Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Joshua-Ruiz Jr.: britská hvězda poprvé na americké půdě proti náhradníkovi

  • Napsal Antonín Vavrda

Srovnání Joshua vs. Ruiz / zdroj foto: Profiboxing.czSrovnání Joshua vs. Ruiz / zdroj foto: Profiboxing.czPRAHA – Vrcholem boxerského víkendu bude bezesporu střet šampiona WBA, IBF a WBO v těžké váze Anthonyho Joshuy (22-0, 21 KO) s americkým vyzývatelem, který má mexické kořeny, Andym Ruizem Jr. (32-1, 21 KO).

Anthony Joshua je pro tento střet velkým favoritem, Andy Ruiz je náhradníkem za původně plánovaného Jarrella Millera (neprošel dopingovými testy), ovšem rozhodně má na to, aby favorita zaskočil...

PŘEDCHOZÍ SROVNÁNÍ NAŠEHO WEBU:

RYCHLOST: Opakujeme to v našich srovnáním znovu a znovu. Joshua je prototypem moderního boxera a platí to také pro tento aspekt. Přes svoji mohutnou postavu má velmi kvalitní pohyb na nohou, jeho ruce pak jsou také hodně rychlé. Ruiz – ač se to při pohledu na jeho postavu nemusí zdát – má extrémně rychlé paže, na nohou také není vůbec špatný. Rozhodně patří k tomu lepšímu, co těžká váha nabízí.

VERDIKT: Joshua 9 ; Ruiz 8

SÍLA: Když ukončíte 21 z 22 soupeřů před limitem, musíte mít v rukou velkou sílu. Pravdou ale je, že například Josepha Parkera k zemi poslat nedokázal, stejně jako ukončení duelu s Carlosem Takamem bylo sporné. Joshua má výbornou rotaci boků, někdy ale až moc chce a jeho úder pak postrádá svěžest a dynamiku.

Ta naopak nechybí Ruizovi, který ale bohužel pro něj, často trefuje soupeře otevřenou dlaní. A to účinnost jeho úderu snižuje. Silově na tom ale výborný, právě i díky tomu, že dokáže do úderů vyrotovat celou svoji váhu.

VERDIKT: Joshua 10 ; Ruiz 8

OBRANA: Joshua má velmi kvalitní defenzivu. Dá se říct, že z absolutní špičky těžké váhy má obranu poskládanou nejlépe. Ano, možná je trochu robotický, jak tvrdí i sám Ruiz, ale funguje to. Brit umí dvojitý kryt, umí si pokrýt spodky, umí pracovat na střední a delší vzdálenost, neinkasuje zbytečné a hloupé údery.

Také Ruiz je na tom v obraně velmi dobře. Ano, jeho dvojitý kryt je někdy příliš otevřený, ano, nechává si otloukat spodky (na rozdíl od jiných si je přehnaně nechrání trenkami a suspenzorem), ale co je pro něj nebezpečné, to dokáže pokrýt. A to díky skvělému postřehu, práci trupu, zvládá se také zabalit do dvojité krytu. Slušná práce znásobená velkou odolností.

VERDIKT: Joshua 9 ; Ruiz 8

ÚTOK: Elitní disciplína obou. Ostrovní chasník má skvělé načasování, techniku, proti Parkerovi pak ukázal také taktickou vyzrálost, která mu například proti Whyteovi ještě chyběla. Prostě se začal chovat jako šampion. Umí soupeře rozebrat na dálku, umí zkrátit vzdálenost a co víc, byť na to nevypadá, umí na střední vzdálenost i skvěle boxovat.

Otázkou je, zda se do tohoto bude chtít s Ruizem pouštět. Ten je totiž o půl hlavy menší (oficiálně 10 cm), takže se bude snažit vzdálenost zkracovat. A i proti vyšším soupeřům to umí, je velmi výbušný, dynamický. Ač se to nemusí na první pohled zdát. A na střední vzdálenost boxovat také umí. Jeho háky jsou velmi nebezpečné. Zároveň je při zkracování vzdálenosti dost zranitelný, což se ukázalo proti Parkerovi, a proti AJ by to mohlo mít fatální následky.

VERDIKT: Joshua 10 ; Ruiz 9

PSYCHIKA: Málokdo si dovede představit, pod jakým tlakem se AJ nachází. Ano, rozhodně nestrádá, je z něj globální hvězda, ale na druhou stranu se od něj očekávají jen a pouze dominantní triumfy. Nic menšího. Navíc s Ruizem to bude jeho premiéra na bohatém americkém trhu, zaváhání si nesmí dovolit. Zatím si ale se všemi nástrahami dokázal vždy poradit.

Ruiz platil za skvělého, leč právě velmi labilního boxera. Proto několikrát couvnul z velkých bitev, proti Parkerovi se to ale zlomilo. Ano, prohrál, ale sporně a těsně. Velký talent si ukázal, že na ty nejlepší má, že může bojovat o světové pásy. Joshua je sice o další level výše, Ruiz ale psychickou sílu ukázal už jen tím, jak mocně se zapojil do boje stát se Millerovým náhradníkem.

VERDIKT: Joshua 10 ; Ruiz 8

CELKEM: Joshua 9,6 ; Ruiz 8,2 (na papíře jasná záležitost, která ale může v ringu vypadat zcela jinak)

POHLEDEM AUTORA: Kéž by měl Ruiz více času na konkrétní přípravu směrem k AJ. Na druhou stranu, v jedné přípravě byl a jelikož de facto hned po Dimitrenkovi věděl, co jej může čekat, nevypadl z rytmu, je rozjetý. A čtyři týdny sparingů čistě na Joshuu by měly stačit. Mnozí tohoto tlouštíka hodně podceňují, on ale už nějaký ten pátek čeká na svoji velkou šanci a v odborných kruzích platí za velký talent. Větší, než je třeba Miller. A nyní má šanci to dokázat. Joshua je velkým favoritem, ale Ruiz, pokud bude připraven, mu může nadělat nečekané starosti.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze