Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Adamsová a Esparzová stály spolu na OH na stupních. Nyní chtějí coby pár dobýt svět

  • Napsal Antonín Vavrda

Adamsová (druhá zleva) a Esparzová (vpravo) na OH v Londýně 2012MANCHESTER – Debut v profesionálním ringu si v sobotu večer odbyla v Manchesteru nejúspěšnější britská boxerka všech dob Nicola Adamsová (1-0). A úspěšný, čtyřiatřicetiletá Britka nedala své argentinské soupeřce Virginii Noemi Carcamové (4-3-1) žádnou šanci a po čtyřech kolech mohla slavit jasné vítězství na body.

V ringu zaplněné Manchester Arena dvojnásobná olympijská šampionka, v první řadě pak bronzová z her v Londýně 2012 ve stejné váze a také mistryně světa z roku 2014.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Čtyřiatřicetiletá Adamsová devastovala o dva roky mladší Argentinku Carcamovou před zraky své tréninkové parťačky a od loňského léta také od té životní – sedmadvacetileté Marlen Esparzové. Ano, dvě rivalky, které boxovaly v amatérském ringu stejnou váhu a které stály společně na stupních vítězů před pěti lety v olympijském Londýně tvoří aktuálně šťastný pár.

„Boxovaly jsme spolu několikrát, ale jen v rámci přípravy,“ pronesla ještě před víkendem pro britské novináře Adamsová. A mezinárodní statistiky ji dávají zapravdu. Nejblíže vzájemnému souboji byly právě v Londýně, kde ale Esparzová z druhé strany pavouka skončila v semifinále na Číňance Ren Cancanové.

V té době ale ještě pár netvořily. „Známe se od kempů před Londýnem, ale nikdy jsem se moc nebavily, protože jsme byly rivalky a tak dále. Blíže jsme se poznaly až loni na jaře na kempu v Coloradu před poslední olympijskou kvalifikací. Začaly jsme si povídat a zjistily, že si hodně rozumíme,“ usmívá se zamilovaná Britka.

Barry McGuigan, irská boxerská legenda a nyní promotér mimo jiné Carla Framptona, o ženském boxu:

„Nicola Adamsová a Katie Taylorová jsou důkazem toho, jak moc jsem se zmýlil, když jsem nevěřil ženskému boxu a když jsem tvrdil, že ženy do boxu nepatří. Za to se všem ženám a dívkám omlouvám. Za co se ale omluvit nemohu, to je výchova mých rodičů. Žil a vyrůstal jsem v jiné době, proto jsem se na ženský box díval tak, jak jsem se díval. Ale zároveň se učím, názory každého z nás se vyvíjí, mění. Já nejsem výjimkou. A nejde jen o tyto dvě, je tu také Amanda Serranová z Portorika, Norka Cecilia Braekhusová či Američanka Claressa Shieldsová. Tyhle holky často boxují lépe než muži, je skvělé je sledovat. Díky boxu se navíc i ženy učí se disciplíně, respektu, mají smysl života. Tak proč jim v tomto sportu bránit?“

„Ruku v ruce“ také opustily amatérský ring. Zatímco Adamsová v prosinci podepsala smlouvu s Britem Frankem Warrenem, který ještě pár let zpět mluvil o tom, že ženy do boxu nepatří, Esparzová zhruba ve stejnou dobu s Golden Boy Promotions. Američanka debutovala mezi profesionály před dvěma týdny proti Rachel Sazoffové.

Taktéž jasně na body triumfovala. Taktéž v lehké váze. Že by někdy v budoucnu došlo na vzájemný souboj? Dokud budou tvořit pár, rozhodně ne. Tedy alespoň dle slov Britky, která v amatérském ringu vyhrála všechny vrcholné turnaje – mistrovství světa, Evropy, Evropské unie, Commonwealthu i Evropské hry.

„Nikdy jsme se ale neutkaly. A nikdy se ani neutkáme, nikdy,“ odpověděla na tuto otázku. Aby toho nebylo málo, obě trénuje stejný kouč – známý Američan Virgil Hunter, který připravuje mimo jiné Andrého Warda a Amira Khana.

„Snažím se naučit všechno, co od nich vidím. Když vidíte trénovat Andrého, je to jako boxerská poezie, je krásné se na něj dívat. Virgil ví, jak udělat z olympijského šampiona nejlepšího boxera na světě, to je ten důvod, proč se připravuji pod jeho vedením,“ usmívá se sympatická ostrovní boxerka.

Ráda by totiž šla ve Wardových stopách, který je paradoxně o téměř dva roky mladší než Adamsová. „První zápas v profesionálním ringu jsem si užila. Každou jeho minutu. Chci se stát mistryní světa, chci psát historii tohoto sportu. To je moje motivace, to mě žene vpřed,“ vyznala se bojovnice přezdívaná „Lvice“ ještě před víkendem.

Adamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.com

„Chtěla bych být Rondou Rouseyovou profesionálního ženského boxu. Úspěšná v ringu, ale také na filmovém plátně. Ronda odvedla pro ženy v UFC skvělou práci, díky ní dostávají ženy v této lize stejné finanční podmínky jako muži, což je skvělé. Dokázala bych si představit sama sebe v nějakém kasovním trháku, boxovat v Las Vegas a poté točit film v Hollywoodu,“ doplnila.

Smělé cíle, ke kterým ale vede ještě pár schůdků. Minimálně ten s datem 13. května, kdy ji čeká další čtyřkolová bitva.

Kde? V Leedsu, kde se před čtyřiatřiceti lety narodil a kde v roce 1997 debutovala proti Claire Newtonové coby čtrnáctiletá dívka v zakouřeném dělnickém klubu. „Pamatuji si, že i přes ten kouř z cigaret, který se mi dral do krku, jsem si to pořádně užila. Snažila jsem se napodobovat pohyby Muhammada Aliho a údery Price Naseema Hameda,“ usmála se při vzpomínce staré dvacet let.

Za čtyři týdny bude mít jednu jistotu: ve First Direct Arena se kašle kvůli cigaretovému kouři obávat nemusí...

VIDEO CELÉHO ZÁPASU NICOLA ADAMSOVÁ VS. VIRGINIA NOEMI CARCAMOVÁ

Adamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.com

Adamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.com

Adamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.comAdamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.com

Adamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.comAdamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.com

Adamsová vs. Carcamová / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze