Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Lopéz sesazen, lehké váze vládne Australan. Kambosos šokoval New York

  • Napsal Antonín Vavrda

Kambosos vs. Lopéz reportKambosos vs. Lopéz reportNovým šampionem WBA, IBF, WBO a The Ring Magazine v lehké váze je Australan George Kambosos Jr. (20-0, 10 KO), který v noci na neděli v našlapané newyorské Madison Square Garden vybodoval 2-1 (115-111, 115-112 a 114-113) favorizovaného Američana Téofima Lopéze (16-1, 12 KO).

Další šok v zápase bijce s honduraskými kořeny, kterému je stále teprve 24 let. Zatímco loni v říjnu obral o nadvládu nad lehkou vahou fenomenálního Ukrajince Vasyla Lomačenka, tentokrát on z pozice obrovského favorita selhal.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Opravdu obrovského. Alespoň v očích bookmakerů. A sázkařů. Vždyť ani jeden ze sedmičky ESPN oslovených expertů z řad bývalých boxerů a také trenérů netipoval výhru osmadvacetiletého Australana. Dokonce se většina z nich shodla na tom, že Lopéz bude triumfovat před limitem. V Česku pak byl na výhru protinožce okolo 7 ku 1.

Jenže byl to právě Lopéz, kdo se první ocitl na podlaze ringu už v závěru úvodního kola. A zadní cross jeho soupeři seděl i v dalších průběhu duelu. Stejně jako mu vyhovoval prostor ve velkém ringu a líný pohyb favorita. Ten jako by si myslel, že jen platonický tlak mu zajistí triumf. Ostatně to mu neustále vtloukal do hlavy i jeho trenér a otec v jedné osobě Téofimo Lopéz Sr.

Praktické rady v jeho rohu? Nula.

A tak multišampionovi protékal duel poklidně skrze prsty. Možná i proto, že on sám poté šokoval znovu, při pozápasovém rozhovoru. „Vyhrál jsem 10-2 na kola. Nechápu to,“ spustil do mikrofonu reportéra DAZN, který přitom zpovídal jeho přemožitele. Reakci publika – hlasité bučení – si pak vyložil po svém. Že s ním souhlasí. Horkokrevný otec pak přidal: „Měli jsme duel pořádat pod Top Rankem, ne s DAZN, okradli nás.“

Fanoušci, novináři – i sám Kambosos –, který ještě před vyhlášením přišel do rohu soupeře a objal se s ním, aby zakopal válečnou sekeru, nevěřícně kroutili hlavami. „Prohrál si. Čestně, neokradl jsem tě. Tak se chovej jako poražený šampion, prosím,“ kontroval rodák ze Sydney.

Ano, v desátém kole byl taktéž poprvé mezi profíky počítán a nevypadalo to s ním vůbec dobře, jenže Lopéz (a jeho roh) opět selhali. Žádná taktická rada, nic. A Kambosos pak 11. i 12. kolo opanoval. Mimochodem, jak se ukázalo na bodovacích kartách, sesazený šampion dokonce u dvou rozhodčích prohrál úvodní kolo „jen“ 9-10. U dvou pak dokonce poslední kolo vyhrál.

Jenže to bylo málo. Mimochodem – na trefené údery celkem prohrál 176 ku 182. Na power punches pak 115-155. Ano, byl to Australan, kdo byl aktivnější. Kdo by důraznější. Kdo si šel za triumfem, kdo byl hladový, přesně dle slov před zápasem: „Chci dovést tyto pásy do Austrálie. Chci to udělat pro své děti, které jsem letos viděl minimálně. A pro všechny děti, které si prošli peklem v podobě šikany, jako kdysi já. Protože když člověk chce, může překonat všechny překážky.“

A po duelu už mohl nadšeně pokračovat. „Věřil jsem si, věřil jsem si. Říkal jsem si, že ho prostě budu tvrdě mlátit, dostanu na zem a od toho se bude vše odvíjet. A ono to přesně tak probíhali. Jsem neuvěřitelný boxer. Nemohu uvěřit tomu, jak skvěle jsem boxoval,“ chválil se pak lehce samolibě. Ale zaslouženě. Pochvala se na něj sypala ze všech stran – od rivalů z divize Devina Haneyho, Ryan Garcii ¬– stejně jako od zaskočených expertů i žurnalistů.

Úderové statistikyÚderové statistiky

Oficiální bodováníOficiální bodování

Pochvalná slova poslal přes oceán také filipínský kandidát na prezidenta Manny Pacquiao, který se s Kambososem letos připravoval ve společném kempu. Legendě letní rozlučka s kariérou nevyšla dle představ, jeho sparingpartner ale zazářil. A vydělal si rekordních 1 527 100 dolarů, byť původně mohl ještě více, to, kdyby své závazky splnila vítězná promotérská stáj únorové dražby – Triller.

Poražený měl coby šampion garantováno 3 178 000 dolarů. „Nakonec jsem tu byl, dal všanc své tituly, svoji bilanci. Vyhrál jsem, ať si říká, kdo chce, co chce. Ale aby bylo jasno – nejsem uražený, své prohry beru stejně jako výhry. Udělal jsem, co jsem mohl, co jsem musel. Nezastavujeme, jedeme dál,“ zaznělo do Lopéze už na pozápasové tiskovce, kde také přiznal, že měl problém po letním prodělání onemocnění covid-19 vyshazovat do limitu lehké váhy.

Zatímco i těmito slovy on sám nejspíše potvrdil posun do váhy lehké velterové, kde je absolutním králem jeho stájový rival z Top Rank Boxing Josh Taylor, Kambosos v lehké váze určitě zůstane. A bude si moc vybírat. Posuďte sami: Haney, Garcia, Lomačenko, Gervonta Davis, a i zatím super pérový Shakur Stevenson se přihlásil o pozornost.

„Teď si užije svoji výhru. Odpočine si. A pak vymyslíme ten největší možný a dostupný zápas. Teď je šéfem on. On si může diktovat podmínky. Nemá žádné povinnosti obhajoby, nebyla ve smlouvě žádná klauzule o odvetě. Je to vše jen na něm,“ usmíval se Lou DiBella, protřelý to americký manažer, jehož je Kambosos klientem.

Momentálně jedním z nejlukrativnějších. Naprosto zaslouženě...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze