Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Parker vs. Dimitrenko: Talentu stojí v cestě za slávou vyhaslý (?) obr

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Parker vs. Dimitrenko / zdroj foto: Profiboxing.czPRAHA – Těžká váha v současné době připomíná jednu velkou komedii. Ve chvíli, kdy se fanoušci začnou těšit na opravdu zajímavý duel, je zrušen. Namátkou jde jmenovat souboje Wildera s Povětkinem, Hughieho Furyho s Andym Ruizem či už pro jistotu dvakrát odpískaná odveta Tyson Fury vs. Vladimir Kličko.

Jako slabá náplast může posloužit střet dravého novozélandského talentu Josepha Parkera (20-0, 17 KO) proti již dle mnohých vyčpělému naturalizovanému Němci Alexandru Dimitrenkovi (38-2, 24 KO). Pojďme si oba borce ve zkratce představit očima našeho srovnání.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Parker je rychlostně velmi slušně vybavený borec. Dokáže rychle kombinovat a i o práci nohou můžeme mluvit v rámci těžké váhy jako o lehkém nadstandardu. Dimitrenko ani v dobách největší slávy nebyl žádný rychlík a třeba to, jak ho po této stránce vyškolil Američan Eddie Chambers, a připravil mu první porážku kariéry, bylo úchvatné. Právě od tohoto zápasu začala Dimitrenkova kariéra upadat a projevuje se to mimo jiné právě i v rychlostním faktoru.

Verdikt: Parker 7 ; Dimitrenko 5

Síla: Parker je hodně silovým bijcem. Jeho styl připomíná řadu boxerů ze 70. a 80. let minulého století. Jde pořád vpřed, nemá problém jít do výměn, rád bije silové údery a v opravdu vážné zkoušce kariéry – proti Kamerunci Carlosi Takamovi – prokázal, že dokáže se takto prezentovat celých dvanáct kol. Byť zlí jazykové tvrdí, že tento duel naopak prokázal jeho přeceňování, když nedokázal kamerunský tank zdolat před limitem a celkově, že mu dal zabrat více, než se čekalo.

Jeho německý protivník s ruskými kořeny se snaží bojovat přední ruku (ve výšce bude mít k dobru 8 cm, v rozpětí paží dokonce 18 cm) a právě to, jak mu bude jab fungovat, rozhodne o jeho případné (ne)úspěchu v tomto duelu. Pro Dimitrenka bude důležité si držet svého soupeře od těla, protože ve chvíli, kdy si Parker naměří distanc, bude mít už čtyřiatřicetiletý bijec velké problémy.

Verdikt: Parker 8 ; Dimitrenko 6

Obrana: Čtyřiadvacetiletý Novozélanďan je odolný borec, že by se však jeho defenziva dala považovat za nějak výjimečnou, to rozhodně ne. Opět jako důkaz poslouží duel s Takamem, kde inkasoval opravdu dost úderů. Jeho dvojitý kryt není nejpevnější, je i celkem náchylný na kontra údery.

Ovšem ani obrana jeho sobotního protivníka není z těch nejpevnějších na světě, stejně jako celková zápasové kondice. Když dokázali Dimitrenka dostat do počítání průměrní bijci jako Samir Kurtagič či Ivica Perkovič, co s ním asi tak provede Parker? Zvláště, když je tak náchylný na kontry, přímé údery a spodky.

Verdikt: Parker 6 ; Dimitrenko 5

Útok: Pokud aspoň v něčem splňuje Dimitrenko trošku přísnější kritéria, pak v tomto faktoru. Bojuje systematicky a taktikou a la Vladimir Kličko – za jehož nástupce byl ještě před šesti, sedm lety považován – se snaží své soupeře pomalu rozebírat. Disponuje opravdu silným crossem a slušným zvedákem, tedy úderem, který je v současné těžké váze celkem přehlížen.

Parkerův útok byl nastíněn v předchozích bodech. Je silný, těžce čitelný, dokáže udeřit z obou rukou prakticky jakýkoliv úder, tak jako jeho velký vzor David Tua, se kterým jej spojuje jméno jejich trenéra Kevina Barryho. Na druhou stranu má pořád viditelné nedostatky a to především po technické stránce.

Verdikt: Parker 8 ; Dimitrenko 7

Psychika: Mladý Novozélanďan může jen a pouze ztratit. Na druhou stranu toto je duel šitý na míru pro udržení se v zápasovém rytmu. Dimitrenko jej dle všeho vzal jen coby solidní přilepšení před vánočními nákupy. Je velmi pravděpodobné – ač není ještě příliš starý –, že půjde o jeho poslední velký duel kariéry.

Vzhledem k jeho výkonům z předchozích duelů (od porážky s Kubratem Pulevem) bude velkým překvapením cokoliv jiného než výhra Parkera před limitem.Ten i jeho tým jdou krok za krokem k souboji o titul mistra světa, pracují koncepčně a plně profesionálně. Podcenění nehrozí, podobně jako ošizená příprava.

Verdikt: Parker 7 ; Dimitrenko 5

Celkem: Parker 7,2 ; Dimitrenko 5,6 (Rozdíl je opravdu markantní a v ringu by to mělo vypadat podobně.)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze