Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Povětkin vs. Takam: čeká nás zápas roku těžké váhy?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Povětkin vs. TakamPovětkin vs. TakamPRAHA – Velmi očekávaná záležitost, především pro milovníky nejtěžší váhové kategorie, se uskuteční tento pátek v ruské metropoli. V hlavní roli bude domácí jednička a bývalý mistr světa organizace WBA Alexander Povětkin (27-1). Soupeřem mu bude velmi nepříjemný a každým zápasem se lepšící kamerunský tank Carlos Takam (30-1-1).

Kdo uspěje a přiblíží se zápasu o titul mistra světa? Toť otázka. Jak jsou na tom oba borci očima Profiboxing.cz se ale můžete dočíst již nyní v našem tradičním srovnání.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Povětkin i Takam nejsou na nohách příliš rychlí, spíše se jedná o „šlapače zelí". O to větší rychlost a dynamiku však oba mají v rukou. „Ruský Vítěz" jakožto žák východní boxerské školy je skvělý technik a dalo by se říci, že především lépe zvládnutá technika mu přidává v porovnání s Takamem bod navíc. Přednost obou borců je však v jiných aspektech.

Verdikt: Povětkin 7 ; Takam 6

Síla: Málokterý boxer těžké váhy se může pochlubit takovou muskulaturou a hrubou silou, jakou disponuje Afričan trvale žijící v Paříži. Jeho fyzická síla je jedním slovem úžasná. Jak však bylo napsáno již výše, není tak dobrým technikem a kvůli tomu nedokáže své silové předpoklady dostatečně využít.

Buďto své tahané údery (především háky) vystřelí kamkoliv jinam, jen ne na protivníka, nebo se nechá jednoduše zablokovat. Na druhou stranu, pokud se bude jednat o tuhý boj o střed ringu, měl by mít i v případných klinčích navrch (kdo viděl jeho souboj s Mike Perezem, jistě pochopí, jak je toto myšleno).

Povětkin má zajímavý úderový arsenál, na hrubou sílu však ztrácí. Ovšem musíme opět zmínit jeho dobrou techniku, díky které vidíme tento aspekt nerozhodně. Jednoduše jeho silový potenciál je v ringu prezentován lépe, než u Takama.

Verdikt: Povětkin 8 ; Takam 8

Obrana: Takam se slušný obranář, disponuje pevným dvojitým krytem a slušnou prácí trupem. Povětkina obrana je naopak špatná. Na druhou stranu Povětkin je velmi náchylný především na „chytání" jabů, tedy úderu, který nemá Takam tak kvalitní.

I přesto se však v tomto atributu klaníme na stranu Kamerunce. Zároveň je třeba dodat, že obrana nebyla dosud v jeho kariéře (bez urážky vůči Tony Thompsonovi) nikdy tak prověřená, jako se očekává nyní.

Verdikt: Povětkin 6 ; Takam 7

Útok: Oba borci jsou rádi, když mohou útočit. Oba jsou zvyklí své soupeře tlačit. V případě Takama je jeho přezdívka „Tank" naprosto příznačná. Opravdu jde v ringu neustále vpřed a mnoho lidí jeho styl přirovnává k Derecku Chisorovi. Obecně by se dalo říci, že nás čeká duel, který se bude rozhodovat v efektivitě boje na krátkou a střední vzdálenost. A jak již bylo zmíněno, Povětkin má zajímavější úderový arsenál, který by mohl být v tomto měření sil rozhodující.

Verdikt: Povětkin 9 ; Takam 8

Psychika: Povětkinovi se po debaklu od Vladimira Klička povedl velký comeback, když tvrdě knockoutoval Manuela Charra a celkově mnoho lidí překvapil kvalitním výkonem. Jako již tradičně všechny zajímá, kolik Rus obětoval přípravě.

Od doby, co je pod křídly Andreje Rjabinského, se vždy připravil adekvátně a nejinak by tomu mělo být i nyní. Případná porážka by takřka jistě znamenala konec titulových nadějí a zřejmě konec kariéry.

Takamovi se po cenné výhře nad Thompsonem otevírá jedinečná šance dokázat celému světu svojí kvalitu. Tvrdý Kamerunec je známý tréninkový dříč a očekáváme nejlepšího Takam, co kdy byl.

Verdikt: Povětkin 8 ; Takam 8

Celkem: Povětkin 7,6 ; Takam 7,4 (Mírným favoritem je Rus, kterému by mělo v případě rozhodnutí po dvanácti kolech hrát do karet i domácí prostředí a bodoví sudí)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze