Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Khan vs. Collazo: Kdo si vybojuje souboj s Mayweatherem?

  • Napsal Antonín Vavrda

Amir Khan vs. Luis CollazoPRAHA – Tahák víkendu je jasný. Ovšem tradičně se bude v MGM Grand v Las Vegas nač dívat i v předzápasech. Jeden z nich obstarají mimo jiné britský talent Amir Khan (28-3) a americký veterán Luis Collazo (35-5).

V jejich čtyřhvězdičkovém duelu půjde o mnohé. Tituly WBC (Silver) a WBA International ve velterové váze a také o možnost vyzvat v září Floyda Mayweathera juniora. Tak jejich duel prezentuje Golden Boy Promotions i sám slavný „Money".

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rychlost: Faktor, který může celý duel rozhodnout. S rychlostně vyspělým soupeřem jako je Khan se totiž Collazo ještě nepotkal. Srovnatelný v tomto ohledu byl snad jen Shane Mosley zpřed sedmi let, ale ten prostě na Khan v tomto ohledu mírně ztrácí. Collaza čeká hodně těžká zkouška, ať porovnáne ruce, nohy, postřeh, ve všem za Britem zaostává.

Verdikt: Khan 9 ; Collazo 6

Síla: Většinou to bývá tak, že rychlost nahrazuje síla a opačně, jenže ani to zde neplatí. Khan rozhodně není fyzicky slabý soupeř, naopak. Jeho údery i v lehkém velteru a velteru mají razanci. To ale platí také pro Collaza. Ten sice není typický knockoutér, velter je ale na druhou stranu jeho přirozená váha, ve které strávil velkou část své kariéry, v jejímž úvodu boxoval i ve váze střední. Proto dáváme remízu, ovšem pokud bychom jeli do detailu, o půl bodík je na tom lépe Collazo.

Verdikt: Khan 7 ; Collazo 7

Obrana: Další vyrovnaný faktor. Obrana Khana rozhodně není z nejpevnějších, i když on si často myslí něco jiného. Brit často inkasuje zbytečné údery, často se nechá nachytat svým soupeřem v nedbalkách. Je ale pravda, že s novým koučem Virgilem Hunterem na obraně pracují a Collazo bude druhou zkouškou, jestli se vydali správným směrem.

Ani třiatřicetiletý Američan není žádný pes obranář, ovšem dokáže se velmi dobře zabalit do krytu, schovat hlavu za přední rameno, stejně tak i kvalitně povolit, případně od soupeře odejít. Dá se říct, že není těžké Collaza trefit, je ale těžké ho trefit tvrdým úderem.

Verdikt: Khan 7 ; Collazo 7

Útok: Khan je v ofenzivě rozhodně pestřejší, šikovnější. I laik pozná, kdo je z této dvojice boxerský talent a kdo to má vydřené. Collazo je rváč z ulice, kterého box ochránil od chudoby a to ještě ne vždy, Khan je šikula, ve kterém Británie vždy viděla budoucího šampióna.

Rodák z Boltonu je rychlý, dynamický, umí dobře střídat pásma, soupeře stejně tvrdě sekne na spodek, jako na hlavu, na druhou stranu působí v ofenzivě občas trochu splašeně. A toho by Collazo mohl využít. Jeho doménou jsou rychlé kontry, kdy je schopen vstoupit do kombinace protivníka, velmi nebezpečný je pak v jeho obráceném gardu seknutý přední hák. Pokud si na něj nedá Khan pozor, mohl by zažít další nemilé překvapení.

Verdikt: Khan 8 ; Collazo 7

Psychika: Britský bijec bude pod tlakem, to on musí vyhrát, to on musí ukázat, že měl bojovat s Mayweatherem a ne „nějaký" Maidana. To mu může trochu svazovat ruce i nohy, nebo mu je naopak rozvázat až moc, což by s sebou mohlo přinést chyby. A ty umí Collazo tvrdě trestat.

Ač to tak nevypadá, jedná se o velice zkušeného boxera. Boxera, který dokázal ustát dvanáct kol ve špičkové formě boxujícímu Mosleymu, v té době neporaženému Ricky Hattonovi, nebo odboxovat vyrovnaný souboj s taktéž neporaženým Andrém Bertem. Američan tak může jen a pouze překvapit, což jak již ukázal v případě Victora Ortize, ale umí.

Na druhou stranu Collaza může dostat pod tlak fakt, že na bodech budou dámy jménem Adelaide Byrdová a Cathy Leonardová, které outsidery zrovna dvakrát „v lásce nemají". Dá se tak říct, že třiatřicetiletý rodák z Brooklynu má dvě možností – buďto Khana přeboxovat, což není úplně reálné, nebo ho knockoutovat. Bodová výhra je v jeho případě téměř vyloučená.

Verdikt: Khan 8 ; Collazo 7

Celkem: Khan 7,8 ; Collazo 6,8 (Brit je jasným favoritem zápasu, ovšem například autor těchto řádků si myslí, že naděje na překvapení je v případě tohoto zápasu hodně vysoká, tedy více jak padesát procent)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze