Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Ukrajina dobývá USA! Lomačenko zničil Sosu, šokoval Gvozdik a slaví také Usyk

  • Napsal Antonín Vavrda

Lomačenko vs. Sosa / zdroj foto: HBO BoxingLomačenko vs. Sosa / zdroj foto: HBO BoxingOXON HILL – Totální demonstraci síly předvedli ukrajinští boxeři pod hlavičkou manažera Egise Klimase a promotéra Boba Aruma. Alexander Gvozdik (13-0, 11 KO) si hlasitě řekl o velký titulový duel, jeho jmenovec Usyk (12-0, 10 KO) a Vasil Lomačenko (8-1, 6 KO) pak své šampionské pásy s přehledem obhájili.

„USA, USA, USA!“ skandovala aréna MGM National Harbor v Oxon Hill v Marylandu, tedy ve státu, kde se narodil legendární Sugar Ray Leonard.

Nebylo to ale nic platné. V hlavním souboji večera – o titul mistra světa WBO v super pérové váze – opět dokázal devětadvacetiletý ukrajinský „Hi-Tech“ jak může být box krásný (pro něj a pro fanoušky) a bolestivý pro soupeře.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jeho americký vrstevník s portorickými kořeny Jason Sosa (20-2-4, 15 KO), jehož titul mistra světa organizace WBA ve hře nebyl, dokázal vzdorovat pouze v prvních dvou kolech. Od třetího se začalo hrát jednoznačně podle not Lomačenka, který si dovolil i několik „čísel“ pro zhruba tři tisícovky fanoušků v aréně.

A ač byla scénka toreadora a býka pro Sosu až příliš krutá, bohužel byla zároveň výmluvná. Lomačenko si vodil soupeře po ringu tak, jak potřeboval. A navíc nechyboval. „Máš poslední kolo. Bojuj, vymysli něco. Pracuj přední rukou. Pokud bude toto kolo vypadat stejně jako to předchozí, ukončím to,“ řekl po osmém dějství Sosovi jeho trenér slova, která by možná maminka amerického bojovníka sedící v první řadě chtěla slyšet už o několik minut dříve.

Raul „Chino“ Chivas se po devátém dějství zachoval jako chlap, který drží slova. Sosa se totiž vrátil do svého rohu opět o něco více opuchlý v obličeji a demoralizovaný dominancí soupeře a následoval to, co slíbil: konec zápasu!

Jenže zatímco poslední Lomačenkův soupeř – Jamajčan Nicholas Walters – vzdal duel sám a příliš respektu si tímto nevysloužil ani od fanoušků, ani od svého rivala, sobotní noc v Oxon Hill byla trochu jiná. A Ukrajinec ihned po objetí se svým týmem zamířil za Sosou, aby mu poděkoval.

Komu takto bude děkovat příště je ve hvězdách. Jak již nastínili Klimas s Arumem před zápasem, není moc boxerů od pérové do lehké váhy, kteří by se chtěli Lomačenkovi postavit. A ten, po kterém touží on sám – Mexičan Orlando Salido, jeho jediný profesionální přemožitel – si řekl za odvetu zatím pro zúčastněné šílenou částku startující na jednom milionů dolarů.

Lomačenko svým triumfem završil parádní ukrajinskou noc. Tu odstartoval coby první v hlavním programu vysílání HBO úřadující šampion WBO v křížové váze Alexander Usyk (12-0, 10 KO), kterého vyzval pro mnohé podceňovaný a neznámý Američan Michael Hunter (12-1, 8 KO).

A bylo z toho nakonec hodně zajímavá dvanáctikolová podívaná.

Osmadvacetiletý olympionik z Londýna 2012, kde prohrál až na pomocné body s ruskou hvězdou Arturem Beterbijevem, potvrdil, že jeho nepříjemný rozevlátý styl může být pro ukrajinského favorita nepříjemným.

Usyk, které v televizi v šatně sledovali kamarádi Alexander Gvozdik a Vasil Lomačenko (pod bedlivým dohledem trenérem Anatolije Lomačenka), na své poměry až příliš často inkasoval čisté údery z obou rukou svého rivala, který se dokázal favoritovi vyrovnal v rychlosti úderů i pohybu.

Přesto se postupně dostal Usyk do tempa a mezi sedmým a devátým kolem to vypadalo, že se mu povede duel ukončit před limitem. Hunter ale odolal, a nakonec přežil i dvanácté kolo, ve kterém byl pod drtivým tlakem olympijského šampiona právě z britské metropole a ve kterém jej mohl a měl ringový odmávat. Místo toho jej ale počítal a dal mu tak šanci souboj dokončit.

Usyk ale s přehledem vyhrál 3-0 na body (3x 117-110) a může se těšit na další výzvy. Ty jsou dle jeho už předzápasových slov celkem jasné: buďto sjednocující souboj v křížové divizi, nebo posun o váhu výše mezi elitu té těžké.

V demolici tvrďáků polotěžké váhy pokračuje již zmíněný Gvozdik (13-0, 11 KO), pro změnu bronzový medailista z her v Londýně před pěti lety. Poté, co jako první ukončil před limitem Malawijce Isaaka Chilembu, se mu povedl stejný husarský kousek také proti Kubánci Yunieskisi Gonzalezovi (18-2, 14 KO), který dokázal zavařit Kanaďanovi Jeanu Pascalovi.

Jenže Gvozdik si s protivníkem, který odboxoval v amatérském ringu na 350 zápasů, poradil s obrovskou pohodou. Z tvrdého kontru jej chytil už v průběhu třetího kola a Gonzalez vzápětí předvedl mezi šestnácti provazy podobné „divadlo“ jako jeho krajan Yuriorkis Gamboa při knockoutové porážce od Terence Crawforda.

Zatímco Gamboa před třemi lety inkasoval v devátém kole od americké hvězdy tvrdé KO, Gonzaleze po druhém pádu na podlahu ringu pět vteřin před koncem třetího dějství uchránil od pohromy jeho trenér, který vystoupal k provazům a duel vzdal.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze