Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Biniatiová: Nikdy neboxovala s dívkou a v ringu. Přesto o ní ví celý svět!

  • Napsal V. Tauchmanová/A. Vavrda

Taoriba BiniatiováTaoriba BiniatiováGLASGOW – Hry Commonwealthu sice skončili pro boxery ve skotské metropoli Glasgow již předminulou sobotu, tenhle příběh je ale tak silný, že na něj není nikdy pozdě. Příběh o dívce, která boxu obětovala skutečně všechno...

Pokud se pohybujete v boxu tak dlouho jako Alex Morrison, můžete si říkat, že už vás nic nemůže překvapit. Myslet možná... Ale poté vám někdo zavolá a z telefonu uslyšíte: „Na hrách Commonwealthu bude soutěžit malinká dívkou z Kiribati, která chce u vás trénovat."

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

A než rozhovor skončí ještě zazní: „Jo a nemáte někoho, s kým by mohla spárovat? Ještě nikdy s žádnou dívkou neboxovala."

Nejen, že Taoriba Biniatiová předtím bojovala pouze s muži, až do pondělí 21. července, kdy přijela do Morrisonova klubu v Glasgow, nikdy nestála ani v ringu. Kiribatský boxerský klub? Ten tvoří boxovací pytel visící na pláži z chlebovníku.

Morrison, který je manažerem bývalého světového šampiona Rickyho Burnse, je ve své zemi známým promotérem již čtyři století. Když Biniati poprvé viděl, chtěl ji adoptovat a vzít domů. „Bohužel už mám pět dětí, osm vnoučat a dvě pravnoučata," prohlásil pro britská média Morrison. „Ale bylo mi jí líto. Vypadala celkem zranitelně, ale je tvrdší než vypadá."

Biniatiová odletěla z Kiribati pouze v tom, co měla na sobě, a s párem tenisek. Když Morrison uviděl, co má ona a její dva parťáci mají na sobě, poslal jednoho z nich, aby jim koupili pořádné boty. Bohužel nemohl nalézt žádnou ženu, která by mohla s Taoriby boxovat, takže museli i na ostrovech trénovat s muži.

Kiribati je souostroví v Tichém oceánu a má asi 100 000 obyvatel. Je krásné, ale je zde riziko, že zmizí. Vědci věří, že za 30 let by se mohlo díky vzrůstající hladině oceánu ponořit. Derek Andrewartha je bývalý policejní důstojník z Hampshire, který vytvořil v Kiribati založil boxerskou tradici. Zatím tato tradice dlouho netrvá, ale trvat dlouho by rozhodně měla.

„Vydali jsme inzerát, že hledáme boxerku, která se přidá do našeho klubu a možná bude soutěžit v Glasgow na letošních hrách Commonwealthu," řekl Andrewartha, který před 47 lety navštívil Kiribati jako dobrovolník, toto místo si zamiloval a nikdy ho neopustil.

„Nabízeli jsme tam jídlo a pití a mysleli, že tam budou zástupy dívek, ale čekali jsme a čekali. O několik týdnu později, se objevil ministerský předseda s touto dívkou, která chtěla prý chtěla boxovat. Jemně jsem jí udeřil do obličeje a zeptal se, jak se cítí. A ona řekla, že dobře. Pochází z velmi chudé rodiny, ale je to sympatická dívka," vypráví dál o boxerských začátcích devatenáctileté dívenky.

„Ona spáruje s muži a oni jsou bohužel příliš citliví na to, aby ji udeřili. Přeji si, aby to někdy udělali, aby poznala, co je to pořádně inkasovat. Ale ji nelze nic vytknout, dělá, co umí, a trénuje přesně tak, jak jí to říkáme," pochvaluje přístup Taoriby, která se stala na ostrovech okamžitě hitem.

Jejím trenérem je Tarieta Ruata, který reprezentoval Kiribati na posledních hrách Commonwealthu v Dillí před čtyřmi lety, ale hned v pvním kole prohrál v duelu těžkých vah s velšským obrem Jermainem Asarem. V Ruatově týmu je i střední váha Andrew Kometa a lehký velter boxující Toaua Bangke, kteří oba prohráli v Glasgow v prvních kolech.

Ale ostatní z klubu v Glasgow (někteří z nich byli svědci toho, jak na kokainu závislý Mike Tyson zmlátil dva sparingové partnery do bezvědomí večer před zápasem s Lou Savaresem, kterého ve skotské metropoli vyprovodil z ringu po hodně divokém průběhu v prvním kole) měli oči jenom pro Biniatiovou.

Když zrovna nespárovala, tak se potulovala kolem tělocvičny, oči měla doširoka otevřené vzrušením. Každou chvíli s ní je někdo z místních a povídá si s ní. Biniatiová se dokáže usmívat tak sladce, že i britská olympijská šampionka Nicole Adams vedle ní vypadá zahořkle a zkrouceně.

„Když jsme poprvé přijeli, šli jsme společně nakupovat do supermarketu a ona nevycházela z údivu," usmíval se Andrewartha. „Pak jsme poprvé přijeli do Alexova klubu a ona na dlouhou dobu zmizela do dámských šaten. Když jsme pro ni pak přišli, stála před zrcadly, úplně fascinovaná."

„Když jsme poprvé přijeli, byla trochu nervózni. Já ostatně také. O této čtvrti v Glasgow se říká, že není úplně bezpečná. Ale všichni nás moc mile přivítali. Je úžasné, jak dokážou lidé být milí a laskaví," pokračoval.

Den před posledním oficiálním vážením byla Biniatiová téměř kilogram pod váhovým limitem a Morrison se tajně obával, jestli vůbec bude moci nastoupit. Nahlas ale radši nic neřekl, aby svou dívku nevyděsil. „Obával jsem se, že ta váha bude problém a ona bude muset odstoupit," vysvětlil Morrison. „Ze začátku byla hodně stydlivá, ale teď už je všechno mnohem lepší. Je dostatečně schopná," dodal.

„Biniatiová pila spoustu proteinových nápojů a přibrala na 67 kg. A pak konečně nastal ten zápas proti šlachovité Mauritánce Isabelle Ratna. Světla, kamery, dva tisíce lidí. Všichni jí drželi palce. Doufal jsem, že bude pohádkový konec – a svým způsobem byl. Byla sice po čtyřech dvouminutových kolech deklasována, ale bojovala statečně a vydržela až do posledního zazvonění," dmul se pýchou Morrison.

„Je jen trochu smutná," přidal se Andrewartha, když si před ním Biniati sušila oči. „Byl to její první zápas a pro svou zemi odvedla skvělou práci a doufá, že jí budou následovat i další dívky. Byla úžasná," věřil v následovnice své malé hrdinky.

„Na holku, která se učila na pytli visícím z chlebovníku, to není špatné," doplnil jej Morrison. Muž, který si myslel, že jej nemůže nic překvapit. Muž, kterému život ukázal, že může...

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze