každý den, svoji kariéru ještě nedokončil. A mimochodem, i jemu patří velké díky, že jsem tu s těmito pásy. To on mi pomáhal, když jsem přišel do Kanady a neuměl anglicky,“ přidala obávaná mlátička.

Ten tak zkompletoval ruskou nadvládu nad polotěžkou vahou. Pás federace WBA patří jeho neporaženému krajanovi Dmitriji Bivolovi, titul WBO drží velezkušený Sergej Kovaljov, kterého ale čeká 2. listopadu šlágr s mexickou hvězdou a králem střední váhy Canelem Alvarezem.

Dojde na sjednocující, čistě ruskou bitvu? „Eddie Hearn tvrdí, že Bivol je připravený. My také,“ usmál se po galavečeru promotér víkendové akce, zkušený Bob Arum. Problém je, že zatímco on šéfuje Top Ranku a má smlouvu s ESPN, Bivol patří Hearnovi (Matchroom Boxing) a boxuje pod hlavičkou DAZN. A sice připraven na tento střet je, ale na své domácí platformě.

O tom, jak vše dopadne, se tak povedou ještě ostrá jednání. Duel mezi Beterbijevem a Gvozdykem ale už svého vítěze má. A to uznal i Arum, který před samotným zápasem věřil – ostatně jako většina – o něco více kamarádovi Vasyla Lomačenka a Alexandra Usyka.

„Válku vyhrál Beterbijev, bitvu Gvozdyk. Byl lepší, vedl zaslouženě na body, dle mého mohl ještě více. Až na závěrečné kolo byl lepším bojovníkem v ringu. Unesl hodně ran, což mne nepřekvapilo, je to tvrdý bojovník. Na druhou stranu, když inkasujete tolik úderů, podepíše se to na vás, postupně vás to vyčerpá. Šelma ho vyčerpala, a nakonec donutila kapitulovat. Je opravdu hodně silný, jeden z nejsilnějších boxerů v této divizi, co jsem kdy viděl,“ zakončil Arum.

Zda má pravdu, se můžete přesvědčit na videu celého zápasu níže.

VIDEO CELÉHO ZÁPASU ARTUR BETERBIJEV VS. ALEXANDER GVOZDYK

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze