Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Velký duel s Toneym, dvanáct let ve vězení. Teď plánuje Booker triumf nad Pulevem!

  • Napsal Antonín Vavrda

Booker v akci (vlevo) / zdroj foto: Boxingscene.comBooker v akci (vlevo) / zdroj foto: Boxingscene.comDETROIT – Už osmatřicetiletý Američan Rydell Booker (26-2, 13 KO) si to 9. listopadu rozdá se svým bulharským vrstevníkem Kubratem Pulevem (27-1, 14 KO). A ač se to nezdá, jde o hodně zajímavé jméno.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Je to patnáct let, co boxoval Booker eliminaci WBC v těžké váze s hvězdným Jamesem Toneym. Prohrál s ním hladce 0-3 na body, ale vyloženě v tomto souboji nezklamal. Jenže na dalších čtrnáct let to byl jeho poslední duel v oficiálním boxerském ringu. Kvůli obchodu s drogami skončil na dvanáct let za mřížemi.

Loni se vrátil zpět mezi šestnáct provazů. Z pěti duelů vyhrál čtyři, prohrál jen letos v dubnu s Jermainem Franklinem Jr. 0-3 na body. A ve chvíli, kdy Australan Mark De Mori (37-2-2, 33 KO) kvůli údajně nízké finanční nabídce odmítl duel s Pulevem, dostává příležitost právě Booker.

„Poslali mi nabídku, já jim poslal zpět své požadavky, které byly jen o něco vyšší, než nabízeli. Myslím, že se domluvíme, nevidím žádný problém, opravdu se na ten duel moc těším,“ svěřil se v rozhovoru pro EastsideBoxing bijec z Detroitu, který prošel rukama legendárního Emanuela Stewarda.

Co si myslíš o svém nejbližším soupeři?

Viděl jsem jeho nedávné zápasy. Myslím, že je především hodně silný. Ale také celkem nečistý, trefuje soupeře do zátylků, má nepříjemné údery a podobné věci. Je dobře, že jsme stejně staří, takže to bude duel dvou zkušených kluků, nebude to žádná střelecká show jako s mladým klukem, který chce vypalovat sto úderů za kolo. Myslím, že věk bude moje výhoda.

Napadá tě, jak ho porazit?

Prostě být aktivnější, přesnější. Jsem čistější boxer, takže myslím, že ho mohu přeboxovat. Nejdu vyloženě po knockoutu, pokud se nenabídne příležitost. Jsem v první řadě technik, mám vysoké boxerské IQ. Právě jsem měl kemp s Alexandrem Usykem, nyní jsem pro změnu u Deontaye Wildera. A myslím, že oba ti moje slova potvrdí.

Booker v akci (vpravo)Booker v akci (vpravo)

Máte za sebou hodně zajímavý příběh, po dvanáctileté pauze jste letos zaboxoval zajímavý duel s Franklinem. Bylo rozhodnutí (91-99 a 2x 92-98) spravedlivé?

Myslím, že to bylo daleko těsnější, ale chápu, že box je politika, že ho promotéři tlačí. Bylo to mnohem těsnější, myslím, že se ten kluk má ještě hodně co učit. Ostatně, mluvili jsme spolu po zápase, a dokonce mi nabídli, zda bychom mohli spolu někdy spárovat, zda bych mu nemohl předat nějaké své zkušenosti. Zatím jsem odmítl, mám hodně práce. Musí se hodně učit. I beze mne.

Vy jste se toho hodně naučil v Kronk Gymu od Mannyho Stewarda. Je to tak?

Souhlasím. Byl mým mentorem, staral se o mne už v amatérech. V Kronk Gymu jsme byli jedna velká rodina, kterou on tmelil. Ostatně, z jeho gymu byl můj první trenér Anthony Nolan, jeho svěřencem byl i můj současný kouč Jimmy Paul, který pod Mannyho vedením vybojoval titul mistra světa IBF v lehké váze.

Trénoval jsi i s Tommym Hearnsem či Michaelem Moorerem...

To je pravda, dokonce už když jsem byl amatérem, čtrnáctiletý, patnáctiletý mladík. Byla to pro mne neskutečná škola. Tommy už byl sice starší, v závěru kariéry, přesto to bylo něco neuvěřitelného. Dá se říct, že tyhle tréninky byly pro mne těžší než zápasy.

Cítíte se jako zralá těžká váha, přestože je vám už 38 let?

Je to tak, protože jsem dvanáct let neboxoval, určitě nejsem tak opotřebovaný jako moji vrstevníci. A jak jsem řekl, jsem hodně technický a chytrý boxer. Pokud dokážete udržet krok s někým jako je Usyk, pokud ustojíte úder Wildera, máte co nabídnout. Minulý rok jsem si v pohodě zatrénoval i s Anthonym Joshuou.

Thomas Hearns a Manny StewardThomas Hearns a Manny Steward

Byl jste i vy šokován jeho porážkou s Andym Ruizem?

Rozhodně jsem byl šokován. Nevím, co se stalo, zda ho AJ podcenil, těžko říct. Pokud bych byl v jeho pozici, požádal bych po odvolání původního soupeře (Jarrell Miller) o změnu termínu zápasu. O posunutí času, abych měl více času na přípravu.

Kdo vyhraje odvetu?

To je těžké, tohle je box, stát se může cokoliv. V hlavě Joshuy musí být nyní hodně otázek. Já jsem nikdy nebyl knockoutován, ale myslím, že se mu honí hlavou, že když se mu to stalo jednou, stane se mu to znovu? Na druhé straně, zvládne Andy všechen ten tlak, tu pozornost, co se mu dostává? Bude stejně hladový jako prve? Každopádně ať vyhraje kdokoliv, bude to spravedlivé, tentokrát mají oba naprosto srovnatelné podmínky.

Vy byste se mimochodem v případě výhry přiblížil právě vítězi tohoto zápasu. Pulev je povinným vyzývatelem IBF, duel pro něj přichází po skandálu s reportérkou, nikdo neví, v jakém je rozpoložení. Myslíte, že pro vás ten zápas přichází v pravou chvíli?

Rozhodně. Tohle vítězství by naprosto změnilo můj život, o tom není pochyb. Ten zápas neberu jako nějakou samozřejmost, dám do něj všechno. Nikdy jsem se nikoho nezalekl, žádný duel nevzdal. Tento zápas pro mne přišel v pravou chvíli a já se na něj opravdu nesmírně těším.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze