Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Obří bitvy bavily. King Kong byl dvakrát na zemi, přesto Prince ukončil

  • Napsal Antonín Vavrda

Ortiz vs. Martin / zdroj foto: Boxingscene.comOrtiz vs. Martin / zdroj foto: Boxingscene.comSedm zápasů těžkých vah, z toho hned pět na placenou část, zařadili promotéři z Premier Boxing Champions (PBC) a FOX Sports na novoroční galavečer do floridského Seminole Hard Rock Hotel and Casino. A bylo se nač dívat.

Hned první bitva stála za to. Viktor Vychryst alias Viktor Faust (9-0, 7 KO) ukončil v polovině druhého kola Iaga Kiladzeho (27-6-1, 19 KO), jejich pětiminutová show ale nabídla více akce než některé dvanáctikolové bitvy (podrobnosti zítra).

V čistě kubánském souboji ještě v rámci předzápasů slavil Lenier Pero (6-0, 3 KO), který si v osmi kolech poradil se svým krajanem Geovanym Bruzonem (6-1, 5 KO). Zajímavostí budiž, že ačkoliv mají oba leváci na kontě dohromady v amatérech hodně přes 250 zápasů, tak se nikdy v oficiálním zápase nepotkali.


DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:


Stejně jako Pero startoval na olympijských hrách v Riu 2016 také Turek Ali Eren Demirezen (15-1, 12 KO). Ano, protlačil se tam skrze kontroverzní kvalifikaci, která se konala v jeho rodném Samsunu, ale kvalitu rozhodně má. Ostatně – muž, který na jeho postup nejvíce doplatil, Maďar Ištván Bernáth (9-0, 7 KO) už také buduje svoji profesionální kariéru. A za velkou louží. Na Floridě.

V noci na neděli bojoval jednatřicetiletý tvrďák proti bývalému neúspěšnému vyzývateli o titul mistra světa Geraldu Washingtonovi (20-5-1, 13 KO). Bijec přezdívaný „El Gallo Negro“ má sice v devětatřiceti letech už to nejlepší za sebou, navíc nestál v ringu skoro dva roky, opět ale ukázal, že je bojovníkem.

Sedm kol tureckého favorita trápil. Dokonce vedl těsně 2-1 na body. Nakonec ale tlaku protivníka, kterého dosud porazil mezi profesionály pouze Efe Ajagba, podlehl. A v úvodu osmého kola ringový Frank Santore Jr. vyčerpaného Washingtona raději odmával.

„Byl jsem skvěle připraven. Věděl jsem, že to bude moje noc. Tohle je pro moji vlast. Pro Turecko. Plním si svůj sen. Bojuji v zámoří, toužím po titulu mistra světa. Budu brát jeden zápas za druhým a dokazovat, že na to mám,“ dodal po zápase bijec, který rozhodně nemá postavu kulturisty, kondičně ale bývá připraven více než dobře. Ostatně fanoušci už na sociálních sítích začali spekulovat, že by byl zajímavý jeho střet s podobně stavěným Andym Ruizem Jr.

Rice (vpravo) vs Coffie / zdroj foto: Boxingscene.comRice (vpravo) vs Coffie / zdroj foto: Boxingscene.com

Další dva zápasy vypsané na deset kol došly bodového konce, ale také ty bavily. Jonathan Rice (15-6-1, 10 KO) si i podruhé poradil s Michaelem Politem Coffiem (12-2, 9 KO) a rázem je ve hře o zajímavé souboje. Souboje, do kterých nebude muset naskakovat na poslední chvíli a jako potrava pro favorita.

„Klíčem k triumfu byla moje maminka. Před zápasem mi psala SMS, poté mi volala a opakovala, že dnešní noc je zkouškou mojí odolnosti. A že v ní musím obstojím. A když to řekne vaše maminka, musíte tomu věřit,“ pousmál se čtyřiatřicetiletý sympaťák, který se z pozice outsidera dvěma výhrami nad neporaženým rivalem rázem posunul do pozice potenciální hybné síly divize.

„Tohle změní můj život, mohu dát v práci výpověď a věnovat se jen boxu. Sleduji všechny elitní těžké váhy. A jsem připraven na kohokoliv,“ potvrdil i sám rodák z Columbie v Jižní Karolíně. „Žádné výmluvy, dnes v noci byl lepší. Druhou polovinu zápasu jsem neviděl na levé oko, ve čtvrtém mě dostal do problémů. Své výhry nade mnou si zaslouží. Tak to prostě je,“ přidal sympaticky jeho protivník, bývalý mariňák, který v letech 2009 a 2010 absolvoval mise v Afganistánu.

Následoval duel Franka Sancheze (20-0, 13 KO) s náhradníkem Christianem Hammerem (26-9, 16 KO), který na poslední chvíli zaskočil za Carlose Negrona. Toho ze zápasu vyřadil pozitivní test na covid-19. „Viděl jsem v aréně Canela a to mě inspirovalo. Moc mu děkuji za podporu, cením si toho,“ pronesl po vítězství na body s jedním počítáním devětadvacetiletý Sanchez, sparingpartner hvězdného Mexičana Canela Alvareze a současná kubánská dvojka těžké váhy.

Před ním totiž i po této noci zůstal už dvaačtyřicetiletý Luis Ortiz (33-2, 28 KO). Ten v šesti kolech opanoval eliminaci IBF v těžké váze proti o sedm let mladšímu Charlesi Martinovi (28-3-1, 25 KO). Ex-mistr světa této federace přezdívaný „Prince“ přitom nezačal špatně.

V úvodním kole poslal úderem přes zátylek favorita do počítání, ve čtvrtém šel „King Kong“ na zem podruhé, tentokrát po vstřícném předním jabu souboje dvou leváků. Jenže v tomto případě proti němu hrál závěr dějství, následovala totiž okamžitě přestávka. A Ortiz lehce zvyšoval obrátky, aby v úvodu šestého jeho levačka našla přesně cíl a poslala Martina do problémů a poté i k zemi.

Muž, který hned při první obhajobě přišel o svůj pás v dubnu 2016 v souboji s Anthonym Joshuou, si ještě zamotal levačku do provazů. Když jej ringový osvobodil, následoval tlak soupeře, který Ortiz dotáhl do konce. Martin šel opět k zemi a Frank Santore Jr. jej odmíval.

„Zůstával jsem soustředěný po celou dobu, věděl jsem, že se mi cesta k ukončení otevře sama. Celou dobu jsem tomu věřil, přestože to byl velmi těžký souboj, protože se s otočenými gardy často nepotkávám. Na konci dne ale rozhodlo o triumfu moje zápasové IQ,“ usmíval se v obležení své rodiny Ortiz, který přitom po pěti kolech prohrával na body u všech tří bodových.

Byl tak v opačné situaci než v odvetě s Deontayem Wilderem, kterého téměř sedm kol deptal svými údery, než jej tehdejší šampion WBC uspal. Ostatně „Bronzový Bombardér“, který mu před zápasem popřál hodně štěstí je tak i nyní stále jediným přemožitele nového vyzývatele Ukrajince Alexandra Usyka skrze federaci IBF.

Dočká se tenhle „King Kong“ z Camaguey ještě jedné velké šance na to stát se prvním kubánským profesionálním mistrem světa v těžké váze?

Údery souboje Ortiz vs. Martin / zdroj foto: Boxingscene.comÚdery souboje Ortiz vs. Martin / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze