Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Bellew je pryč a co dál? Usyka láká těžká váha, čekají Whyte, Parker a další…

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. Bellew / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs. Bellew / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – V sobotu v noci se po Alexandru Usykovi (16-0, 12 KO) v Manchester Arena chtělo, aby udělal prohlášení. On výzvu přijal, skvěle připraveného Tonyho Bellewa (30-3-1, 20 KO) knockoutoval v osmi kolech a definitivně tak nejspíše uzavřel své kralování na křížovou vahou. A také diskuzi o tom, kde je nejlepším boxerem této „mladé“ váhy.

Teprve v roce 1979 vznikla křížová váha, až později byl její limit stanovený na aktuálních 200 liber (90,9 kg). Dosud byl brán za jejího nejlepšího bojovníka Američan Evander Holyfield, který poprvé bojoval o titul mistra světa ve svém 12. duelu. Následně sjednotil pásy v té době všech tří organizací – WBC, WBA a IBF –, aby zamířil do váhy těžké a stal se legendou.

VÍCE O ALEXANDRU USYKOVI:

Usyk jeho rekord posunul o dva duely, titulový střet s Polákem Krzysztofem Glowackim byl jeho 10. kariéry. Letos v červenci sjednotil tituly už všech čtyř organizací, proti Bellewovi pak pásy obhájil. A také on se nyní chce stát nesmrtelným.

K tomu potřebuje váhu těžkou.

„Je těžké ho hodnotit z jednoho duelu. Ale on je hodně klidný, soustředěný, zatímco já byl více agresivní. On boxuje na dvanáct kol, já tehdy ještě na patnáct. Nepoužívá tolik kombinací, troufám si říct, že moje ruce byly rychlejší, stejně tak jsem byl obratnějším na nohou. Byl jsem gladiátor. Neříkám, že bych ho porazil, ale určitě by cítil každý můj úder, vše, co bych udělal,“ řekl ke srovnání sám dnes již šestapadesátiletý Američan přezdívaný „Warrior“.

Usyk vs. Bellew / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs. Bellew / zdroj foto: Boxingscene.com

Sám Ukrajinec se příliš ohlížet nechce. Kouká se dopředu. „Proti Bellewovi jsem se snažil ovládat ring, být klidný, nechtěl jsem se nechat strhnout do bitky,“ pronesl ještě k sobotnímu triumfu, ke kterému dokráčel po velkém a soustředěném výkonu, když jeho protivník po sedmi kolech vedl 2-0 na body.

„S Eddiem Hearnem můžeme vymýšlet skvělé věci. Je jasné, kam nyní Alexander zamíří, přinese do těžké váhy nové vzrušení. Stejně tak je jasné, že se utká s Joshuou,“ řekl jeden z Usykových manažerů Alexander Krassjuk.

Ten druhý, zmíněný Hearn, přidal: „Joshua je nyní pro Alexandra moc velká překážka. Je vyšší, výrazně těžší, silnější. Nemyslím to zle, po technické stránce se Usykovi moc bojovníků rovnat nemůže, ale těžká váha je těžká váha. Jednoho dne se určitě utkají, ale chce to čas. Víte, Alexander je jako Lomačenko, musíte ho de facto skoro znevýhodnit, aby byly jeho duely vyrovnané. Těžká váha dává smysl, protože tam jsou větší a silnější kluci. Je na to Usyk připravený? Uvidíme.“

Následně dodal jména, která by si nyní proti jednatřicetileté ukrajinské mašině představoval. „Vítěz duelu Whyte vs. Chisora, jsou tu Alexander Povětkin, Joseph Parker, Carlos Takam, Jarrell Miller,“ pronesl vlivný britský promotér.

Zatímco promotér novozélandského ex-mistra světa Parkera už oznámil, že pro něj duel s Usykem není momentálně zajímavý, prvně jmenovaný britský pořízek je mu nakloněný. A na adresu amatérského mistra světa i olympijského šampiona se rozpovídal pro Sky Sports.

Usyk vs. Bellew / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs. Bellew / zdroj foto: Boxingscene.com

„Bude mít s námi problém. Jsme větší, silnější, budeme ho tlačit, nebude mu stačit jeden úder na to, aby mne zastavil. Jak se zachová v takovou chvíli? Jsem hráč, pokud se mnou chce bojovat, budu připravený. Podle nemá na to, aby zdolal opravdovou těžkou váhu, jsme na něj moc drsní. I proti Tonymu si stěžoval na jeden nefér úder, přitom to nebylo nic hrozného. Prostě je tam několik důkazů o tom, že se pod tlakem těžké váhy sesype,“ pronesl sebevědomě Whyte.

Ten byl mimochodem, stejně jako jeho prosincový soupeř v hledišti Manchester Areny. Nechyběly i další boxerské celebrity (Amir Khan, Kell Brook, Scott Quigg, Thomas Hearns), nebo momentálně televizní experti – Carl Froch a Paul Malignaggi.

„Myslím, že s Joshuou to může být pro Usyka až moc náročné. Především kvůli rozdílu ve výšce a váze. Usyk nyní potřebuje hlavně rozvahu, tak jako v zápase s Bellewem. A rozumně volit soupeře pro těžkou váhu. Určitě je velkou hrozbou pro tuhle divizi. Tony předvedl možná životní výkon, na Usyka to ale bylo málo. Těžká váha je ale něco jiného,“ řekl známý Brit, bývalý šampion super střední váhy.

A pohled Američana, který byl mistrem světa v lehké velteru a velteru? „Myslím, že Tony donutil Alexandra hodně přemýšlet, byla to taková hra na myš a kočku. Nemyslím si, že někdo v těžké váze dokáže s Usykem něco podobného. Většina kluků tam není tak chytrá. Bude to myslím hodně zajímavé, sám jsem na to zvědavý,“ pousmál se populární „Paulie“.

Rozhodně není sám...

VIDEO CELÉHO ZÁPASU ALEXANDER USYK VS. TONY BELLEW

VIDEO CELÉHO ZÁPASU ANTHONY CROLLA VS. DAUD YORDAN

VIDEO CELÉHO ZÁPASU RICKY BURNS VS. SCOTT CARDLE

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze