Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Strhující bitva pro Usyka. Ukrajinský fenomén dokázal těsně přetlačit Briedise

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. Briedis / zdroj foto: Boxingscene.comRIGA – Ukrajinec Alexander Usyk (14-0, 11 KO) je po sobotě nejen šampionem WBO v křížové váze, ale nově také mistrem světa federace WBC. V úchvatné bitvě sebral tento pás Lotyši Mairisi Briedisovi (23-1, 18 KO), když vyhrál těsně 2-0 na body (115-113, 115-113 a 114-114).

„Myslím si, že je trochu nudný. Zatím mne příliš nepřesvědčil,“ prohlašoval před duelem jednatřicetiletý Usyk.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Krátce po zápase s Briedisem už mluvil jinak: „Bylo to mých dvanáct nejtěžších kol v profesionálním ringu. Děkuji Mairisi, jeho národ na něj může být hrdý. Nyní se musím vrátit do tělocvičny a pracovat na svých chybách.“

Stejně jako jeho soupeř tak opětovně ukázal svoji velikost a gentlemanství.

Usyk i o dva roky starší Briedis se snažili navzájem v ringu soupeře zničit. Převálcovat, zničit. Okamžitě po závěrečném gongu si ale dvě nejlepší křížové váhy současnosti – mimo jiné před zraky Ukrajince Vladimira Klička – padli do náruče.

A společně pak děkovali fanouškům v Riga Arena také po vyhlášení výsledků parádní řežby.

V ní měl z počátku navrch domácí hrdina. Usyk, kterého z pod ringu podporovaly manželka i maminka, ale dokázal od čtvrtého dějství převzít iniciativu a pomaličku se dostával do zápasu.

Maminka a manželka Briedise / zdroj foto: Boxingscene.comMaminka a manželka Briedise / zdroj foto: Boxingscene.com

A to přes nepříjemné zranění nad pravým okem po neúmyslné srážce hlavami ve třetím kole. Právě v následujícím dějství se ale Briedisovi „pomstil“, když mu rozbil nos a způsobil také menší zranění ve tváři.

Gladiátorská bitva tak mohla směle pokračovat. Lotyš stále více pracoval z obrany, ze které se snažil útočit, Usyk ale vždy šikovně v delších kombinacích zakontroval. Ukrajinec, který v týdnu tvrdil, že chce pás svého soupeře, protože se mu líbí zelená barva, měl v prostřední pasáži duelu navrch, a to mu dle všeho zajistilo triumf.

Briedis se snažil v posledních dvou kolech s výsledkem něco udělat, dostat Usyka do problémů, ten si ale dokázal závěr pohlídat. A po ohlášení verdiktu bodových začít slavit. „Možná nejlepší zápas za těch dvacet let, co se v boxu pohybuji,“ řekl ještě v ringu promotér galavečera Kalle Sauerland.

Usyk vs. Briedis / zdroj foto: Boxingscene.com

„Byl to nesmírně těžký duel, stál jsem proti skvělému soupeři. Možná jsem byl v některých pasážích až moc klidní, málo agresivní. Věřím, že jsme se neviděli naposledy,“ smutnil po první porážce kariéry Briedis, který se živil coby policista. „Nyní chci jít domů a užít si blízkosti své rodiny,“ doplnil muž, který má s manželkou Julií čtyři syny.

„Co budu dělat teď? Po tiskovce zamířil co nejrychleji na hotel a do sprchy. Pak sbalit věci a těším se domů. V pondělí odvedu dcerku Elizabethu do školky. Na jedné ruce budu mít jí, na druhé své tituly,“ pousmál se před novináři Usyk.

A poté bude jistě sledovat, kdo se stane jeho soupeřem pro finále boxerské Ligy mistrů – World Boxing Super Series –, které se uskuteční 11. května v saudskoarabském Jeddahu. Už příští sobotu si to ve druhém semifinále rozdají šampion IBF Murat Gassijev (25-0, 18 KO) s mistrem světa WBA Junierem Dorticosem (22-0, 21 KO).

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY GALAVEČERA Z RIGY NALEZNETE ZDE!

Alexander Usyk po zápase / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze