Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Kličko vs. Leapai: Překvapí neznámý Australan svět?

  • Napsal Vojtěch Šmahel

Kličko vs. LeapaiKličko vs. LeapaiPRAHA – Jako tradičně vám nabízíme k velkým soubojům srovnání. Tentokrát naše řádky budou věnovány šampionu těžké váhy Vladimiru Kličkovi (61-3), jehož čeká oficiální vyzyvatel organizace WBO Alex Leapai (30-3-4).

Budeme svědky senzace a překvapí David Goliáše, nebo si ukrajinská hora svalů připíše další vítězství a obhajobu mimo titulu WBO i pásů WBA, IBF a IBO? I o tom budou následující řádky.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Vladimir Kličko je na svojí výšku abnormálně rychle vybavený boxer. Rychlost jeho jabu a případné kombinace se zadním crossem je jedna z nejrychlejších v historii těžké váhy. I jinak je nadprůměrně rychlý a to jak v případném odskakování, zachycování, nebo v pouhé práci nohou.

Jeho soupeř Alex Leapai nepatří mezi rychlíky, naopak se jedná o průměrně rychlostně vybaveného boxera, jehož cílem je vždy soupeře přetlačit, než-li přeboxovat po rychlostně technické stránce. Tehdejší přemožitel Vladimira Klička Corrie Sanders (budiž mu zem lehká) prohlásil, že cesta za výhrou nad Kličkem vede v rychlé práci nohou a schopnosti dostat se přes přední ruku.

A pokud v tomto ohledu nestačily rychlostní dispozice Davida Hayeho, či Eddieho Chamberse, jako pak může mít šance právě Leapai?

Verdikt: Kličko 8 ; Leapai 6

Síla: Jak jsem již předeslal síla Vladimira spočívá v kombinaci jab-cross. Jiné údery používá opravdu výjimečně a dalo by se říci, že ani po technické stránce nemá zbytek úderů nějak výrazně světový.

To Leapai jab příliš nepoužívá, jeho cílem bude jednoznačně se dostat svému soupeři na tělo a pokusit se tvrdě zasahovat jeho spodky dříve, než ho Vladimir zachytí do nechvalně proslulého klinče. Osobně si myslím, že právě přes údery na spodek vede alespoň teoretická šance Leapaie na úspěch.

Verdikt: Kličko 9 ; Leapai 7

Obrana: Tak jako v každém jiném srovnání věnované Vladimiru Kličkovi se budu opakovat. Jeho defenziva je geniální do chvíle, než-li bude zasažen a než-li někdo najde recept na to, jak se vypořádat s jeho přední rukou. O Vladimirově skleněné bradě se taktéž ví, podobně jako o železné vůli australského vyzyvatele.

Ten chodí z dvojitého krytu, který nepatří mezi nejpevnější. Pokud ho v minulosti dokázal skolit před limitem obranář Johnson, jak asi dopadne v souboji se světovým šampionem. Jeho obrana je jednoduše krutě průměrná.

Verdikt: Kličko 8 ; Leapai 5

Útok: Silný a vytrvalý útok, nedat soupeři ani chvíli na oddych a postupně ho demolovat. Zhruba takto by se dal shrnout útočný styl Vladimira. Leapai bude trpělivě vyčkávat s tím, že párkrát za kolo se pokusí zkrátit vzdálenost a vysypat do svého soupeře kombinace.

Otázkou je, kdy Vladimir odstartuje destrukci a jak dlouho bude mít Leapai útočné choutky. Rozdíl mezi tím zasahovat v tragické formě boxujícího Bojcova, nebo vždy dokonale připraveného šampiona je tak veliký, jako vzdálenost mezi Německem a Leapaiovým rodištěm – Austrálií.

Verdikt: Kličko 9 ; Leapai 7

Psychika: Vladimir má opět zápas pod kontrolou, bojuje se v jeho Německu podle svých pravidel. Navíc Leapai opravdu nemá jedinou zbraň, kromě lucky punche, kterou by mohl Vladimira ohrozit. Podcenění nehrozí za žádných okolností.

Leapaiovi se otvírá životní šance na úspěch, která se nebude opakovat. Otázkou je, jaká je jeho skutečné motivace, proč do ringu jde. Jde pouze kvůli tučnému šeku, nebo se opravdu pokusí favorita potrápit a dostojí své přezdívce „Lví srdce"?

Verdikt: Kličko 9 ; Leapai 6

Celkem: Kličko 8,6 ; Leapai 6,2 (Verdikt je jasný a hrozivý. Ani v historii našich srovnání ještě nikdy nebyl rozdíl takto markantní)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze