Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Když VAR ničí i box. Arum: Utrácíme miliony za video, ale to stejně řídí pitomci

Moloney trefuje Franka / zdroj foto: Top RankMoloney trefuje Franka / zdroj foto: Top RankLAS VEGAS – Nebyl to galavečer, který by si Bob Arum a jeho stáj Top Rank Boxing orámovala a chlubila se jím. Dlouhé čekání na hlavní dva duely večera v MGM Grand Bubble ještě znásobilo neuvěřitelně dlouhé čekání na zkontrolování výsledku zápasu Joshua Franco (17-1-2, 8 KO) vs. Andrew Moloney (21-1, 14 KO).

V prosinci mu bude 89 let! Přesto byl blízko tomu, aby inzultoval šéfa Nevadské sportovní komise Boba Bennetta. Kdo? Vážený člen Mezinárodní boxerské síně slávy a jeden z nejslavnějších promotérů historie Bob Arum.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Co tohoto „starého pána“ (leč stále neskutečně vitálního) tak rozpálilo, že jej musela ochranka odtrhávat od o generaci mladšího funkcionáře. Důležitého sportovního funkcionáře?

Dění po zápase o pás WBA v super muší váze, který byl odvetou za letošní červen, kdy pětadvacetiletý Franco nečekaně zdolal o čtyři roky staršího Australana, do té doby neporaženého. Už od poloviny prvního kola se začalo zavírat pravé oko mexického bijce, ve druhém se zavřelo úplně, až lékař zápasu na opakovaný pokyn ke kontrole od ringového rozhodčího Russella Mory duel odmával.

Moloney se začal radovat, ale jen pár vteřin. Ve chvíli, kdy jeho dvojče Jason zaslechlo Moru říkat směrem k supervizorovi, že šlo o srážku hlavami, bylo jasné, že verdikt bude znít „No Contest“ (bez výsledku). S tím se nehodlal smířit Arum, přišel k supervizorovi (Bennettovi) a muži u videa – zkušenému Robertu Byrdovi, aby jim řádně vyčinil.

Byl vykázán. Podobně jako opakovaně kameraman ESPN, který chtěl točit dění zpoza tří obrazovek před oběma muži. Ti je zkoumali (Byrd) a telefonovali (Bennett) dlouhých 26 minut. Tak dlouho zkoumali první kolo a hledali srážku hlavami, po které se mělo oko Franka začít zavírat. Co na tom, že všichni – včetně nich – viděli i záběr, kdy Moloney soupeři jasně zasáhl oko (škrtl jej rukavicí, což je někdy horší než přímý úder), které se právě od tohoto okamžiku začalo zavírat.

Naprosto prokazatelně. Nezpochybnitelně. Ne, rozhodně to nebyla situace ze začátku první minuty, o které následně mluvil Byrd, kterou ukazovali někteří fanoušci na sociálních sítích. A u které Mora upozorňoval Moloneyho na hlavu.

V ten moment se sice oba skutečně hlavami potkali. Ovšem ta Australana netrefila oko soupeře, ale šlo o srážku čelo na čelo.

„Žádný úder hlavou jsem tam neviděl. Nenašel. A to jsem si kolo projel znovu,“ napsal na Twitter v průběhu zkoumání respektovaný novinář Kevin Iole. „Co zkoumají? Bože. To se snaží najít něco, co tam není? Jen, aby prokázali svoji pravdu. Bože, vraťte tam zase fotbal,“ přidal se jeho kolega Dan Rafael. Ten narážel už na zpožděný start zápasu, kdy ESPN čekala přes půl hodiny na konec zápasu amerického fotbalu mezi univerzitami Arkansasu a Floridy.

Skoro půl hodiny trvalo, než se rozhodlo. Mora měl pravdu, šlo o srážku hlavami, verdikt je „NC“ (tedy bez výsledku). Moloney se rozplakal, Arum rozzuřil. Na inzultaci Bennetta nedošlo, na alespoň slovní výbuch ano. „Proč platíme miliony za video na zápasech? Stejně pak za monitory sedí pitomci, kteří rozhodují. Celý svět o tom mluví, jsme za hlupáky,“ zuřil muž, který se v profesionálním boxu pohybuje skoro 55 let.

Boxerská komunita na sociálních sítích se okamžitě dala do vymýšlení vtípků, zároveň ale řada fanoušků i expertů poukazovala na skutečnost, že něco podobného je pro tento sport velký problém. Že toto rozhodnutí, a hlavně zdlouhavé čekání na verdikt box poškodilo.

„Kdybychom se srazili hlavami, také bych na ni něco měl. Nějaké zranění. A nic, ani škrábnutí. Nedotkl se mě hlavou ani údery. Na záběrech bylo vidět, že jsem trefil čistý úder na oko. Nechápu, k čemu je video-rozhodčí, když nezvrátil zjevně špatné rozhodnutí. Jen nechápu, jak si může po tomto Franco dál říkat šampion,“ soukal ze sebe zklamaný Moloney při pozápasovém rozhovoru.

Franco mlčel, zmizel v šatně, jeho kouč – známý to Robert Garcia – jen pronesl, že je rád, jak vše dopadlo, protože v opačném případě by šlo o zjevnou tlačenku oblíbence promotéra (Moloney patří do Arumovy stáje, Franco nikoliv).

Že se ti dva potkají ještě jednou, je už nyní jisté. Snad to pak už proběhne bez podobných kontroverzí...

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze