Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Václav Pejsar: Třeba Fury přiletí v létě do Česka. Je to skvělý chlap, a ještě lepší boxer

Tyson Fury a Václav Pejsar (vlevo kondiční trenér Pejsara Petr Klikoš)Tyson Fury a Václav Pejsar (vlevo kondiční trenér Pejsara Petr Klikoš)PLZEŇ – Už jen dva týdny chybí do očekávaného galavečeru v Karlových Varech, kde si to česko-slovenská boxerská špička rozdá o šest tuzemských titulů. Vrcholem pak bude odveta těžkých vah mezi Pavlem Šourem (8-1, 6 KO) a Václavem Pejsarem (12-6, 10 KO), jejichž první měření sil loni v prosinci skončilo po osmi kolech bodovým triumfem prvně jmenovaného.

Poražený z tohoto duelu v posledních týdnech hodně dře na tom, aby se za první prohru na domácí půdě plzeňskému rivalovi pomstil. Mimo jiné vyrazil na začátku května na dvanáct dní do Manchesteru, aby si zatrénoval po boku mladého Brita Nathana Gormana (12-0, 10 KO) a především jeho krajana Tysona Furyho (25-0, 18 KO).

VÍCE O TYSONU FURYM:

Oba se již v sobotu představí ve stejném městě na galavečeru, který bude vysílat například i zámořská televize Showtime. „Fury je před svým comebackem v neskutečné formě,“ říká ve velkém rozhovoru pro Profiboxing.cz Pejsar. „Jeho sparingy bych mohl sledovat celé dny, byla to boxerská univerzita,“ přidává třiatřicetiletý ranař.

Jsi rád, že se nakonec domluvila odveta s Pavlem Šourem?

Jsem za to velice rád. Myslím, že jsme v prosinci ukázali skvělý zápas a věřím, že to bude pro fanoušky i tentokrát pořádná podívaná. A hlavně, že si tentokrát vezmu ten šampionský pás zpět.

Bude se boxovat v Karlových Varech? Těšíš se do tohoto kotle?

Ještě jsem tam neboxoval a moc se tam těším. Mám to město rád, občas tam jezdíme s rodinou na výlety. Navíc jsem viděl minulý galavečer, který se v Grandhotelu Pupp konal předloni v listopadu a musím uznat, že je to velmi honosné místo. Místo, které se přesně na podobný galavečer hodí.

Zmínil jsi, že se chceš Pavlovi pomstít za porážku z prvního souboje. Jak toho docílit? Co musíš udělat tentokrát jinak?

To si nechám až do ringu. Ale půjde o úplně jiný duel. Hlavni pro mě bude to, abych se uvolnil i ve své hlavě a boxoval to, co mám natrénováno. Nesmím být svázaný myšlenkami, že „musím“ vyhrát. Prostě si jdu pro pás, Pavlův skalp a zároveň si chci vše pořádně užít.

Odmítali jste hodně nabídek, protože přece jen mezi oběma duely bude půlroční pauza.

Nabídky chodí mému manažerovi Marku Švajnerovi a ten se se mnou o žádných jiných duelech ani nebavil, vše jsme směřovali na odvetu s Pavlem. Jediné, co vím, že se ozval Dereck Chisora, který ale nakonec boxoval s Francouzem (24. března v O2 Arena v Londýně knockoutoval ve 2. kole Zakariu Azzouziho).

A teď to nejzajímavější. Jak ses dostal do Manchesteru do kempu za Nathanem Gormanem a vlastně i Tysonem Furym?

Anglii jsem si řešil sám, protože tam mám výborný kontakt do tělocvičny Rickyho Hattona. Už jsem tam jednou byl, nikde jsem se necítil lépe, takže jsem hodně stál, abych tam mohl zajet znovu. Při poslední návštěvě mi Ricky říkal, že jsem u nich vždy vítaný, tak jsem toho využil a domluvili jsme se, že tam nyní znovu přiletím a začátek května strávil v Manchesteru. S cestou mi pomohl můj klub Qwert Boxing, tedy Marek a Monika s Milošem Veselými, kteří zařídili letenky jak pro mě, tak pro trenéry Filipa Miňovského a Petra Klikoše, za což jim patří velké díky.

Jací jsou Gorman a hlavně Fury?

Nathan Gorman je mladý a velice nadějný boxer, je přátelský a vtipný, takže jsme spolu dobře vycházeli. V létě možná přiletí navštívit on mě sem do Plzně. Dáme několik tréninků, a hlavně mu ukážu své město a taky Prahu. Tyson Fury asi nepřiletí, ale je také naprosto v pohodě, showman s obrovskou spoustou energie, přátelský a normální slušný chlap.

Nezkusíš to alespoň nadhodit?

Tak mohl, proč ne, za to nic nedám. Oni chtějí přiletět Gorman a ještě Luke Evans (7-0) a my musíme vymyslet na jak dlouho i jak to pojmout. Kluci chtějí jít hlavně po pivu a zábavě, já bych to rád pojal alespoň půl na půl s tréninky, stejně tak moji kouči, třeba i ukázat něco českým boxerům, pokud budou mít zájem. Oni jsou vážně trochu jinde, když jsem jim říkal, že u nás většina boxerů pracuje, tak mi nevěřili. A pak, když jsem jim řekl, že i já a že hlídám občas ve striptýzovém baru, tak už je nic jiného snad ani nezajímalo. (smích)

Každopádně Fury má nejen rád pivo, ale i cestuje...

(úsměv) Uvidíme, pokud se s kluky domluvím, můžu jim zkusit nadhodit, jestli by nepřijel s nimi i Tyson. Bylo by to skvělé, o tom žádná.

A co Ricky Hatton, který stojí za oběma muži (Gormana trénuje) a v jehož tělocvičně jste trénovali?

Dvěma slovy: obrovská celebrita. Je to skvělý chlap, vstřícný, nic pro něj není problém. Udělal na mě obrovský dojem už minule, a to jak v ringu při tréninku, tak mimo něj. Letos mě dokonce pozval i k sobě domů, kde jsem měl možnost vidět například všechny jeho celoživotní boxerské trofeje, pásy, suvenýry a památeční věci. Neskutečný zážitek!

Uvařil ti Hatton u sebe doma?

Neuvařil. (Smích)

Spojení Hattona a Furyho je celkem příznačné, co říkáš? Také „Hitman“ měl hodně turbulentním život a kariéru...

Může se to tak zdát, ale já na to koukám z jiného pohledu: oba jsou to velcí šampioni a Ricky toho má po konci vlastní kariéry co se týče boxu Furymu hodně co dát.

Zažil jsi už hodně kempů kvalitních borců. Dost lidí Furyho comeback zpochybňuje. Co ty? Jak na tom je?

Máš pravdu, pár kempů s kvalitními boxery jsem zažil a mohu srovnávat. A naprosto s čistým srdcem mohu říct, že to, co jsem nyní viděl v podání Tysona Furyho, jsem nikdy na vlastní oči neviděl.

Jestli někdo zpochybňuje jeho návrat, tak bude překvapen. To, jak Tyson boxuje, s jakou lehkostí, hravostí, přesností, tvrdostí a přehledem? Neskutečné. Měl tam velmi kvalitního sparingpartnera (Mariusze Wacha, který měl boxovat před dvěma týdny s Erikem Molinou, duel byl ale kvůli dopingu druhého jmenovaného nakonec zrušen) a dělal si s ním naprosto, co chtěl. Byl to rozdíl několika tříd. Nechci nikoho shazovat, jen pro pochopení toho, v jaké je Fury momentálně formě.

Musel jsem se smát, když jsem v komentářích u nějakého článku týkajícího se Furyho četl, že má špatný styl a nikdy neuměl pořádně boxovat. Když jsem si to přečetl, tak jsem se jen znovu potvrdil, že dneska je odborník každý, kdo má díru do prdele, a že člověk nemůže brát názory některých lidí vůbec vážně. Viděl jsem z jednoho metru ostrý sparingy Furyho s Wachem a nikdy jsem nic podobného neviděl. To, co předváděl Fury, bych mohl sledovat klidně celý den a bral bych to jako studium boxerské univerzity.

Byl v Manchesteru s Furym také jeho nový trenér Ben Davison?

Každý den, stejně se tam objevil také Furyho otec John.

Jak na tebe působil? Není úplně známé jméno...

Taky jsem koukal, kdo to je. Bude zajímavé sledovat, jak jim to bude fungovat. Zatím to vypadalo, že ano, působil na mě dobře. A hlavně, věčně mají dobrou náladu, tréninkem se neustále baví, nikdo nepřijde do gymu se špatnou náladou.

Vyzvídali tví kouči nějaké informace od Davisona?

Nevím o tom, Petr Klikoš se hodně bavil s kondičními trenéry od Rickyho Hattona, ale přímo s Davisonem myslím ani jeden příliš nemluvili.

A jaký je Fury po lidské stránce?

Po lidské stránce na mě udělal také ohromný dojem. Je neustále v dobré náladě a vypadá, že si celou přípravu užívá. Je radost s ním být na tréninku, jsem z toho nabitý energií ještě teď několik týdnů po návratu domů. Je to slušný chlap a občas ve mě budí dojem pravého anglického gentlemana, ale zároveň je to velký showman.

Blbli jste spolu přes švihadlo. Nedobíral si tě pak? Na rovinu, mě přišlo, že jsi mu to trochu kazil...

To byl spontánní nápad, nebylo to žádné cirkusové číslo, které bychom nacvičovali a až nám půjde, tak ho natočíme. Byl to prostě nápad, že to uděláme teď, jen tak pro srandu, takže tam nejde o to, jestli to někdo kazí, nebo ne. Prostě to byla čistá zábava. On je bavič, velké dítě a já si to vedle něj prostě užíval.

Mluvil jsi o sparinzích s Wachem. S tebou si pár kol dal také?

Ne, potkávali jsme se, ale v ringu ne. Měl tam jen Wacha.

Takže tvrdost jeho údery posoudit nejspíše nemůžeš, že?

Zeptej se Wacha. (smích) Celý sparing vypadal, jako by si Fury hrál, ale občas tam přiletěl úder, který vypadal dost tvrdě.

Fury dal na sociální sítě video, kde v rohu ringu napodobuje legendárního Muhammada Aliho, s rukami dole se vyhýbá úderům soupeřem jen tělem. Bylo to jen pro fanoušky?

Ne, takhle s ním spároval deset kol a úplně v pohodě. A to jsem tam viděl věci, kdy jsem jen koukal s otevřenou pusou. A nejen já, třeba i Filip Miňovský, který toho už viděl hodně. On si prostě stoupne k provazům, stoupne si s rukami dolů, Wach přijde, udělá tři údery a Fury se tomu všemu vyhne, vrátí mu tam přední, zadní, ještě se na tebe usměje pod ringem, koukne do podlahy, Wach znovu zaútočí, on se mu znovu vyhne a jde zase pryč. Já myslím, že Fury by proběhl Wachovi mezi nohama a ten by to ani nezjistil. (směje se)

Zní to parádně, ale sparing a zápas je něco jiného. Jak na tebe působil Fury po váhové a kondiční stránce?

Vše odjel v pohodě a v tempu, osm, deset kol. Samozřejmě zápas je něco jiného, ale předpokládám, že první zápas nebude boxovat tak dlouho a že ho Seferi moc neohrozí. Spíše to bude o tom, aby si po té pauze osahal atmosféru, zápasové tempo a odpověděli si třeba i na tuto otázku, jak se ptáš ty.

Co ti tyhle dny v Manchesteru tedy ukázaly?

Ukázaly toho hrozně. Bylo by to na dlouho, než bych vše vyjmenoval. Anglie je pro box jedna úplně z nejlepších zemí, proto jsem tam znovu vyrazil a věřím, že ne naposledy. Škoda, že spousta kluků u nás není ochotno se sebrat a jet si to taky vyzkoušet. Nebo třeba i trenéři. Ti by měli jezdit stejně jako mi boxeři. Pak by se možná hnuli z místa a nedělali by stále ty stejné věci pořád dokola, nebo by zjistili, jak se něco dá dělat různými způsoby jinak a lépe. Nebo, že jsou důležitější věci než jen dávat údery, že učit se kombinace o 6-8 úderech a 2-3 úhybech je dobrý tak pro kondičkáře, kteří se chtějí vypotit, ale v ringu se vám to stejně nikdy nepovede přesně takhle udělat. Těch věcí je mraky.

Já tohle podstupuji, jednou za čas někam odjedu, protože se chci zlepšovat, poznávat nové věci, stejně tak trenéři, kteří byli se mnou. Někteří lidi nevidí, že pro to, abych se zlepšoval, děláme všichni maximum. Sleduji třeba kluky od Ondry „Spejbla“ Hutníka, kteří jezdí hodně ven (nedávno naší kickboxerské legendě poděkoval za přípravu i slavný Nizozemec a současný král tohoto sportu Rico Verhoeven), Vláďa Říha byl nedávno ve Španělsku. A nejen oni. Podobným klukům fandím a hodně přeji, protože do svého sportu vkládají hodně energie, času a úsilí. Nejsou jen zavření doma a nevymýšlí, jak být nejlepší. Prostě se seberou a s těmi nejlepšími jedou trénovat. Tak mohou svého cíle dosáhnout. No a pak je tu ještě jedna skupina, ta sedí doma, říká, jak by to mělo být a kritizuje nás. (smích)

Nelze než souhlasit. Mimochodem, když jsi chválil Furyho, jak kvalitním borcem byl tvůj sparingpartner, neporažený Nathan Gorman, kterému je teprve jednadvacet let a mezi širší boxerskou veřejností ještě není příliš známý?

Myslím, že je to hodně kvalitní boxer, který půjde časem hodně nahoru. Ostatně, už teď je hodně vysoko v ratingu.

A jak dobrým trenérem je právě Hatton, který Gormana vede?

Vím, že ne vždy platí rovnice mezi dobrým boxerem a dobrým koučem. V případě Rickyho ale tato rovnice platí. Je to výborný kouč, je radost na jeho práci koukat. Má tam dost mladých a nadějných kluků, mluví za něj výsledky a dříve nebo později bude mít i coby kouč obrovské úspěchy.

Třeba i ve tvém případě, částečně, pokud se ti povede 23. června porazit Pavla Šoura...

...Jak jsem řekl na tiskovce, hodlám tam rozpoutat jatka a vyhrát. Myslím, že reklamu na pořádnou bitvu jsme si udělali už prvním duelem, takže není pochyb o tom, že to jatka budou. Jen teď budu slavit já! Už teď mám v hlavě další plán, ale ten prozradím až po zápase. Řekl bych, že hodně lidí bude překvapeno, už se na to těším, protože to bude vážně bomba.

Václav Pejsar v přípravě / zdroj foto: Real Fighters LifeVáclav Pejsar v přípravě / zdroj foto: Real Fighters Life

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze