Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Lucerna 2014: Šudovo překvapivé trápení a Kracíkovo vítězné 'Ahoj'

  • Napsal Antonín Vavrda

Luboš Šuda vs. Lukáš Skirca / zdroj foto: Filip Škeřík, extraround.czLuboš Šuda vs. Lukáš Skirca / zdroj foto: Filip Škeřík, extraround.czPRAHA – Předsilvestrovský pražský večer bez galavečera v Mekce bojových sportů? To je jako Staromák bez obřího vánočního stromečku. A také rok 2014 nebyl výjimkou. A znovu splnil účel: bavil našlapaný Velký sál Lucerny!

Už žhavé vystoupení divokých tanečnic na úvod jako kdyby předeslalo okamžiky příští. Jako první si to rozdali thajboxeři Daniel Brunclík a Matěj Peňáz ve váze do 81 kilogramů.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Prvně jmenovaný domácí borec byl sice po celá tři kola lepším a hlavně tvrdším bojovníkem, ovšem mladý brněnský soupeř mu nedal vítězství zadarmo a kdo ví, jak by zápas dopadl, kdyby trval o něco déle, když v závěru Brunclík lehce „zahulil".

Poté nastoupili před zaplněnou Lucernu vice-mistr boxerské amatérské supertíhy Lukáš Wacker a šampion těžké váhy, který ale pro olympijský rok přesedlal o divizi výše, Daniel Táborský. Po úvodní přetlačované se stala ze souboje jednoznačná záležitost.

Jednadvacetiletý Táborský poslal plzeňského protivníka na zadek dvakrát v prvním kole, po třetím downu v dějství číslo tři, ringový Pavel Hynek souboj ukončil. A vítěz se tak může pomalu chystat na třeskutou bitvu o pozici české jedničky v nejprestižnější váhové kategorii s Pavlem Šourem, který se v Praze představil coby trenér Wackera.

„Byl jsem lehce nervózní, splnil se mi sen, ale postupně to ze mě spadlo. Na duel s Pavlem se pochopitelně těším," řekl Profiboxing.cz pár minut po zápase pražský bijec. „Je to pro mě velká výzva, Dan mě nutí pořádně makat, svojí pozici mu nedám. Chci na olympiádu," kontroval o jedenáct let starší Šour, poslední tuzemský šampion supertíhy.

Kdy na jejich duel dojde? Kvůli zranění z říjnové republiky by jej plzeňský obr rád uskutečnil až na jaře, je ale dost dobře možné, že se ostře sledovaný eliminační souboj o reprezentační dres a nominaci na ME a MS, uskuteční už v rámci interligového klání BC BigBoard Praha (Šour) a Prostějova (Táborský) na konci února na Moravě. Pokud tedy dostane český mladík přednost před Maďarem Ištvánem Bernáthem, který Prostějov v supertíze reprezentuje.

Ale zpět do Lucerny. Tam si to ve třetím z jedenácti soubojů rozdali opět dle pravidel thajského boxu (do 70 kg) Jan Rudolf s Ladislavem Kryštůfkem a opět se radoval borec v červeném rohu, tedy prvně jmenovaný.

Toto pravidlo bylo porušeno následně. V boxerském duelu – už profi – se ve velterové váze utkali Michal Dufek (13-1-9) a Michal Vosyka (3-1-14). Přestože byl favorizován prvně jmenovaný, v ringu bylo všechno jinak. V polovině druhého dějství poslal Vosyka o hlavu menšího protivníka vstřícným hákem do těžkého knockoutu a bylo po zápase. Dufkovi se tak zle vymstilo, že nastoupil o dvě váhy výše, než boxuje obvykle.

V pátém souboji se proti sobě postavili mezi šestnáct provazů v lehké střední váze (dohodnuto v limitu do 71 kg) Vladimír Říha (5-2) a Jan Balog (8-1-23). Také zde favorit padl.

Balog sice po vyrovnaném prvním dějství do mladého soka nastoupil a přitlačil ho do provazů, jenže ten odolal, naopak dvaatřicetiletý bijec z Přerova se vystřílel, odešel fyzicky, Říha takticky vyspělým výkonem postupně protivníka přeboxoval a nakonec mohl slavit těsné, byť zasloužené vítězství 3-0 na body (Profiboxing.cz nabodoval 58-56 pro Říhu).

Šestý souboj pak obstarala první loučící se legenda (alespoň tedy s českým publikem, dle zákulisních informací už má jeho manažer na stole lukrativní zahraniční nabídku) – Luboš Šuda (33-1-9). Tomu se postavil všemi podceňovaný Lukáš Skirca (1-2). Jenže...

...Pokud se v předchozích duelech udála v ringu překvapení, zde se schylovalo k prvotřídní senzaci. Jednatřicetiletý boxer z Ústí na Šudu vletěl od úvodního gongu, drtivými, silovými přímými údery mu dokázal rozbíjet kryt a dostat do protivníka do problémů.

Ten se z nich sice postupně dostával, jenže od poloviny třetího kola jej pro změnu začalo limitovat roztržené obočí nad levým okem. A přestože Skirca od tohoto dějství začal těžce lapat po dechu, nebyl „Pitbull" schopen jej poslat byť jen do počítání. Po čtvrtém kole tak byl souboj dle počítání Profiboxing.cz vyrovnán 38-38.

V pátém pokračování souboje ale přece srdnatě vzdorující Skirca poklesl po tvou těžkých úderech na spodek a po dalších dvou počítání v posledních 180 vteřinách nakonec mohl Šuda slavit triumf TKO. Ovšem hodně vydřený triumf.

„Byla to úžasná atmosféra. Doufám, že jsem si neudělal ostudu, vážně jsem si to užil, mrzí mě, že jsem nevydržel až do konce. Dost mě bolí hlava, ale jinak jsem v pohodě," usmíval se po zápase skromně poražený.

Ke spokojenosti tak měl paradoxně více důvodů, než vítěz. „Hned po posledním Heroes Gate jsem si poranil lopatku, tři týdny jen ležel, na tenhle zápas trénoval dva týdny a bylo to znát. Navíc, všichni kolem říkali, že to bude snadný soupeř, maximálně na dvě kola, a bohužel jsem si to myslel i já. Podcenil jsem ho, v prvním kole jsem i zahulil a už se to vezlo," přiznal otevřeně bez výmluv osmatřicetiletý český král křížové váhy.

„No, pokud už tu je nabídka na vysněný zahraniční duel, tak doufám, že promotéři neuvidí tenhle můj výkon," dodal už přece jen s úsměvem v odlehčenějším tónu.

Po něm si užil svých „pět minut slávy" také Lukáš Konečný, se kterým se rozloučila zaplněná Lucerna bouřlivým potleskem a organizátoři pamětní mísou a poukazem na rodinnou dovolenou. Na tu pochopitelně vyrazí se svými „čtyřmi babami", jak říká své manželce a třem dcerám, přestože se mu v ringu sešlo s gratulací hned šest krásných hostesek.

Následovaly souboje dle pravidel K-1 (do 72 kg) mezi Michalem Krčmářem s Markem Tarabusem a Danielem Škvorem, kterého ve váze do 95 kg vyzval Marian Tůma. V obou případech opět zvítězil červený roh, tedy prvně jmenovaný. Krčmář sice dokázal Tarabuse dostat dvakrát do počítání, vyhrál ale „jen" na body, Škvor rozbil Tůmu především díky svým pažím během necelých dvou kol.

Poté se opět mezi šestnáct provazů vrátili čistokrevní boxeři. V těžké váze si to rozdali Václav Pejsar (3-0) a Brit Larry Olubamiwo (10-11). Prvně jmenovaná potencionální budoucí česká jednička této divize nakonec mohla slavit triumf TKO v šestém kole (38. vteřina), ale po nepříliš divácky atraktivním souboji.

Za to ale nemohl tolik Pejsar, jako jeho ostrovní soupeř, který přijel do Prahy hlavně ustát co nejvíce kol a silně defenzivním stylem se snažil otrávit život nejen fanouškům, ale i protivníkovi. Ten ale ukázal taktickou vyspělost, nenechal si souboj znechutit, britského bijce přezdívaného „The War Machine" poslal ve čtvrtém kole i do počítání, aby si následně vývoj hlídal až do zmíněného šestého kola, které ukončilo nezaviněné zranění levého bicepsu Olubamiwa.

Skvělou podívanou naopak nabídli téměř třem tisícům fanoušků Petr Ondruš a jeho jmenovec Kareš v desáté bitvě večera dle pravidel K-1 ve váze do 94 kg. Oba se sice rozjížděli pomalu a obezřetně, ve třetím dějství ale bitva vygradovala v otevřenou válku. V ní měl navrch zkušenější „Píno" Ondruš, který poslal soupeře do těžkého počítání po krásném přímém direktu na bradu, jenže Kareš se dokázal vzpamatovat a duel nakonec se ctí dobojovat do bodové prohry.

Ve vrcholu večera pak třiačtyřicetiletý Roman Kracík (36-1-11) vyzval na souboj čtyřicetiletého Jindřicha „Tornádo" Veleckého (19-31). Hodně opatrný souboj, kdy si oba byli vědomi kvalit protivníka, nakonec opanoval jasně 3-0 na body prvně jmenovaný. Ten následně přímo v ringu se slzami v očích pověsil rukavice na věšák a se slzami v očích se rozloučil s milovaným místem i sportem: „Děkuji všem za podporu. Bylo to skvělé.... Ahoj!"

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze