Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Lehký velter má dva krále: Crawforda a afrického fenoména Julia Indonga!

  • Napsal Antonín Vavrda

Indongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.comIndongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.comGLASGOW – Brit Ricky Burns (41-6-1, 13 KO) se nestal dalším ostrovním bijcem, který drží v jeden moment více pásů světového šampiona v jedné váze. Naopak, vícenásobným mistrem světa se stal stále pro mnohé neznámý Namibijec Julius Indongo (22-0, 11 KO).

Když loni v prosinci za 40 vteřin knockoutoval do té doby neporaženého ruského „Orla“ Eduarda Trojanovskiho, pro mnohé šlo o náhodu, „lucky punch“ a podcenění ze strany promotéra tehdejšího šampiona IBF a IBO v lehké velterové váze, že nedal do smlouvy doložku o odvetě v případě porážky.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Ostatně, kdo by s ní tehdy počítal, vždyť Indongo neopustil rodnou hroudu a z toho mála dohledatelného mělo jít o nepříjemného levorukého bijce s velkým dosahem paží, ovšem prezentujícím se relativně „jednoduchým“ boxem s nepříliš kvalitní pohybovou rychlostí.

„Mohl jsem boxovat lukrativnější a zajímavější zápasy,“ prohlásil před víkendem Burns, kterému Indongo při pohledu face to face na vážení známým gestem „podřízl hrdlo“. Kde, kdo čekal, že ho za to domácí miláček davů v The SSE Hydro Arena ztrestá.

Neztrestal.

Už od úvodního gongu bylo zřejmé, že pohyb Indonga není tak špatný, jak se mohlo z videí zdát, že se na tento duel skutečně skvěle připravil. A že došlo na slova Burnse, který neustále opakoval, že jeho soupeř ztělesňuje všechno, co nemá rád – výšku, dlouhé paže a otočený gard.

Více jak pět kol trvalo, než se skotský válečník k něčemu pořádnému vůbec odhodlal. Jenže za své ojedinělé výpady byl Indongem trestán, v osmém kole pak schytal dva tvrdé háky na odkrytou bradu a mohl být rád, že nedošlo na počítání.

Indongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.comIndongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.com

Burns bojoval, dřel, postupně přece jen vystupňoval tempo, ve dvanáctém kole se pokusil o hru vabank, jenže Indongo vydržel s kondicí až do samotného konce. A za svoji odvahu a připravenost byl po zásluze odměněný.

První z bodových sice nejspíše zavítal na jiný zápas a možná i do jiné haly, když nabodoval 116-112 pro Namibijce žijícího v Jižní Africe, další dva už ale byli přesnější: 118-110 a 120-108 pro nového neporaženého šampiona federací WBA, IBF a IBO (Profiboxing.cz duel nabodoval 118-110 pro vítěze).

„Jsem hrdý. Neskutečně hrdý. Věřím, že zítra dostanou všichni v mé zemi volno a budou slavit. Moc děkuji Eddiemu Hearnovi (promotér večera a Burnse), že mi dal šanci se ukázat světu, že mi otevřel dveře do velkého boxu,“ pronesl přímo v ringu šťastný Indongo, který už před duelem prohlásil, že jeho snem je boxovat v Las Vegas.

Tento sen si může už brzo splnit.

Indongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.comIndongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.com

Po sobotní noci poskočí na druhé místo ratingu této federace hned za skvělého Američana Terence Crawforda (30-0, 21 KO). Taktéž neporažený přemožitel Burnse má v držení zbylé dva pásy prestižních federací v této váze – WBC a WBO. A není třeba pochybovat, že všichni zúčastnění mají v tuto chvíli velkou vůli a chuť na sjednocující souboj.

Tedy pokud Crawford porazí 20. května Dominikánce Felixe Diaze, což se ale považuje za téměř jistou věc, byť je Diaz velmi nebezpečný protivník a jeden z těch kvalitnějších, které „Lovec“ z Omahy v posledních dvou letech porazil.

A co Burns? Ten v rozhovoru přímo v ringu opět potvrdil svoji pověst bojovníka a nezmara: „Je to tady zase, hodně lidí o mně začne pochybovat. Ale já nekončím. Nechci. Sednu si s trenérem a Eddiem a vymyslíme, co bude dál.“

Směrem k soupeři pak sportovně dodal: „Lepší člověk dneska vyhrál. Nemám se nač vymlouvat. Byl tak nečitelný. Nedokázal jsem na něj nic vymyslet. Myslel jsem, že po prvních kolech, kdy otestujeme sílu jeho úderů, postupně odejde kondičně, ale on pokračoval v tom, jak začal. Měl výhodu ve výšce a v rozsahu paží a dokázal toho využít, nebyl jsem schopný se přes ty jeho ruce dostat. Byl o hodně, hodně lepší, než jsme čekali.“

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Indongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.comIndongo vs. Burns / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze