Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Mayweather vs. Pacquiao: kdo by se stal legendou?

  • Napsal Antonín Vavrda

Floyd Mayweather jr. vs. Manny PacquiaoFloyd Mayweather jr. vs. Manny PacquiaoPRAHA – Jak jsme slibovali, s ohledem na konec kalendářního léta, tak i my dnešním dnem přinášíme poslední díl našeho „letního" mini-seriálu, ve kterém jsme porovnávali jednotlivé boxery napříč generacemi, nebo i vrstevníky, kteří se nikdy nepotkali.

A jak jsme slíbili, naší sérii zakončíme trošku provokativně s ohledem na fakt, že jsme si do této rubriky již nachystali srovnání mezi bijci, kteří se stále mohou potkat a které by proti sobě v ringu viděl rád jak téměř každý fanoušek, tak i celá řada špičkových boxerů historie.

VŠECHNY PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU:

Tak trochu tím dáváme najevo, co si myslíme o tom, že by se Floyd Mayweather měl s Mannym Pacquiaem utkat v příštím roce. Navíc sdílíme názor většiny, že i když jsou oba stále skvělí a nejlepší z nejlepších, před pár lety by měl jejich duel ještě daleko větší grády a kvalitu.

Také proto si pro jejich srovnání vybíráme léta, která už byla u jejich porovnání s legendami – Sugarem Rayem Robinsonem, respektive Sugarem Rayem Leonardem – u Mayweathera roky 2005 až 2010, u Pacquiaa pak 2006 až 2008. Jejich duel bychom také kvůli tomu umístili do lehkého velteru...

Rychlost: Spor, který už nyní asi nikdo nerozhodne, kdo z nich je vlastně rychlejší? Něco, co se prostě rozlousknout nedá. Také proto, že oba jsou rozdílné typy boxerů, oba využívají svojí rychlost jinak.

Mayweather je tanečník, ladný, elegantní s genetickými předpoklady danými od Boha (a svých předků, dva jeho strýcové i otec byli mistři světa), který má smrtící přísuny k soupeřům, expresní přední ruku a také kombinace, kterých ale využívá méně a méně.

Pacquiao je motorová myš, která sice skvělé geny, zároveň má všechno více vydřené, vybojované, v profiringu se pohybuje od šestnácti let, kdy začínal ve váze do 48 kilogramů. Vyniká v pohybu a jeho rychlost se pak nejvíce projevu v kombinacích, které jsou jedním slovem úžasné.

Stačí se podívat na některá jeho tréninková videa! Kde kdo si může říct – to bych rukama uměl taky, má to jeden háček. To samé si myslí i někteří boxeři a mají pravdu, co z něj dělá výjimečného je fakt, že když mu pracují v kombinacích ruce, pracují mu i nohy! To z něj dělá jedinečného boxera.

Verdikt: Mayweather 10 ; Pacquiao 10

Síla: S ohledem na zvolené roky a váhu vychází tento faktor také na plichtu. Na lehký velter jsou oba hodně silní, extrémně, na absolutní známku to ale není.

Verdikt: Mayweather 9 ; Pacquiao 9

Obrana: První rozdílový faktor. Také kvůli výše zmíněnému – oba jsou prostě jiní. Mayweather je precizní technik a obranář. Jeho defenziva je jedním slovem úchvatná, dostat ho do problémů je téměř nemožné. Na druhou stranu – nikdy proti sobě neměl tak rychlostně a ofenzivně špičkového soupeře, jakým by byl Pacquiao.

To samé ale platí také obráceně. Pacquiao rozhodně není pes obranář, spoléhá hodně na svojí rychlost, postřeh, sem tam se nechá zatlačit do dvojáku zády k provazům, ale vždy se snaží najít co nejrychleji cestu pryč. Co mu nevoní, jsou klinče. Což je ale pochopitelné – v lehkém velteru i velteru je jeho drobná postava výhodou v tom, že je těžko zasažitelný, jenže právě v klinčích a přetlačovaní se, je rázem z přednosti hendikep.

Verdikt: Mayweather 10 ; Pacquiao 8

Útok: Otočte si předchozí faktor a jste doma. Mayweather sice není ofenzivní star, vysokou známku ale nemá jen tak pro nic za nich. Svými údery i kombinacemi sice šetří a tím štve soupeře, fanoušky i experty, na druhou stranu je díky své technice a očím (a poctivému tréninku) extrémně přesný!

Pacquiao? To je ofenzivní mašina – přezdívka „šicí stroj" na něj sedí jako pověstná prdel na hrnec. Opět ale dostává absolutní známku nejen díky vysoké kadenci úderů, ale především díky přesnosti, chytrosti. Pacquiao je totiž nejen rychlý, výbušný, ale také velmi přesný. Důkaz? Kromě statistik také to, že dokáže držet tempo celých dvanáct kol. Pokud by mu chyběla přesnost, při takové kadenci úderů by pravidelně fyzicky odcházel po polovině zápasů.

Verdikt: Mayweather 8 ; Pacquiao 10

Psychika: Není o čem. Ano, Mayweather nemá rád leváky, ale pár jich už také porazil, navíc s bilancí 46-0 se nemá čeho obávat. Rozhodně by nepodcenil přípravu, určitě by rozehrával své psychologické hry. Těmi by na druhou stranu Pacquiaa jen stěží rozhodil. Tomu by dle všeho ani nevadil fakt, kdyby nebyl tím hlavním v tomto duelu a to i co se zákulisí týče.

Hodně fanoušků mu sice může vyčítat (tedy spíše jeho promotérovi), že mu jsou soupeři vybírání stejně šikovně jako Mayweatherovi, na druhou stranu – při vší úctě k americké hvězdě, ten měl cestičku vždycky vypapanější, Pacquiao může být sebeoblíbenější, ale stále je „přespolní".

Poprvé boxoval v Americe až v roce 2001, průlomový byl pro něj zápas s Juliem před šlágrem Lewis-Tyson o rok později, protagonistou hlavního zápasu amerického gala se pak stal až o dalších více jak 18 měsíců později v duelu s Markem Antoniem Barrerou.

A ještě jeden důležitý aspekt, který je spojený s psychikou by se mohl v zápase projevit. Vydržel by Mayweather kondičně odolávat strojovému ofenzivnímu tempu Pacquiaa, tlaku, pod který jej dosud nikdo dostat nedokázal? A naopak, udržel by si ten svojí přesnost i proti Američanovi? Pokud by se jeden z boxerů zlikvidoval ve druhé polovině duelu kondičně, mohl by odejít i psychicky a zlomit se...

Verdikt: Mayweather 10 ; Pacquiao 10

Celkem: Mayweather 9,4 ; Pacquiao 9,4 (u autora těchto řádků bojují city s rozumem – je fanouškem Pacquiaa, ale uznává kvality Mayweathera. Jejich duel by skutečně mohl skončit jakkoliv, Američan se celou kariéru úzkostlivě bojí levorukých boxerů jako čert kříže a ví proč, Filipínec byl navíc ve svých nejlepších letech rychlostně na stejné úrovni jako on, o tom není třeba spekulovat. Na druhou stranu, ve svých kombinacích se občas nebezpečně odkrýval, na což doplatil s Marquezem, který je stejně dobrým kontra-puncherem, jako Mayweather. I toto má druhou stranu mince – až do tohoto duelu nebyl Pacquiao přes jedenáct let byť jen počítán! Prostě remíza na papíře a dost možná i v ringu!)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze