Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

HISTORICKÉ SROVNÁNÍ Hagler vs. Monzón: hvězdný souboj středních vah

  • Napsal Antonín Vavrda

Marvin Hagler vs. Carlos MonzónMarvin Hagler vs. Carlos MonzónPRAHA – Opět je zde čtvrteční večer a s ním i náš pravidelný letní seriál věnovaný historickým srovnáním hvězd světového ringu. Minulý týden to byl souboj těžkých vah, nyní je tak na řadě opět jiná váhová divize. A jistě je co porovnávat...

Proti sobě jsem totiž postavili do ringu dvě z nejlepších středních vah a boxerů historie vůbec. Argentinec Carlos Monzón (87-3-9) je dle The Ring číslem 3. mezi všemi středními vahami a 11 mezi nejlepšími boxery od roku 1920. Marvis Hagler (62-2-3) je na žebříčku této divize čtyřkou a mezi všemi vahami pak číslem 17.

PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU:

Jak by dopadl souboj jihoamerického bohéma, který vládl této váze dlouhých osm let, tituly obhájil čtrnáctkrát v řadě a do důchodu odešel coby šampion a který neprohrál posledních 81 svých profi zápasů, a amerického tvrďáka, který do příchodu Gennadije Golovkina vládl knockoutérům střední váhy?

Pro Monzóna jsme vybrali za nejlepší období to mezi lety 1973 až 1975, u Haglera pak roky 1983 až 1985.

Rychlost: Argentinec rozhodně nebyl žádným tanečníkem na nohou, i když by k tomu jeho vytáhlá postava (181 cm) mohla svádět. Ovšem jeho ruce? To už je trošku jiná káva. Monzón měl hodně ležérní styl, ale když za to vzal... O čtyři centimetry menší Hagler je v tomto hodně podobný. Respektive v tom, že měl rychlejší ruce, než nohy, jinak byli oba stylově hodně rozdílní. Známku ale dostávají stejnou.

Verdikt: Monzón 8 ; Hagler 8

Síla: Argentinský elegán, který nakonec na svůj bohémský styl života i doplatil, nebyl rozhodně slabým boxerem, ale ani nikterak extrémně fyzicky nabušeným. Jeho ofenzivní síla se zakládala na jiných faktorech. O silových dispozicích Haglera není třeba pochybovat. V amatérském ringu knockoutoval 43 soupeřů z 52 vyhraných duelů, mezi profíky pak vyhrál před limitem 52 duelů ze 62 vítězných. Desítka to prostě jistí.

Verdikt: Monzón 7 ; Hagler 10

Obrana: Hodně těžko se hodnotí něco, co ani jeden z nich viditelně neměl. Rozdíl tu ale rozhodně byl. Zatímco Hagler šel hlavou napřed do všeho a nevyplatilo se mu to v kariéře jen jednou, když jej posadil na zadek Juan Domingo Roldan, a jeho obrana vlastně žádná moc nebyla, Monzón byl v tomto trochu jiný.

Dvojitý kryt ho sice zjevně nikdo neučil, salutování, povolování, skvělý pohyb trupem už ale zjevně ano. Když k tomu přidáte výborné oči, které sice občas zaspaly a Argentinec často zbytečně „chytal" především jaby protivníků bradou, máte tu relativně kvalitního defenzivního borce. I přes to, že většinou boxoval s rukama dole, že nebyl rychlý na nohou, dostat jej do provazů a tam je udržet delší dobu byl pro většinu soupeřů vlastně neřešitelný problém.

Verdikt: Monzón 8 ; Hagler 6

Útok: Parádní disciplína obou. Oba měli svůj styl a oba v něm byli prostě skvělí. Monzón výborně využíval svého extrémního rozpětí paží (193 cm), kdy obouchával protivníky předním jabem a poté útočil.

Dá se říct, že působil trošku jako Vladimir Kličko, jen s tím rozdílem, že měl odolnější bradu a pestřejší arzenál dalších úderů. I když i Argentinci často vyhrála zápas základní kombinace přední jab-zadní cross. Hlavním klíčem jeho úspěchu ale bylo to, že pracoval celý zápas a pracoval furt. Pořád se hýbal, pořád se snažil o úder, soupeři prostě nedal vydechnout. A bylo jedno, jestli tlačil, nebo ustupoval.

Hagler měl při své výšce také velké rozpětí paží (177-191 cm), což dokázal také využít. Právě zde lze najít důvod, proč byl takovým knockoutérem. Jeho švihy v hácích s velkou pákou mohly kácet stromy, natož pak lidi. Absolutní známku nedostávají oba za techniku, ale ofenzivní pestrost, sílu, kvalitu a přesnost.

Verdikt: Monzón 10 ; Hagler 10

Psychika: Pokud neprohrajete v 81 zápasech v řadě, asi jste na tom psychicky celkem obstojně, co říkáte? I díky svému životu bohéma a rockové hvězdy se dá říct, že Monzón rozhodně psychicky silný byl. To samé platí o Haglerovi – ten sice prohrál třikrát, ovšem dvě prohry jsou z úvodu jeho kariéry, ta třetí pak z posledního zápasu proti Sugaru Rayi Leonardovi, ve kterém sice padl, ale určitě ne, kvůli psychice.

Verdikt: Monzón 10 ; Hagler 10

Celkem: Monzón 8,6 ; Hagler 8,8 (z našeho hodnocení vychází lépe sice Hagler, přesto si autor těchto řádků myslí, že pokud by Monzón dokázal ustát počáteční tlak protivníka, nakonec by slavil na body právě on)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze