Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO 'Severská noční můra' předvedla nový mód, 'Kubánský blesk' utančil Ajagbu

  • Napsal Antonín Vavrda

Sanchez poslal Ajagbu do počítáníSanchez poslal Ajagbu do počítáníPRAHA – Sobotní galavečer, jehož vrcholem byl souboj mezi Tysonem Furym (31-0-1, 22 KO) a Deontayem Wilderem (42-2-1, 41 KO) byl v mnoha ohledech výjimečný. A nejen díky završením trilogie, o které se bude ještě nějaký ten pátek mluvit.

Devět zápasu nabídla společná akce Top Rank Boxing a Premier Boxing (PBC). Pět z nich bylo v těžké váze.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Už na úvod celé akce se představil „německý“ Ukrajinec Viktor Vychryst (8-0, 6 KO). Chráněnec EC Boxpromotions se ve třech kolech vypořádal s domácím Mikem Marshallem (6-2-1, 4 KO) a dál může živit příběh „Nového Klička“, přestože nástupcem legendy je jeho vlastní produkt – Alexander Usyk.

Ještě, než se promotéři zapsali do historie boxu hlavní placenou kartou v ceně 75 dolarů za jedno PPV, dostali pořádnou dávku nervů fanoušci amerického ranaře s portorickými kořeny Edgara Berlangy (18-0, 16 KO). Ten si v dubnu poprvé vyzkoušel, jaké to je boxovat déle než jedno kolo, Demonda Nicholsona demoloval kol osm.

V sobotní noci pak v kole číslo devět poprvé pocítil tvrdost podlahy profesionálního ringu. Okamžitě byl sice zpět na nohou, jeho gloriola ale utrpěla. Byť nakonec čtyřiadvacetiletý bijec přezdívaný „The Chosen One“ o šest let staršího Marcela Estebana Cocerese (30-3-1, 16 KO) zdolal hladce 3-0 na body (3x 96-93). A následně vyšla najevo informace, že si v průběhu souboje potrhal levý biceps...

Prvním, kdo se ukázal světu v hlavním programu, pak byl jednadvacetiletý mladík a sparingpartner Furyho – Američan Jared Anderson (10-0, 10 KO). O dvanáct let starší Rus Vladimir Těreškin (22-1-1, 12 KO) má velké zkušenosti z amatérského i profesionálního ringu, nakonec se ale ukázalo, že rozhodující byla především dvouletá pauza. A také samozřejmě kvalita mladého Američana.

Oba sice nastřádala za téměř kompletní dvě kola podobnou porci úderů (120 ku 127), jenže Anderson byl daleko přesnější (51 ku 24). A levoruký Rus nakonec přesnosti a tlaku „Big Baby“ podlehl, v závěru druhého dějství duel de facto zabalil. „V úvodu jsem byl trochu nervózní, poprvé takový večer, placená karta. Ale pak jsem se zklidnil a předvedl to, co trenéři chtěli. Tréninky s Tysonem Furym se zúročily. Železo brousí železo,“ usmíval se urostlý mladík.

Ten měl dokonce při sparinzích dle některých zdrojů Furyho poslat opakovaně k zemi, zda k tomu někdy dostane šanci i v zápase (oba mají stejného promotéra), je ve hvězdách. Dle Boba Arumu ho ale fanoušci uvidí do konce roku ještě jednou, 20. listopadu v rámci galavečera Terence Crawford vs. Shawn Porter.

Následovalo setkání „starých známých“ – Robert Helenius (31-3, 20 KO) a Adam Kownacki (20-2, 15 KO) se potkali v ringu už loni v březnu. Ve čtvrtém kole slavil nečekaně Fin. A v sobotu ukázal, že jeho triumf nebyl náhodný. Pět kol dominoval (vyhrál u všech bodových 50-44), před šestým už to vypadalo, že polského rodáka do pokračování nepustí trenér a lékař, aby po uplynutí 158 vteřin tohoto dějství duel ukončil ringový Celestino Ruiz.

Důvod? Diskvalifikace za opakované údery pod pás Helenia. „Omlouvám se, opravdu. Od prvního kola jsem neviděl, myslel jsem, že mám koule výš,“ napsal po souboji na své sociální sítě pod fotkou ze sanitky, která ho převezla do místní nemocnice. Do špitálu se brzo vrátí, jen do toho v Brooklynu, kde má právě dnes jeho manželka termín porodu jejich druhého syna.

„Já dneska trefoval, on neměl skoro nic. Čekal jsem to, protože co on může nabídnout? Nemyslím to špatně, opravdu ne, ale já se s podobnými soupeři potkávám dvacet let. Vím, jak se s nimi vypořádat, když boxují tak, jako on. Třeba i nečistě,“ usmíval se sedmatřicetiletý Helenius, kterému se opět začala klanět i jeho rodná hrouda. Dle finských novinářů je zdravý a v životní formě. Díky tomu tak může pomýšlet na první duel o titul mistra světa v profesionálním ringu.

Jen ještě dovětek k těm úderům – Helenius trefil Kownackiho celkem 129krát ze 366 pokusů, jeho protivník našel cíl v 52 případech (ze 270 pokusů, což je podprůměrných 19 procent trefených úderů).

Hlavním předzápasem ale byl nakonec na papíře střet neporažených – Franka Sancheze (19-0, 13 KO) a Efeho Ajagby (15-1, 12 KO). Prvně jmenovaný po deseti kolech, a i díky jednomu počítání soupeře potvrdil roli mírného papírového favorita, ale že by okouzlil? To tedy ne.

Člen týmu kolem Canela Alvareze, se kterým i spáruje a který mu okamžitě na Twitteru gratuloval, potvrdil kubánskou klasiku. V zápase se snažil bavit, ukazoval obrovskou rychlost, výbušnost, skvělý pohyb. Ale směrem dopředu? Především opatrnost, vyčkávání. „Byla to taktika. Kontry. Jsem mnohem rychlejší, takže plánem byla pevná obrana a kontry, věděl jsem, že mohu díky své technice vyhrát všechna kola, chtěl jsem ho deptat a kontrovat,“ přiznal ostatně i sám Sanchez po duelu.

Toto vše mu proti nebezpečnému olympionikovi z Ria, ovšem mnohonásobně méně zkušenému soupeři vyšlo. Ajagba tlačil, hledal skulinku, nevypadal až tak mizerně jako třeba Joshua proti Usykovi, leč ani on nedokázal svého šikovnějšího protivníka donutit k nějaké chybě, zaskočit ho. Přitom statisticky šlo o vyrovnaný duel – Nigerijec trefil 53 úderů z 287 pokusů, „Kubánský blesk“ pak 57 ze 276. Přesto Sanchez zaslouženě vyhrál 3-0 (2x 98-91 a 97-92) na body...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze