Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO+FOTO Briedis možná ukončil kariéru Perezovi. S Usykem to bude jiné, tuší Lotyš

  • Napsal Antonín Vavrda

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSSBriedis vs. Perez / zdroj foto: WBSSRIGA – V sobotu večer se proměnila lotyšská Riga na hlavní centrum profesionálního boxu. V Arena Riga viděli fanoušci tohoto sportu vítěznou bitvu domácího národního hrdiny Mairise Briedise (23-0, 18 KO) s Kubáncem Mikem Perezem (22-3-1, 14 KO). A ti u televizních obrazovek těžko uvěřitelnou atmosféru...

„Riga se tímto večerem zapsala na boxerskou mapu coby jedno z nejúchvatnějších míst pro tento sport. Běhal z toho mráz po zádech. Této show se vyrovnají snad akce v Las Vegas,“ pronesl po duelu promotér Kalle Sauerland z pořádající německé (s rakouskou licencí) stáje.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

A měl pravdu. Byť v Arena Riga bylo „jen“ 11 tisíc fanoušků, ti vytvořili atmosféru jako na fotbalovém zápase někde v Jižní Americe na stadionu pro 50 tisíc lidí. Neúnavní Lotyši hnali svého hrdinu vpřed po celých 36 minut boje. Ostatně on jim za to také okamžitě po výhře 3-0 na body (116-110, 115-111 a 114-112) poděkoval.

„Bez vás bych to nedokázal, děkuji za vaši podporu. Naše země je nejlepší, nejsilnější,“ řekl do mikrofonu v ringu poté, co si střihl oslavné kolečko s vlajkou v rukou nad hlavou. Jako někde na atletickém oválu.

K oslavám měl důvod. Stále teprve jednatřicetiletý Kubánec platil za možná nejnebezpečnějšího vyzývatele ve World Boxing Super Series (WBSS). Usyk si při letním draftu vybral coby první muž ratingu kvůli jménu Marka Hucka a Murat Gassijev dostal Krzysztofa Wlodarczyka coby svého povinného vyzývatele ve federaci IBF.

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Když přišla řada na dvaatřicetiletého Lotyše, v tu dobu čerstvého šampiona WBC, ukázal právě na Pereze, který před více jak dvěma lety zakončil svoji pouť supertíhou expresní prohrou s Rusem Alexandrem Povětkinem. V duelu, do kterého dle vlastních slov vstupoval opilý, když alkoholem „léčil“ své démony. Ty si ho našli po jeho výhře v brutální bitvě proti Rusovi Magomedu Abdusalamovovi, který za ni zaplatil vlastním zdravím a stráví zbytek života na invalidním vozíku.

„Byl to ale záměr. Věděli jsme, že je nebezpečný, ale také jsme věděli, že v dalším kole by nás měl čekat Usyk, což je levák stejně jako Perez. Proto jsme sáhli po něm a ne Kudrjašovovi, kterého jsme měli jako další volbu,“ řekl za svého chráněnce kouč Sandis Kleins.

A volba se lotyšskému týmu vyplatila. Briedisovi styl kubánského „Rebela“ neseděl, měl s jeho otočeným gardem velké potíže, pro nezaujatého diváka se neodehrávala v Arena Riga pohledná bitva. Jenže šlo o bitvu, která měla být zkouškou pro tu následující.

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSSBriedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSSBriedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

„Měli jsme plán, který ale Mairis nebyl schopen dodržet. A to vlastně v první polovině zápasu až na jednu výjimku. Když se objevilo to zranění na jeho obočí, měl jsem velkých strach, aby to nebylo moc hluboké, naštěstí to bylo v pohodě. Od sedmého kola už vše šlo podle plánu, byť je Mike hodně zkušený boxer a naše zbraně nám hodně eliminoval,“ komentoval dění v ringu Kleins.

„Briedis ukázal, že je velmi nebezpečný boxer. A hlavně, že je extrémně přizpůsobivý, takticky vyzrálý. Perez rozhodně není snadné sousto, on se mu ale dokázal přizpůsobit. Ti, co si myslí, že to s ním bude mít v semifinále WBSS Usyk snadné, tak se šeredně pletou,“ pochválil svého rivala již zmíněný šampion IBF, třiadvacetiletý Rus Gassijev.

Toho vstup do turnaje proti bývalému dvojnásobnému světovému šampionovi Wlodarczykovi teprve čeká. Jejich duel je na programu 21. října a jeho vítěz si to v boji o finále rozdá s Kubáncem Yunierem Dorticosem.

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSSBriedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Ale zpět k Briedisovi. A jeho příštím souboji s Usykem. „S tím to bude úplně jiný boj, ta příprava bude jiná. Usyk je ale rychlejší, šikovnější, hází hodně úderů, byť třeba nejsou tak tvrdé, ale je jich hrozně moc. Ale já věřím, že Mairis je schopný porazit v tomto turnaji kohokoliv,“ naznačil Kleins. „Bylo to poprvé, co jsem boxoval s levorukým bijcem, je přede mnou ještě hodně práce,“ přidal se jeho chráněnec.

Chráněnec, který je nejen národním hrdinou, ale také prvním lotyšským policistou, který o sobě může říct, že je milionářem. Cesta k tomuto úspěchu ale byla pořádně dlouhá a náročná. Ostatně, jak zaznělo v různých rozhovorech před víkendovým duelem, Briedis si dlouho hradil svoje zápasy a přípravy ze svého a díky pomoci jediného sponzora.

O víkendu ale udělal spořádaný manžel a otec čtyř dětí další krok k tomu, aby se stal globální sportovní hvězdou. „Co budu dělat dál? Nechám si zašít roztržené obočí a půjdu domů za svojí ženou a dětmi, abych si jich konečně užil a zrelaxoval,“ usmíval se před novináři šampion WBC v křížové váze.

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

To jeho protivník bude v okruhu svých nejbližších přemýšlet o své další kariéře. „Myslím, že to byla moje poslední velká šance. Mám toho za sebou opravdu hodně, uvidíme, co bude dál,“ řekl na tiskové konferenci zklamaný Kubánec, který si zároveň postěžoval na přístup ringového rozhodčího.

„Myslím, že já jsem svoji práci odvedl nejlépe jak umím, to samé se ale nedá říct o něm. Na druhou stranu, všichni mají svůj styl. My boxeři, stejně tak rozhodčí. Chtěl jsem jen spravedlivý boj, ale nemyslím, že jsem ho dostal,“ krčil rameny Perez, který toho ale – čistě objektivně – až na pár výjimek mnoho nepředvedl.

Na dálku se mu pak rozhodl vlít pozitivní pohled na věc i již zmíněný Gassijev: „Myslím, že po dlouhých letech vypadá naše divize hodně zajímavě. A to i díky Perezovi. Je to nebezpečný bijec s nepříjemným stylem. Myslím, že se klidně brzo může objevit na vrcholu ratingu třeba i IBF. Nemyslím si, že by to měl teď zabalit. Byla by to škoda.“

VIDEO CELÉHO ZÁPASU MAIRIS BRIEDIS VS. MIKE PEREZ

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSSBriedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Briedis vs. Perez / zdroj foto: WBSS

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze