Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Warren: Nikdy jsme se s Hearnem nebavili. Joshua je jen jeho hračka, bojí se Furyho

  • Napsal Martin Kopunec

Frank Warren a Tyson FuryFrank Warren a Tyson FuryLONDÝN – Patří mezi nejznámější postavy nejen ostrovního boxu. Frank Warren (67) se pohybuje v tomto světě již několik desítek let. Za tu dobu stál rodák z Londýna za kariérou mnoha slavných bijců včetně Naseema „Princeho“ Hameda, Nigela Benna, Rickyho Hattona i Amira Khana.

Pro časopis GQ se ale v hodně zajímavém rozhovoru s přítelem Alastairem Campbellem rozpovídal o jiném svém chráněnci, Tysonu Furym. A nejen o něm...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Začneme otázkou, která nás nejvíce zajímá. Zápas vás proti Eddiemu Hearnovi, kdo by vyhrál?

Jsem starší, nižší a lehčí. Pokud by nás ale zavřeli do jedné místnosti, jsem si jistý, že bych odešel jako vítěz.

Byl by to špinavý boj?

Ano, o tom nepochybuj.

Je pravdou, že jste s ním nikdy nemluvil?

Samozřejmě znám velmi dobře Barryho (Hearna, Eddieho otec). Ale Eddieho jsem nikdy nepotkal, ani s ním nikdy nemluvil.

Proč ne?

Proč?

Protože vy můžete dát dohromady souboj, který lidé chtějí vidět. Anthony Joshua vs. Tyson Fury.

My ten zápas chceme, ale oni ne.

Opravdu?

Opravdu. Jestli nás ten souboj zajímá? Samozřejmě, že nás zajímá. Oni však vytvořili směšnou nabídku.

Myslíte tu 60 na 40 pro ně?

Ano, ale byla to jen nabídka, nic konkrétního.

Proč se s Eddiem vlastně nemáte rádi?

Neznám ho, tudíž nemůžu říct, že ho nemám rád. Jen nesouhlasím s tím, jak vede tento byznys. Podle mě je zoufalý.

Zoufale se věcem vyhýbá, nebo je zoufale potřebuje?

Zoufale lpí na Anthonym Joshuovi. Smetl ze stolu nabídku od týmu Wildera na 80 milionů dolarů: 50 milionů za první zápas a dalších 30 milionů, za odvetu v případě, že by prohrál. Odmítl to a řekl: „My to dokážeme udělat lépe”. Moc dobře vím, že 80 milionů dolarů na účtu nemá.

Proč se tedy souboj ještě neuskutečnil?

Protože oni nechtějí. Barry Hearn spustil celou show. Eddie je toho frontman. Barry mnohokrát vydal nějaké prohlášení jako například: „AJ bude boxovat s kýmkoliv a 80 000 lidí stejně dojde.” Ano měl pár zápasů, kam došly velké davy, a také vydělal velké peníze. Lidé ale nebudou čekat tak dlouho. Chtějí vidět proti Joshuovi velká jména. Barryho model ale je takový, že budou boxoval proti komukoli. Wilder a Fury? Kdo je potřebuje?! Můžeme pokračovat tímto stylem, splnit sedmiletý plán a vydělat tolik peněz, kolik jen bude možné. Tak oni přemýšlí.

Myslíte, že Joshua si sám řekne o duel s Furym?

Myslím, že je Joshua zahanben. Myslím, že oni všichni jsou zahanbeni. Tyson Fury přišel odnikud. Ze špinavých ulic do luxusních hotelů. A to vše během jednoho roku. Sám sebe vytáhl z příšerné, opravdu příšerné propasti. Dokázal najít znovu cestu a Britové milují lidi jako je on. Lidi, co se zvednou a pokračují navzdory všemu. Ukázal obrovské srdce, a nakonec byl podveden v Americe. Dle mého, v očích britské veřejnosti předběhl Joshuu.

Pokud se zápas uskuteční, měly by být finance rozděleny přesně na půl?

Přesně to by se mělo stát. Přinesl snad Joshua něco víc než Fury? Odpověď zní ne.

Takže vy si myslíte, že se Hearn toho souboje bojí?

Ano.

Protože by prohráli?

Myslím si, že by prohrál. Jejich obchodní model se točí jen kolem něj. Nemají moc velkých jmen, která by jim zajistila budoucnost, všechno vsadili jen na něj. Joshua je velká hvězda, nechápejte mě špatně, ale Barry Hearn je dost vychytralý na to, aby věděl, kdy brát z dojné krávy a až nebude moci... Kdo bude vlastně další?

Dobře, už jste zmínil Tyson Furyho. Jaký je jako člověk?

Je velmi inteligentní. Spousta lidí si myslí, že je hlupák, ale není tomu tak. Velmi rád čte. Měl pár problémů, jak všichni víme. Za pár věcí si mohl i sám, ale spoustu věcí, které udělal nebo řekl, byly vytržené z kontextu nebo špatně pochopené.

Myslíte, že psychické problémy jej doprovází i v současnosti?

Myslím, že musí každý den bojovat sám se sebou, aby udržel ten správný směr, v čemž mu nejvíce pomáhá box. Drží nad ním pomyslnou ochranu. Je důležité mít sebevědomí, dívat se na sebe v zrcadle a cítit se dobře. Měl jsem období, kdy jsem na tom nebyl dobře, ale nebrečel jsem kvůli tomu. Naopak jsem se občas cítil mizerně i v lepší době a za vše mohlo sebevědomí.

Měl jste někdy deprese?

Ano. Nenazval bych to přímo depresemi, ale měl jsem svoje vrcholy i pády, jako většina lidí. To je prostě život.

Je tu jedna věc, o které jsem vás nikdy neslyšel mluvit. Tvůj bratr Mark spáchal sebevraždu, že? (v roce 2010, ve věku 43 let)

Ano. Byl to schizofrenik a stal se jím, protože kouřil mnoho různých drog. To je důvod, proč jsem naštvaný, když se mluví o legalizaci marihuany. Když jsme byli klucim byla tráva tak milionkrát slabší, než je teď. Pro mě tato droga branou k horším věcem. On ji kouřil, ona jej pohltila a vytvořila z něj schizofrenika.

Zabil se v okamžiku, kdy byl psychicky mimo?

Byl zrovna na telefonu, když se to stalo. Najednou začal křičet, rozběhl se a skočil z okna.

Jak jste se přes to přenesl?

Jsou věci, které byste měl dělat se svojí rodinou. Vždy jsem tvrdě pracoval a hodně cestoval a věř mi, čas je ta nejvíce drahocenná věc. Nemyslím si, že bych mu věnoval tolik času, který jsem mu měl věnovat. A je to nefér, protože ... (Warrenovi oči se zalily slzami)

Vím, o čem mluvíš, protože můj bratr, Donald, měl schizofrenii, která ho také dohnala k sebevraždě. Já ho opravdu miloval, ale když prožíval špatné chvíle, neustále mi volal. Cítím se stejně jako ty. Udělal jsem pro něj dost? Je nemožné se cítit jinak.

Je hrozné, když máš spoustu telefonátů, a říkáš si: „Měl bych mu to zase vzít?” A když mu to nezvedneš, tak přemýšlíš, jestli nezavolat hned zpět. Je to hrozná věc, pro mě i moje rodiče.

V jakém věku mu nemoc diagnostikovali?

Kolem dvacítky. Neměl žádný život. My ostatní měli životy se vším všudy. On ne. Nikdy se neoženil nebo tak něco. On prostě neměl plnohodnotný život.

Kde jste byl vy, když se zavraždil?

V posteli. Bylo to pozdě v noci. Moje žena Susan mě probudila, a řekla mi vše o telefonátu od švagrové. Hned jsme jeli do bratrova bytu. Všude byla policie a sousedé. Vzali nás do blízkého hotelu a vše nám pověděli. Bylo to hrozné.

Jak často na to myslíte?

Myslím na to pořád... šlo by snad na vteřinu přestat? (pláč)

Poslouchejte, nemusíme o tom mluvit.

Myslím často na Vánoce a na jeho narozeniny. (Warren odchází pro kapesník a dává si malou pauzu od rozhovoru)

Tyson (Fury) a celá ta věc kolem jeho mentálního zdraví. Strachoval jsi se o něj stejně jako o bratra nebo jsi se k tomu postavil tvrději než tehdy?

Když měl ty své problémy, psal jsem mu zprávy v jednom kuse. Řešil své problémy a celý svět se díval. Strašně chlastal. Vůbec nežil život boxera. Nedokázal jsem si představit, že by se měl vrátit na scénu člověk, který byl v prakticky sebevražedné situaci. Párkrát jsem se s ním potkal a vždy jsem mu říkal: „Poslouchej, musíš se vrátit. Zkus ze sebou něco udělat. Vrať se k boxu klidně v jiné roli – dělej trenéra nebo promotéra, ale vrať se”. Abych zkrátil dlouhý příběh. V ten okamžik jsme udělali dohodu a zároveň se jeho boj stal i mým. Jsem k takovým lidem velmi loajální. Jednou jste s nimi, tak za nimi musíte stát v každé situaci. Řekl jsem mu: JJsou zde určité věci, které si udělal, a já se za tebe nikde omlouvat nebudu – musíš si sám přiznat, co jsi dělal.”

Drogy a alkohol?

Jo. Taky jsem mu pověděl: „Podívej, je tady jeden muž, nejlepší sportovec dle mého, který byl oceněn jako největší sportovní osobnost století. Je to Muhammad Ali. A ten stejný muž například řekl, že černí lidé by se neměli brát s bílými lidmi. Řekl, že bílý muž je ďábel.” Můj otec a jeho generace ho neměli rádi. Já jsem Aliho miloval. Tak jsem řekl Tysonovi: „Pokud to mohl dělat on, můžeš to dělat i ty.” A on mě poslechl. Změnil svůj život, sám sebe vytáhl znovu na nohy a vrátil se zpět do dobrého života. Jeho rodina, to že, je otec a manžel, to vše začal znovu milovat a znovu se stal stoprocentně oddaným sportovcem. Shodil přitom neuvěřitelnou váhu.

Jak můžete nabrat tolik váhy najednou?

Opíjel se, přecpával, netrénoval. V jeden okamžik jste atlet a v ten další už ne. Byl obrovský. Shodil více než 65 kilo, což je prakticky celá zápasová váha Rickyho Hattona.

A je stále velký...

Nu, i ty bys po tom všem byl.

Takže jeho břicho nikdy nezmizí?

Vtipné je, že jsem viděl mnoho vysekaných boxerů, kteří neuměli pořádně bojovat. Musíš to mít uvnitř, tu bojovnost. Fyzicky musíš být ve formě, to ano, musíš mít ten správný pohon. Ale jinak to i figuře není. On to předvedl v zápase s Wilderem, když padl na podlahu ringu.

Co vás vlastně jako první napadlo, když ho Wilder poslal ve dvanáctém kole k zemi?

Myslel jsem, že šlo o čisté KO. Myslel jsem, že je po všem. Wilderovi lidi skákali. Dokud se to nestalo, tak mysleli, že ten zápas prohrávají. Myslím, že rozhodčí počítal do šesti, a Tyson se jako starý Terminátor probudil a vstal. Po zápase jsem s ním mluvil a ptám se ho: „Jak jsi to udělal? Co se stalo?” On řekl: „Když jsem spadl na zem, dvě nebo tři vteřiny jsem necítil nohy. Před zápasem byl v šatně rozhodčí a dával nám instrukce, že pokud jeden z nás bude na zemi, bude vyzván, aby se postavil a poté musí udělat dva tři kroky doleva nebo doprava. Myslel jsem na to, když jsem ležel podruhé, a říkal si: sakra, jak já ty kroky na těch svých měkkých nohou vlastně zvládnu?

Kolik boxerů jste viděl udělat něco podobného?

Jenom pár. Bylo to však nejdramatičtější kolo, kterého jsem byl svědkem v celé historii ostrovního boxu. Tato tříminutovka byla zvolena „Kolem roku“ časopisem “The Ring”. Odveta proti Wilderovi je o mnoho větší zápas než s Joshuou.

Pokud byste měl říct jediné slovo, které ho nejlépe vystihuje, jaké by to bylo?

Odhodlání. Vše, co dokázal je jen díky jeho velkému odhodlání.

Jak se Tyson přenesl přes fakt, že spousta lidí viděla jeho vítězství, ale rozhodnutím rozhodčích bylo nakonec vyhlášeno jako remíza?

Zvládl to dobře. Přišla chvíle, kdy jsem myslel, že začne řvát a nadávat. Byl tam ale jeho bratr, který ho uklidnil a řekl, že rozhodnutí nedokáže nijak změnit. Lidé nejsou hloupí, veřejnost to viděla.

Říkal jste, že Fury vs. Wilder bude větší zápas než ten s Joshuou. Ale i tak ten souboje chcete?

Oba souboje by se měly uskutečnit ještě letos. Vítěz zápasu Fury vs. Wilder by se měl potkat v ringu s Joshuou.

Pokud by ale Tyson neporazil Wildera, stejně byste ho rád viděl s Joshuou?

Samozřejmě.

Proč teda nezvednete telefon a nezavoláte Eddiemu Hearnovi?

Byla by to ztráta času. Nechce se potkat, nechce ani mluvit. Já vím, že oni nechtějí ani zápas. Prostě nechtějí, a přitom je to tak prosté. Pokud by byl, je to 50 na 50. Hotovo.

Ale pokud to opravdu, opravdu chceš, proč ne 45/55?

Protože to není správné.

Frank WarrenFrank Warren

Vedl jste někdy tak dlouhý rozhovor bez toho, aniž by se vás někdo zeptal na chvíli, kdy jste byl postřelen? (Frank Warren byl v roce 1989 postřelen neznámým střelcem v Londýně. Kulka minula jeho srdce jen o pár centimetrů. Přišel ale o kus plíce a žeber. Ze střelby byl obviněn Terry Marsch, boxer, který pod Warrenem získal v roce 1987 titul IBF v super lehké váze. U soudu byl však zproštěn viny, pozn. autora).

Ne, to je pravda. Inu ... Je to zvláštní věc, vše kolem, věř mi.

Možná, že to nebyl on (Marsch). Po světě jistě běhá spousta lidí, co by ráda viděla Franka Warrena mrtvého ne? Skvělá obrana u soudu.

Tohle je přesně práce advokátů. Mají licenci na to, aby si u soudu říkali, co je napadne.

Díky advokátovi se z toho dostal?

No, porota řekla, že je nevinný, nebo ne?

Při soudním procesu jste řekl, že nevíte, kdo to byl, ale teď tvrdíte, že to víte?

Vím, kdo to byl. Co bylo to bylo. Kdybych to věděl tehdy, stejně bych to neřekl. Tak jsem byl vychován, taková byla moje čtvrť, kde jsem vyrostl.

Takže, kdybych měl zbraň a tady a teď tě střelil, tak byste to neřekl? To už je trochu jako z podsvětí ne?

Nevím. Vyrostl jsem v drsné čtvrti, kde nikdo nepráskal.

Někdo vás ale chtěl zabít a vy víte, kdo to byl.

Teď to vím.

Takže si své tajemství vezmete do hrobu?

Jo.

No tak, řekněte mi to.

Vezmu si to do hrobu. Takový prostě jsem. Věřím, že když děláš špatné věci, tak se ti jednou vrátí.

Viděli jste se poté ještě někdy?

Jednou jsem na něj narazil.

Co jste mu řekl?

Nic jsem mu neřekl.

Co vám řekl on?

Vydal se jiným směrem.

Nemluvil?

Ne.

Mike Tyson, další Tyson ve vašem životě. Jak byste ho popsal jedním slovem?

Podvodník.

Podvodník? Proč?

Byl to násilník. Neuměl si to přiznat. Násilníci tohle prostě neumí. Důvod, proč ukousl Evanderovi Holyfieldovi ucho byl ten, že prohrával zápas, a moc dobře to věděl. Když ho Holyfield praštil hlavou, on mu ukousl ucho. Radši prohrál tímto stylem než na body.

Takže, když jste před lety chtěl dostat Tysona do Británie a já vám pomáhal, neměl jsem se tak snažit?

Když přijel přijel poprvé, byl absolutně okouzlující. Byl tak skvělý. Bral tehdy antidepresiva. Dozvěděl jsem se to až později. Podruhé to byla noční můra.

Mluvíte o příhodě s náramkem?

Náramkem? Byl to šperk za 3,5 milionů liber. Byli jsme v obchodě, on si vzal tu věc a jen říká: „Jo, to je pěkný.”

A poté prostě odešel z obchodu a nezaplatil? Předpokládal, že to uděláte vy později?

Ano a já musel vyjednávat cenu. Nakonec jsem dostal slevu 40 procent. Pak přišly faktury a nikdo je nezaplatil. Další den došel za mnou na hotelový pokoj a chtěl peníze. Říkám mu: „Proč si koupil šperk za tolik peněz?”. Bylo to směšné. Nakonec ale vše zaplatil. (Tyson popisuje ve své biografii setkání s Warrenem trochu jinak, za podvodníka a vychytralého obchodníka označuje jeho, pozn. autora)

Na jakém místě skončí Tyson Fury v žebříčku boxerů, se kterými si pracoval?

Věřím, že porazí Wildera a poté i Joshuu. Bude první nebo druhý. Myslím, že bude na špici.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze