Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Tyson: Lidský život je směšný. Můžeme žít do stovky a stejně nevíme, proč tu jsme

  • Napsal Martin Kopunec

Mike Tyson / zdroj foto: The SportsmanMike Tyson / zdroj foto: The SportsmanLAS VEGAS – Před týdnem jsme vám přinesli článek s citacemi legendární těžké váhy Mika Tysona z jeho velkého rozhovoru pro The Sportsman. Setkal se s takovým ohlasem, že vám nyní nabízíme přepis celého tohoto povídání. Povídání, u kterého se musíte opakovaně štípnout, aby vám došlo, že je to s mužem, kterého se před třiceti lety obával celý svět. A nejen ten sportovní.

Život Mika Tysona by se dal přirovnat k horské dráze. Obtížné dětství, setkání s legendárním koučem Cusem D'Amatem, který nadobro změnil jeho život. Mistr světa ve dvaceti letech. Poté tři roky ve vězení za zločin, který dle jeho slov nikdy nespáchal. Když vyšel z vězení, měl na svém bankovním účtu přes 400 milionů dolarů.

VÍCE K MIKU TYSONOVI:

Během několika let bylo všechno pryč a vyhlásil bankrot, hlavně kvůli jeho závislostech a bezohledného utrácení. Spadl až na samé dno rokle, aby se postupně vyšplhal zpět na horu, kde zdánlivě odnikud, začal svoji hereckou kariéru a restart svého života.

Nyní, ve svých 53 letech, je jiným člověkem. Stal se z něj solidní herec, má svoji vlastní one-man show a animovaný seriál. Kromě jeho týdenního podcastu Hotboxin' je také vlastníkem Tyson Ranch, statku o rozloze 40 akrů, 100 km severně od Los Angeles, který se specializuje na pěstování konopí.

Máme tu tolik rozdílných odvětví, kterým se věnuje. Je tedy na místě otázka. Kdo je Mike Tyson v roce 2020?

Když jsem přišel do jeho domu za chladného, ale jasného dne, přivítala mě jeho velmi přátelská žena Kiki. Jejich velký, luxusní dům leží na kopcích nad pláží Newport v klidné, uzavřené komunitě. Mike je stejně profesionální, jako během jeho boxerské kariéry, k tomu má charisma filmové hvězdy.

Pozve mě do jeho obývacího pokoje, abychom si povídali. Sedíme na gauči před televizí. „Zeptej se mě, na cokoliv,“ trvá poté na svém.

Dobře, napsal jsi jednu z nejlepších sportovních autobiografií všech dob „Nesporná pravda“ – má se o příběhu Mika Tysona ještě vyprávět i dnes?

To si nemyslím, pokud se nestane něco zázračného. Ale nikdy nevíš. Čím více se dozvíme o nás samotných, tím více se dozvíme o životě. Život je celkem zajímavý. Narodili jsme se nevědomky a umřeme nevědomky. Náš život nás připravuje na naši smrt. Stálo o tom víme úplné hovno, ale když se dostanete do určitého věku, přestanete se obávat smrti tak, jako tomu bylo v mládí.

Řekneš mi něco o Tyson Ranch. Jak to všechno začalo?

Nevím, jak to začalo, ale dává to smysl a díky tomu jsme teď tady. (ranč je součástí jeho obydlí u Newport Beach)

Konopí je v Británii stále zakázané...

To je směšné. Lidské bytosti jsou směšné. Jejich myšlení je směšné. Každé zvíře zná svůj účel. Lidská bytost může žít do sta a stejně to neví. Proč jsme tak hloupí? A přitom nám dal někdo na starost to tady řídit. Proč nenecháme, aby zvířata řídili tohle místo? No ony to vlastně dělají.

Myslíš si, že nastane doba, kdy se konopí stane legálním ve všech padesáti amerických státech?

Bůh žehnej. Lidi konopí stejně pěstují. Je to součást vesmíru.

Box může dát hodně, ale taky může hodně vzít. Co znamenal box pro Mika Tysona?

Je to velká škola. Spousta věcí, co se musíte naučit. Nemůžete se učit jen tím, že budete poslouchat. Učit se musíte praxí. Čím víc se budete učit, tím více zjistíte, že vlastně nevíte nic. Učení určitě není ztráta času.

Tyson z 80. let byl velmi okázalý. Máš stále skříně plné obrovských kožichů a tenisek?

Kožichy ne. Už to nedělám. Miluju zvířata. Tenisky ano, mám rád pěkné věci. Jsem prostý člověk. Občas si obléknu nějaké obleky, které jsou zatraceně drahé.

U nás ve The Sportsman jsme velkými fanoušky tvého podcastu Hotboxin'. Nedávno jsi měl jako hosta Tysona Furyho.

Mám ho moc rád. Jsem hrdý, že je pojmenován po mně. Skutečně si toho vážím. Když jsem to poprvé slyšel, že dostal jméno po mně, byl jsem velmi překvapen a je to pro mě hodně cenné.

Co jeho styl boje?

Sedí mu to. Myslím, že je v pohodě.

Tyson Fury je nyní šampionem organizace WBC. Jak sám vidíš současnou nadvládu britských boxerů jako je Fury a Joshua?

Jsou v nejlepší možné formě, aby si tuto váhu podmanili.

Existuje nebezpečí, že by byli pro tento sport příliš milý a ohleduplní?

Ne, nemyslím si. Ne, pokud jde o postoj k vítězství. Tito kluci udělají vše proto, aby zvítězili.

Wilder požádal o okamžitou odvetu a završení trilogie s Furym. Souhlasíš s tímto rozhodnutím, nebo si měl vzít nějakou dobu na rozmyšlenou?

Musí se hned vrátit, hned. Srovnat si hlavu a rovnou zpátky do ringu.

Byl jsi přítomen na galavečeru #WilderFury 2. Láká tě stále atmosféra velkých bojů?

Ano, ale už nechci bojovat. Nechci být ten, kdo stojí v ringu.

Bez pochyby jsi oblíbeným účastníkem na podobných akcích. Jsi ten typ, co si dá selfie s každým?

Spíš ne. Trochu jo, nebudu tvrdit že ne. (smích) Důvod, proč dělám tyto věci, je ten, že jsem rád, když jsem součástí tohoto světa.

Před samotným soubojem jsi byl společně s Evanderem Holyfieldem a Lennoxem Lewisem oceněn za loajalitu k boxu. O čem jste si povídali?

O ničem. Prohodili jsme pár slov, objali se, ale každý šel svou vlastní cestou. S nikým se nevídám. Jen se svojí ženou a rodinou. Tamten svět už není součástí mého života. Teď jsem spíš rodinný typ. Tohle je můj život, přímo tady (gesty ukazuje na svůj dům), Pracuji s ostatními, například v mém podcastu, ale není to jako dřív.

Souboj Tyson Fury vs Anthony Joshua by mohl být nejvíce prodáváným zápasem v historii boxu. Kdo myslíš, že vyhraje?

Nevím, ale doufám, že se se to stane. Bezpochyby v tom budou velké peníze.

Floyd Mayweather tvrdí, že přestal boxovat, protože už nemá, co by víc dokázal. Myslíš, že by boxeři a MMA zápasníci měli bojovat mezi sebou? Nebo to spíše poškozuje tvář jednoho či druhého sportu?

Myslím, že je to úžasné. Floyd byl první, kdo něco podobného udělal. To se mi líbí. Určitě se to bude dít víc a víc.

Myslíš, že je něco, co současný svět boxu postrádá?

Box je velmi záhadný sport. Za dvě, tři století bude tak pět bojovníků z naší doby, na které se bude vzpomínat. A o tom to všechno je. Nejde o peníze, o bohatství. Když se nepřestane vzpomínat tvé jméno, až do konce světa, dokud se planeta nerozpadne, o tom to všechno je.

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze